Ależ mecz. Zaczęło się od sensacji w meczu Rakowa

Raków Częstochowa tylko przez kilkanaście minut miał problemy w meczu z Cracovią. Ostatecznie lider PKO Ekstraklasy wygrał 4:1 i nad Legią Warszawa ma dziewięć punktów przewagi.

Michał Piegza
Mecz Raków Częstochowa - Cracovia PAP / Waldemar Deska / Mecz Raków Częstochowa - Cracovia
W piątek w Radomiu wygrała Legia i zmniejszyła straty do Rakowa. Lider PKO Ekstraklasy mierzył siły z nieobliczalnym rywalem. Cracovia jest drużyną nieobliczalną, która potrafi wygrać z każdym, ale jest w stanie z każdym zgubić punkty.

Obie drużyny weszły w mecz mocno naładowane. W pierwszym kwadransie goście otrzymali trzy żółte kartki, wszystkie jak najbardziej zasłużenie. Brakowało okazji bramkowych. Drużyny znane są z dobrej gry w obronie, w związku z tym taka sytuacja nie mogła dziwić.

W 17. minucie Cracovia wyszła na prowadzenie. Wysoki pressing przyniósł skutek. Michał Rakoczy odebrał piłkę Stratosowi Svarnasowi i w sytuacji sam na sam pokonał Vladana Kovacevicia.

Trzy minuty później powinien być remis. Z prawej strony podawał Igor Tudor, w bramkę z trzech metrów nie trafił Vladislavs Gutkovskis. Łotysz zrehabilitował się w 38. minucie. Po nudniejszych fragmentach potyczki prostopadłe zagranie Tudora, a napastnik w sytuacji sam na sam zdobył gola.

Raków ruszył po więcej, ale do przerwy więcej bramek nie padło. Po zmianie stron dominacja lidera PKO Ekstraklasy nie podlegała dyskusji. Cracovia skupiła się na obronie, sporadycznie zagrażała częstochowianom.

W 50. minucie groźnie przymierzył, notujący zwyżkę formy, Ivi Lopez, obok słupka. Dziewięć minut później padł gol. Dogranie z prawej strony Giannisa Papanikolaou, błąd popełniła obrona Cracovii, a Bartosz Nowak wbił piłkę do siatki.

Po emocjach było w 66. minucie. Sędzia pomylił się dyktując rzut wolny dla Rakowa. Z ok. 22 metrów nie do obrony uderzył Lopez. Hiszpan kolejnego gola mógł zdobyć w 70. minucie, ale kolejna próba z rzutu wolnego przeleciała tuż obok słupka. W odpowiedzi minimalnie chybił z dystansu Otar Kakabadze.

W końcówce niewiele działo się na boisku. Częstochowianie mieli potyczkę pod kontrolą i nie pozwalali na zbyt wiele podłamanej Cracovii. Wynik gry ustalił w 84. minucie Marcin Cebula, który wykorzystał rzut karny po fauli na nim samym.

W końcówce czerwoną kartkę otrzymał Jani Atanasov, który niepotrzebnie sfaulował rywala wychodzącego na czystą pozycję.

Lider PKO Ekstraklasy nad wiceliderem ponownie ma dziewięć punktów przewagi.

Raków Częstochowa - Cracovia 4:1 (1:1)
0:1 - Michał Rakoczy 17'
1:1 - Vladislavs Gutkovskis 38'
2:1 - Bartosz Nowak 59'
3:1 - Ivi Lopez 66'
4:1 - Marco Cebula (k.) 84'

Raków Częstochowa: Vladan Kovacević - Stratos Svarnas, Zoran Arsenić, Milan Rundić - Fran Tudor, Giannis Papanikolaou, Władysław Koczerhin (81' Mateusz Wdowiak), Jean Carlos Silva (87' Patryk Kun) - Bartosz Nowak (74' Gustav Berggren), Ivi Lopez (81' Marcin Cebula) - Vladislavs Gutkovskis (81' Sebastian Musiolik).

Cracovia: Karol Niemczycki - Virgil Ghita, Jakub Jugas, Arttu Hoskonen - Cornel Rapa (72' Paweł Jaroszyński), Takuto Oshima (66' Jewhen Konoplianka), Otar Kakabadze - Jani Atanasov Michał Rakoczy (66' Karol Knap) - Benjamin Kallman (77' Mateusz Bochnak), Patryk Makuch.

Żółte kartki: Kallman, Atanasov, Oshima, Makuch, Jaroszyński, Jugas (Cracovia).