Lech Poznań uczci rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Przygotowano okolicznościowe koszulki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / lechpoznan.pl /
Materiały prasowe / lechpoznan.pl /
zdjęcie autora artykułu

"Bohaterowie" - to nazwa kampanii promującej 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji piłkarze Lecha zagrają w najbliższym meczu z Piastem Gliwice w specjalnych, okolicznościowych koszulkach.

W tym artykule dowiesz się o:

Koszulka, którą zaprojektował Bartosz Parys, jest inspirowana kolorem feldgrau, czyli polowo szarym, jak należy przetłumaczyć z języka niemieckiego barwy mundurów powstańczych.

Takie określenie jest używane, ponieważ każdy poborowy w państwie niemieckim musiał odbyć obowiązkową służbę wojskową, zatem Wielkopolanie umundurowani byli na podobieństwo pruskiej armii Hohenzollernów i w taki sposób przystąpili do walki o region i granicę zachodnią.

W efekcie zapanował wtedy chaos i dezorientacja, bo ciężko było określić, kto po której ze stron walczy. W celu odróżnienia od strony przeciwnej zaczęto stosować polskie emblematy w postaci orzełków, biało-czerwonych opasek, rozetek w kolorach barw narodowych, przypinanych do płaszczy bądź okrągłych czapek.

Na koszulkach, w których w niedzielę zagrają zawodnicy "Kolejorza", również nie brakuje tych elementów. Na przodzie znajdzie się duży, tłoczony także w odcieniu szarego orzeł w koronie, czyli główny symbol powstania, który był (i do dziś jest) wykorzystywany na flagach na czerwonym tle.

Dzięki uprzejmości sponsorów, na trykotach, a także spodenkach nie znajdą się żadne dodatkowe logotypy poza elementami, które uczczą 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Koszulki będą mogli zakupić kibice, ale do sprzedaży trafi tylko limitowana seria w liczbie 1050 sztuk.

Mecz 18. kolejki PKO Ekstraklasy Lech Poznań - Piast Gliwice odbędzie się w niedzielę o godz. 12.30.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co tam się działo! Oprawa godna finału

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
ToJaniegram
7.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Świetnie wygląda ta koszulka...