Decydujące gole po wejściu Nicoli Zalewskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Twitter / AS Roma / Na zdjęciu: Nicola Zalewski
Twitter / AS Roma / Na zdjęciu: Nicola Zalewski

AS Roma odniosła zwycięstwo 3:1 z Udinese Calcio. Nie było to proste. Druga i trzecia bramka dla Giallorossich padły dopiero w końcówce, po wejściu z ławki rezerwowych na boisko Nicoli Zalewskiego.

AS Roma nie strzeliła gola w poprzednim, bezbramkowym meczu, a były nim prestiżowe derby della Capitale. W niedzielę Giallorossi byli już skuteczniejsi, a do pokonania bramkarza Udinese Calcio potrzebowali wizyty obrońcy Gianluci Manciniego w polu karnym rywala. Defensor zachował się najsprytniej i pokazał w 20. minucie piłkarzom odpowiedzialnym za atakowanie jak zdobyć prowadzenie 1:0.

Udinese górowało nad gospodarzami głównie pod względem fauli, które sędzia Luca Massimi wycenił na żółtą kartkę. Ani jedno z zaledwie dwóch uderzeń gości nie było celne, przez co Rui Patricio nie musiał wykonać w pierwszej połowie ani jednej trudnej interwencji. Udinese sporadycznie było w ogóle w posiadaniu piłki, ponieważ przez zaledwie 30 procent czasu.

Druga połowa to już inna historia, ponieważ Udinese pokazało, że jest w stanie skutecznie zaatakować. Martin Payero uruchomił podaniem Floriana Thauvina, a ten zakończył akcję jak przystało na byłą gwiazdę Ligue 1. Po uderzeniu Francuza w 57. minucie zrobiło się 1:1 na Stadio Olimpico.

AS Roma musiała postarać się o odzyskanie prowadzenia, a kibice czekali między innymi na pojawienie się na boisku Nicoli Zalewskiego. Reprezentant Polski pokazał się z dobrej strony w ostatnich meczach zespołu Michała Probierza, ale wrócił ze zgrupowania z drobnym urazem. Czas na wprowadzenie Nicoli Zalewskiego nastał w 77. minucie, a był zmiennikiem Leandro Paredesa.

Cztery minuty później AS Roma zdobyła upragnionego gola na 2:1. Akcja bramkowa została przeprowadzona na jeden kontakt między gęsto ustawionymi obrońcami Udinese. Na zakończenie ataku piłka trafiła w pole karne od Romelu Lukaku do Paulo Dybali. Argentyńczyk dorzucił gola do asysty płaskim strzałem w sytuacji sam na sam z Marco Silvestrim. Rzymianie zapewnili sobie komplet punktów w 90. minucie uderzeniem na 3:1 Stephana El Shaarawy'ego.

AS Roma - Udinese Calcio 3:1 (1:0) 1:0 - Gianluca Mancini 20' 1:1 - Florian Thauvin 57' 2:1 - Paulo Dybala 81' 3:1 - Stephan El Shaarawy 90'

Roma: Rui Patricio - Gianluca Mancini, Diego Llorente, Evan Ndicka - Rick Karsdorp (77' Edoardo Bove), Bryan Cristante, Leandro Paredes (77' Nicola Zalewski), Lorenzo Pellegrini (63' Sardar Azmoun), Leonardo Spinazzola (63' Stephan El Shaarawy) - Paulo Dybala (83' Rasmus Kristensen), Romelu Lukaku

Udinese: Marco Silvestri - Joao Ferreira (79' Christian Kabasele), Jaka Bijol, Nahuen Perez - Festy Ebosele, Lazar Samardzić (69' Sandi Lovrić), Walace, Martin Payero, Jordan Zemura (83' Hassane Kamara) - Florian Thauvin (79' Lorenzo Lucca), Isaac Success

Żółte kartki: Pellegrini (Roma) oraz Ferreira, Samardzić, Success (Udinese)

Sędzia: Luca Massimi