Janusz Filipiak w stanie krytycznym w szpitalu

Prof. Janusz Filipiak, prezes Cracovii i firmy informatycznej Comarch, w stanie krytycznym trafił do szpitala - donosi RMF FM. WP SportoweFakty nieoficjalnie potwierdziły tę informację.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Janusz Filipiak WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Janusz Filipiak

Prof. Janusz Filipiak w sobotę wczesnym popołudniem zasłabł przed sklepem w podkrakowskich Wrząsowicach. Według relacji świadków, doszło do zatrzymania krążenia. Pierwszej pomocy udzielił mu jego kierowca, a po kwadransie na miejsce przyjechała karetka.

RMF podał jako pierwszy, że właściciel Cracovii w stanie krytycznym został przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.

Zarówno klub z Kałuży 1, jak i Comarch, w tej chwili nie zabierają głosu w sprawie.

Mecenas sportu

Filipiak jest prezesem Cracovii od 2004 roku, ale związany z Pasami jest dwa lata dłużej. Latem 2002 roku jego Comarch został sponsorem III-ligowej wówczas drużyny piłkarskiej, a kilka miesięcy później nabył pierwszy pakiet akcji klubu.

Od 2014 roku jest już większościowym udziałowcem, a lada moment Comarch ma zostać jedynym właścicielem Cracovii. Porozumienie w sprawie nabycia pozostałych w rękach miasta akcji wypracowano kilka tygodni temu.

Największe sukcesy piłkarskiej Cracovii za rządów Filipiaka to zdobycie Pucharu i Superpucharu Polski w 2020 roku. To pierwsze triumfy Pasów w tych rozgrywkach. Drużynę do nich doprowadził Michał Probierz, nowo mianowany selekcjoner reprezentacji Polski.

Z kolei z hokejowej Comarch Cracovii Filipiak uczynił hegemona. Za jego kadencji Pasy zdobyły 7 z 12 mistrzostw Polski. Na odzyskanie tytułu czekały 57 długich lat (1949-2006).

W Krakowie mówi się, że Filipiak zastał Cracovię drewnianą, a zostawi ją murowaną. Rok przed tym jak został sponsorem III-ligowej drużyny, klub był na skraju bankructwa. Upadkowi zapobiegli kibice zrzeszeni w Grupie 100, którzy zachęcili Filipiak do inwestycji w Pasy.

W 2002 roku Cracovia miała tylko przestarzały stadion i to pozbawiony budynku klubowego, który zastępowały baraki (efekt niedoszłej inwestycji firmy Ivaco) i zaniedbane boiska treningowe po drugiej stronie Błoń.

Dziś klub z Kałuży 1 może pochwalić się jednym z najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych stadionów w Polsce, a w podkrakowskiej Rącznej ma nowoczesny ośrodek treningowy, z którego korzysta także PZPN.

Comarch był też sponsorem niemieckiego TSV 1860 Monachium oraz francuskich AS Nancy i LOSC Lille.

Profesor-milioner

Filipiak szerszej publiczności jest znany jako właściciel i prezes najstarszego polskiego klubu piłkarskiego, ale by móc zainwestować w Cracovię, musiał najpierw odnieść sukces w biznesie.

Comarch założył w 1993 roku, jako profesor doktor habilitowany i szef Katedry Telekomunikacji AGH. Z uczelni odszedł dopiero po pięciu latach. Dziś wraz z małżonką Elżbietą posiadają 40 proc. akcji informatycznego giganta, który działa na czterech kontynentach: poza Europą także w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji.

Janusz i Elżbieta Filipiakowie od lat znajdują się na listach 100 najbogatszych Polaków wg magazynów "Forbes" i "Wprost". Ich majątek wycenia się na ponad pół miliarda złotych.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×