Lider dogoniony. Zwycięstwo GKS-u Katowice w hicie kolejki

Ostatnia kolejka przed kwietniową przerwą reprezentacyjną przyniosła sporo ciekawych rozstrzygnięć. W meczu na szczycie Orlen Ekstraligi piłkarki GKS-u Katowice pokonały u siebie lidera - Pogoń Szczecin 1:0 i zrównały się z nim punktami w tabeli.

Krzysztof Sędzicki
mecz GKS Katowice - Pogoń Szczecin Materiały prasowe / GIEKSA FOTO / Tomasz Błaszczyk / Na zdjęciu: mecz GKS Katowice - Pogoń Szczecin
Bramkę na wagę trzech punktów dla broniącej tytułu GieKSy zdobyła w 23. minucie Aleksandra Nieciąg po zamieszaniu w polu karnym, a nawet bramkowym Pogoni. Była to druga z rzędu porażka szczecinianek. Tym samym sześciopunktowa strata katowiczanek z początku wiosny została odrobiona. Nadal jednak zespół trenera Piotra Łęczyńskiego prowadzi w tabeli Orlen Ekstraligi ze względu na lepszy bilans bramkowy we wszystkich meczach. A to właśnie on decyduje o kolejności w przypadku równej liczby punktów przy dwóch rozegranych spotkaniach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

A co dzieje się za plecami prowadzącej dwójki? Na trzecie miejsce wysunął się UKS SMS Łódź po pokonaniu w Olsztynie Stomilanek 4:0. Rozstrzygający okazał się drugi kwadrans meczu. W 15. minucie gola dla przyjezdnych zdobyła Daria Sokołowska, chwilę później dwa trafienia dołożyła Karolina Majda, a w 28. minucie Magdalena Dąbrowska ustaliła wynik tego starcia.

Podział punktów po bezbramkowym remisie nastąpił w Sosnowcu w meczu Czarnych Antrans z Górnikiem Łęczna. Piłkarki trenera Sebastiana Stemplewskiego spadły z trzeciej na szóstą pozycję ze względu na bardzo niewielkie różnice w tym rejonie tabeli.

Na czwarte miejsce awansował Śląsk Wrocław po bardzo pewnym zwycięstwie u siebie 5:1 z Medykiem Polomarketem Konin. W 3. minucie worek z bramkami rozwiązała Katarzyna Białoszewska, szybko wyrównała jednak Oliwia Jaśniak. Później jednak do siatki trafiały już tylko gospodynie - dwa razy Marcelina Buś, a po razie Joanna Wróblewska i Oliwia Związek.

Z kolei na Polsat Plus Arenie Gdańsk po raz pierwszy w historii zwycięstwo odniosły piłkarki AP Orlenu Gdańsk, które w meczu o sporym znaczeniu dla lokalnej społeczności pokonały Pogoń Dekpol Tczew 4:1. Hat-trickiem popisała się Jagoda Szewczuk, choć na jej pierwszą bramkę w 28. minucie golem z rzutu karnego odpowiedziała Magdalena Sobal. Pod koniec spotkania jednak Szewczuk także wykorzystała jedenastkę, a po minucie przeciwniczki dobiła Olga Massombo.

A w meczu uciekinierek przed strefą spadkową lepsze Jagiellonki. UJ Kraków pokonał u siebie Rekord Bielsko-Biała 3:1. W pierwszej połowie prowadzenie miejscowym dała Anna Zapała, a w 58. minucie podwyższyła je Magdalena Dragunowicz. Pięć minut później gola kontaktowego dla bielszczanek zdobyła Klaudia Olejniczak, lecz po kolejnych 10 minutach Karolina Gec zdobyła bramkę na 3:1 i ustaliła wynik meczu.

Następna - szesnasta - kolejka Orlen Ekstraligi rozegrana zostanie dopiero w drugi weekend kwietnia, po przerwie na mecze reprezentacji. Jednak jeszcze w środę, 28 marca odbędą się ćwierćfinały Orlen Pucharu Polski. W Łodzi UKS SMS podejmie Stomilanki Olsztyn, w Rzeszowie Resovia zagra ze Śląskiem Wrocław, GKS Katowice zmierzy się u siebie z Górnikiem Łęczna, a do Bielawianki Bielawa przyjedzie AP Orlen Gdańsk.