Tirana szykuje się na Polskę. Są spięcia

Dla albańskich kibiców mecz z reprezentacją Polski jest świętem. Gospodarze są pewni zwycięstwa, na mieście słychać wystrzały petard i głośne śpiewy fanów. Są też prowokacje w kierunku naszych kibiców.

Mateusz Skwierawski
Tirana w dniu meczu Albanii z Polską WP SportoweFakty / Tirana w dniu meczu Albanii z Polską
Z Tirany Mateusz Skwierawski

Gorącej atmosfery w Albanii mogliśmy być pewni już po wylosowaniu tej reprezentacji w grupie kwalifikacyjnej do Euro 2024. Gdy dwa lata temu nasza kadra grała w Tiranie o mundial w Katarze, tutejsi kibice już przed stadionem rzucali w Polaków kuflami piwa.

Następnie prowokowali piłkarzy na rozgrzewce, wyzywający ich i emocjonalnie gestykulując. Tutejsi kibice wygwizdali polski hymn, w trakcie spotkania rzucali w zawodników zapalniczkami czy monetami, aż w końcu sędzia musiał przerwać mecz na ponad dwadzieścia minut, bo w kierunku cieszących się z gola polskich zawodników poleciał grad plastikowych butelek.

W październiku 2021 roku Albania grała z Polską o udział w mistrzostwach świata i przegrała 0:1 po golu Karola Świderskiego w 77. minucie. Dwa lata później oba zespoły znowu się spotkały i ponownie jest gorąco.

Grupka polskich fanów w dniu meczu przyjechała taksówką pod hotel w Tiranie. Kilku mężczyzn w białych koszulkach i szalikach kadry wysiadło z auta naprzeciwko baru, w którym zbierali się krewcy fani Albanii. Na widok naszych fanów zaczęli głośno skandować: "Polska, kur...a!". Tego typu zaczepek i prowokacji było więcej.
Przemarsz kibiców Albanii w Tiranie Przemarsz kibiców Albanii w Tiranie

Główna ulica Tirany została zamknięta ze względu na przemarsz kilkuset kibiców gospodarzy.

Wystrzeliwały petardy, momentami nie było nic widać od dymu rac. Policja zdominowała teren dookoła stadionu odgradzając go barierkami. Mundurowi bardzo skrupulatnie przeszukiwali każdego z fanów. Cofali ludzi z monetami w kieszeniach i butelkami z nakrętką.
Policja bardzo restrykcyjnie przeszukuje kibiców Policja bardzo restrykcyjnie przeszukuje kibiców

Na Air Stadium zasiądzie komplet ponad dwudziestu tysięcy widzów i można być pewnym jednego: nie będą to ludzie oglądający spotkanie jak w teatrze, a rozwrzeszczany tłum, który zrobi wszystko, by uprzykrzyć życie naszym zawodnikom. Stadion żyje meczem na półtorej godziny przed jego rozpoczęciem. Kibice gospodarzy zdążyli już wygwizdać wchodzących na murawę reprezentantów Polski.

Gospodarze są pewni siebie. - Mamy najlepsze pokolenie w historii i świetnego trenera. Wygramy z wami co najmniej dwoma bramkami! - mówi nam Klaudio Ndreca, albański dziennikarz, pracujący dla gazety "Sport Ekspres".

Albania przegrała pierwszy mecz w Warszawie 0:1, ale gospodarze mają w tabeli grupy eliminacyjnej punkt więcej od naszej reprezentacji. Początek spotkania o godzinie 20.45.

Zachowanie zawodników zaskoczyło. To były szczere emocje (Opinia)

Czy reprezentacja Polski awansuje na Euro 2024?