Nerwy w Turynie. Juventus walczył do końca

Za Bianconerimi dwa mecze po przerwie mundialowej. W obu zapewnili sobie zwycięstwo golem w końcówce. Tym razem Juventus pokonał 1:0 Udinese Calcio. Wojciech Szczęsny bronił solidnie, Arkadiusz Milik pomógł jako zmiennik.

Arkadiusz Milik i Paredes Getty Images / Valerio Pennicino / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik i Paredes
W jedenastce Juventusu był jeden Polak. Trener Massimiliano Allegri wstawił do bramki Wojciecha Szczęsnego, który po powrocie z udanych mistrzostw świata 2022 walczy o tytuł najczęściej zachowującego czyste konto w lidze bramkarza. Arkadiusz Milik był bohaterem poprzedniego, wygranego 1:0 meczu z Cremonese, ale została mu powierzona rola rezerwowego w rywalizacji z Udinese Calcio.

Początek spotkania należał do Juventusu, ale nieskuteczne okazały się próby uruchomienia podaniami prostopadłymi Westona McKenniego i Moisego Keana. Ponadto Bianconerim nie wyszły akcje oskrzydlające z wykorzystaniem Filipa Kosticia.

Udinese zaczęło odgryzać się i to nie Marco Silvestri, a Wojciech Szczęsny interweniował jako pierwszy. W 18. minucie Polak poradził sobie ze strzałem Walace'a, który próbował pokonać go po rzucie rożnym. Nie trzeba było długo czekać na ripostę Juventusu i bramkarz Udinese zmierzył się ze strzałem Angela Di Marii z rzutu wolnego.

Tuż przed meczem na Allianz Stadium zgasły światła, a kibice upamiętnili zmarłego Gianlucę Viallego, byłego piłkarza Juventusu. Później gospodarze przystąpili do całkiem głośnego dopingu, jakby stęsknili się za domowymi meczami Bianconerich. Atmosfera była lepsza niż na finiszu rundy jesiennej.

W końcówce pierwszej połowy na trybunach zaczęło pojawiać się zniecierpliwienie, ponieważ sytuacji podbramkowych Juventusu było mało. Do przerwy warto było jeszcze odnotować uderzenie z dystansu Moisego Keana, ale spudłował.

Realizator transmisji uważnie przyjrzał się trybunom i rozgrzewającym się zawodnikom Juventusu. Do wejścia na boisko był wywoływany nie tylko Arkadiusz Milik, ale również odbudowujący formę po kontuzji Federico Chiesa.

Bianconeri rozpoczęli energicznie drugą połowę, ale gra ponownie wyrównała się i Massimiliano Allegri już musiał reagować roszadami personalnymi. Na boisko weszli Federico Chiesa i Leandro Paredes w 62. minucie, a także Arkadiusz Milik w 66. minucie.

Pierwsze minuty po wbiegnięciu Polaka na boisko były bezbarwne - Juventus nadal odbijał się od solidnych w obronie przeciwników, ale przełom wreszcie nastąpił.

W 86. minucie Juventus strzelił wyczekiwanego gola na 1:0 i wykorzystał liczne wbiegnięcie jego zawodników w pole karne przy okazji rzutu rożnego. Leandro Paredes uruchomił bardzo dobrym podaniem Federico Chiesę. Z kolei reprezentant Włoch wykonał wstrzelenie w pole bramkowe. Tam pozostało dopełnić formalności Danilo.

Juventus FC - Udinese Calcio 1:0 (0:0)
1:0 - Danilo 86'

Juventus: Wojciech Szczęsny - Danilo, Daniele Rugani, Alex Sandro - Weston McKennie (80' Nicolo Fagioli), Adrien Rabiot, Manuel Locatelli (62' Federico Chiesa), Fabio Miretti (62' Leandro Paredes), Filip Kostić - Angel Di Maria (66' Arkadiusz Milik), Moise Kean (80' Matias Soule)

Udinese: Marco Silvestri - Rodrigo Becao, Jaka Bijol, Nehuen Perez - Roberto Pereyra, Walace (87' Ilija Nestorovski), Sandi Lovrić (69' Lazar Samardzić), Jean-Victor Makengo (66' Tolgay Arslan), Iyenoma Udogie (69' Enzo Ebosse) - Isaac Success (70' Kingsley Ehizibue), Beto

Żółte kartki: Locatelli (Juventus) oraz Success, Bijol (Udinese)

Sędzia: Matteo Marchetti