FIFA zadecydowała. Świetne wieści ws. Marciniaka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / James Williamson - AMA / Na zdjęciu: Szymon Marciniak
Getty Images / James Williamson - AMA / Na zdjęciu: Szymon Marciniak
zdjęcie autora artykułu

FIFA przedstawiła nazwisko sędziego na drugi półfinałowy mecz MŚ 2022 Francja - Maroko. Arbitrem będzie Meksykanin Cesar Ramos. Oznacza to, że Szymon Marciniak posędziuje spotkanie medalowe.

Świetnie na mistrzostwach świata 2022 spisuje się Szymon Marciniak. Dotychczas poprowadził on dwa spotkania na bardzo wysokim poziomie. W fazie grupowej sędziował hit grupy D, w którym Francja rywalizowała z Danią. Następnie otrzymał mecz 1/8 finału, w którym Argentyna spotkała się z Australią.

Dwa spotkania wystarczyły, aby Polak był w wąskim gronie arbitrów, którzy posędziują najważniejsze mecze na mundialu. FIFA mimo skracania listy arbitrów po każdej fazie turnieju nie zdecydowała się odesłać do domu Marciniaka i jego ekipy. To jasny komunikat, że otrzyma on jeszcze jeden pojedynek.

W poniedziałek oficjalnie okazało się, że Marciniak będzie sędziował spotkanie medalowe. Półfinałowy pojedynek Argentyna - Chorwacja otrzymał Włoch Daniele Orsato, natomiast starcie Francja - Maroko gwizdać będzie Meksykanin Cesar Ramos.

ZOBACZ WIDEO: Polski sędzia walczy o finał mistrzostw świata. Listkiewicz jest pewny jednej rzeczy

Wcześniej "The Telegraph" poinformował, że Marciniak jest w gronie faworytów do sędziowania finałowej potyczki. Oprócz niego wymieniano Ramosa, a także Amerykanina Ismaela Elfatha. Teraz jasne stało się, że z tej grupy wykruszył się Meksykanin, który będzie gwizdał drugi półfinał.

O tym, kto będzie arbitrem finału najprawdopodobniej zadecydują... piłkarze reprezentacji Maroka. Jeżeli ci sprawią sensację i wyeliminują Francję, to jasne stanie się, że ich meczu sędziować nie będzie Elfath. Amerykanin bowiem urodził się w Maroku i przeniósł do USA jako 18-latek. Nie może więc być wyznaczany do sędziowania spotkań z udziałem reprezentacji kraju, w którym przyszedł na świat. Wtedy najprawdopodobniej wyznaczony zostałby Marciniak.

Analogicznie Elfath nie będzie mógł sędziować meczu o trzecie miejsce, jeżeli rywalizować o nie będą Marokańczycy. Taki scenariusz wydaje się bardziej prawdopodobny, bowiem Francuzi to obrońcy tytułu. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, to Marciniaka powinniśmy zobaczyć właśnie w rywalizacji o brązowy medal.

Półfinał Argentyna - Chorwacja odbędzie się we wtorek 13 grudnia, początek o godz. 20:00. Dzień później rozegrany zostanie drugi mecz o finał, Francja - Maroko, który rozpocznie się również o 20:00. Pojedynek o trzecie miejsce zaplanowano na sobotę 17 grudnia, a finał na niedzielę 18 grudnia. Oba spotkania wystartują o godz. 16:00.

Transmisje z najważniejszych meczów mundialu dostępne będą na antenie TVP1, który można obejrzeć również w Pilot WP. Tekstowe relacje przeprowadzi portal WP SportoweFakty.

Przeczytaj także: Wprowadził Maroko do ćwierćfinału. Wzbudził zainteresowanie klubu z Premier League Kłopoty lidera PKO Ekstraklasy. Kluczowy zawodnik może trafić do Bundesligi

Źródło artykułu: WP SportoweFakty