El. Euro 2024. Pewne wygrane Belgów i Austriaków. Przerwany mecz w Bukareszcie

Belgia i Austria kontynuują marsz w kierunku mistrzostw Europy. We wtorkowych meczach eliminacyjnych najwięcej działo się jednak w Bukareszcie i to nie ze względów sportowych.

Tomasz Galiński
radość Romelu Lukaku PAP/EPA / Olivier Matthys / Na zdjęciu: radość Romelu Lukaku
Zgodnie z oczekiwaniami reprezentacja Belgii pokonała Estonię 5:0 i utrzymała się na pierwszym miejscu w grupie.

Rywale byli jedynie tłem. W drugiej połowie błysnął Romelu Lukaku, który strzelił dwa gole w dwie minuty.

Równolegle odbywał się mecz w Szwecji, gdzie gospodarze zostali zdeklasowani przez Austrię. Austriacy dotrzymują kroku Belgom i po pięciu kolejkach mają po 13 punktów.

Ciekawą bramkę z rzutu karnego zdobył Marko Arnautović - posłał piłkę między nogami bramkarza.

Belgia - Estonia 5:0 (2:0)
1:0 Jan Vertonghen 4'
2:0 Leandro Trossard 18'
3:0 Romelu Lukaku 56'
4:0 Romelu Lukaku 58'
5:0 Charles De Ketelaere 88'

Szwecja - Austria 1:3 (0:0) 0:1 Michael Gregoritsch 53' 0:2 Marko Arnautović 56' 0:3 Marko Arnautović (k.) 69' 1:3 Emil Holm 90'

*

Najwięcej działo się w Bukareszcie, niestety. W 15. minucie mecz został przerwany z powodu niewłaściwego zachowania rumuńskich kibiców. Fani wywiesili obraźliwy dla rywali transparent z napisem "Kosowo jest serbskie", ponadto pojawiły się podobne okrzyki. I w pewnym momencie zawodnicy gości po prostu zeszli z boiska.

Gra została wznowiona po kilkudziesięciu minutach, a końcówce gospodarze przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

W pozostałych spotkaniach tej grupy Szwajcaria pewnie pokonała najsłabszą w tabeli Andorę, a Izrael ostatecznie wymęczył jednobramkową wygraną z Białorusią, trafiając w doliczonym czasie gry.

Szwajcaria - Andora 3:0 (0:0)
1:0 Cedric Itten 49'
2:0 Granit Xhaka 84'
3:0 Xherdan Shaqiri (k.) 90+3'

Izrael - Białoruś 1:0 (0:0)
1:0 Gavriel Kanichowsky 90+3'

Rumunia - Kosowo 2:0 (0:0) 1:0 Nicolae Stanciu 83' 2:0 Valentin Mihaila 90+3'