ME: Seniorzy zrobili różnicę - relacja z meczu Lech Poznań - Arka Gdynia

Jednostronny przebieg miało poniedziałkowe spotkanie 9. kolejki Młodej Ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań a Arką Gdynia. Podopieczni Jerzego Cyraka triumfowali 3:0, a wszystkie bramki strzelili zawodnicy występujący na co dzień w pierwszym zespole. Ich wpływ na grę na był tak duży, że ekipa z Pomorza nie miała szans na jakąkolwiek zdobycz punktową.

Szymon Mierzyński

Kolejorz ułatwił sobie zadanie, otwierając wynik już w 35. sekundzie meczu. Mateusz Szałek wykorzystał nieuwagę defensorów gości i wykonał świetne prostopadłe podanie do Krzysztofa Chrapka. Były napastnik Podbeskidzia Bielsko-Biała ze spokojem przyjął piłkę, następnie przelobował wychodzącego z bramki Norberta Witkowskiego.

Szybka utrata gola nie podziałała na gdynian otrzeźwiająco. Drużyna Jacka Dziubińskiego nie potrafiła groźniej zaatakować. Tymczasem w 29. minucie lechici mogli podwyższyć prowadzenie. Anderson Cueto dostrzegł dobrze ustawionego Mateusza Olszaka i natychmiast skierował do niego futbolówkę. 17-letni napastnik uderzył bardzo kąśliwie, lecz tym razem Witkowski interweniował skutecznie.

W ostatnim kwadransie pierwszej połowy po raz pierwszy i ostatnim w tym spotkaniu zagrożenie pod bramką rywala stworzyli gdynianie. Krzysztof Bułka wyprzedził Patryka Walaska, ale trafił w boczną siatkę. W 32. minucie z podobnej pozycji strzelał jeszcze Wojciech Wilczyński. Jemu udało się przymierzyć celnie, lecz Marcin Matysiak nie dał się zaskoczyć. Z kolei w ekipie poznaniaków o podwyższenie rezultatu mógł pokusić się Chrapek. Filigranowy napastnik miał przed sobą tylko Witkowskiego, jednak fatalnie spudłował.

Druga część spotkania przebiegała pod dyktando Kolejorza. Podopieczni Jerzego Cyraka z łatwością utrzymywali się przy piłce i wypracowywali kolejne sytuacje. W 54. minucie na tablicy wyników było już 2:0. Z rzutu wolnego świetnie dośrodkował Cueto, a głową z najbliższej odległości do siatki trafił Hernan Rengifo.

Trzeci gol dla Lecha padł w końcówce. Znów na listę strzelców wpisał się peruwiański napastnik, który w drużynie młodzieżowców pojawił się w wyniku kary dyscyplinarnej. Całą pracę wykonał jednak Jakub Marynowicz. Rezerwowy poznaniaków przebiegł z piłką pół boiska, minął kilku rywali i dośrodkował w taki sposób, że Rengifo tylko dopełnił formalności.

Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego swoją szansę miał także Mateusz Możdżeń, lecz jego uderzenie z najbliższej odległości cudem obronił Witkowski. Ostatecznie Kolejorz zwyciężył 3:0, nie pozostawiając wątpliwości, kto w poniedziałkowe popołudnie był lepszy. Podopieczni Jerzego Cyraka zaliczyli już ósmy z rzędu występ bez porażki.

- Postawa zespołu była solidniejsza niż tydzień temu przeciwko Legii Warszawa. Sporą różnicę na boisku zrobili Hernan Rengifo i Krzysztof Chrapek. Ten pierwszy udowodnił, że jest profesjonalistą i, mimo iż zagrał w drużynie młodzieżowej, to pokazał się z bardzo dobrej strony. Młodzi zawodnicy także spisują się coraz lepiej, choć uważam, że wciąż jeszcze nie osiągnęli poziomu, na jaki ich stać. Mimo to jestem zadowolony. Zarówno gra, jak i wyniki dobrze rokują na przyszłość - ocenił opiekun Kolejorza.

W dużo gorszym nastroju był szkoleniowiec gdynian, Jacek Dziubiński. - Postawa Lecha nieco mnie zdziwiła. Seniorzy, którzy trafiają do drugiego zespołu, zazwyczaj nie prezentują pełni swoich możliwości i często ich zaangażowanie jest niskie. Tym razem było zupełnie inaczej. Krzysztof Chrapek, Hernan Rengifo i Anderson Cueto pokazali wiele dobrego. Nasze szanse zmniejszyła też szybko stracona bramka. Potencjał, jakim Kolejorz dysponował w tym spotkaniu, postawił nas w na tyle trudnej sytuacji, że nie byliśmy w stanie skutecznie się przeciwstawić.

Lech Poznań - Arka Gdynia 3:0 (1:0)
1:0 - Chrapek 1'
2:0 - Rengifo 54'
3:0 - Rengifo 81'

Lech Poznań: Matysiak - Jasiński, Walasek, Łoziński, Szałek, Możdżeń, Drygas, Cueto (74' Marynowicz), Chrapek (59' Handzić), Olszak (54' Golla), Rengifo.

Arka Gdynia: Witkowski - Kowol, Jaszczyk (87' Rzepa), Brodziński, Robakowski, Beyl (63' Wiśniewski), Czoska, Kazimierczak, Bułka (87' Kowalczyk), Białas, Wilczyński.

Żółte kartki: Walasek (Lech) oraz Kowalczyk (Arka).

Sędzia: Rafał Pasela (Kujawsko-Pomorski ZPN).