Afera przed meczem Izraela. Zobacz, co zrobił ten młody człowiek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Ewan Bootman/Anadolu / Na zdjęciu: protestujący przypiął się do słupka
Getty Images / Ewan Bootman/Anadolu / Na zdjęciu: protestujący przypiął się do słupka
zdjęcie autora artykułu

W piątek rozegrano mecz Szkocja - Izrael w ramach trzeciej kolejki kwalifikacji do piłkarskich mistrzostw Europy kobiet. Przed rozpoczęciem spotkania na Hampden Park pojawił się mężczyzna, który przypiął się do jednego ze słupków.

31 maja w Glasgow spotkały się kobiece reprezentacje Szkocji i Izraela. Mecz rozegrano w ramach eliminacji do Euro 2025. Zaplanowane na godz. 19:35 starcie nie rozpoczęło się jednak zgodnie z planem. Na murawę wbiegł aktywista, który przykuł się łańcuchem do słupka jednej z bramek. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko Izraelowi.

Aktywista miał na sobie czarną koszulkę z napisem "czerwona kartka dla Izraela". Odpowiednie służby zajęły się mężczyzną. Łańcuch został przecięty z użyciem specjalnych nożyc. Następnie młodego człowieka wyprowadzono ze stadionu Hampden. Ostatecznie mecz rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem, a zakończył zwycięstwem Szkotek 4:1.

Organizatorzy już wcześniej otrzymali informację, że w trakcie meczu Szkocja - Izrael może dojść do protestów. Z tego względu zdecydowano się go rozegrać bez udziału publiczności. Mimo tego przed stadionem pojawiła się grupa osób, która jawnie wyrażała swoje poglądy przeciwko polityce państwa Izrael.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kuriozalny błąd w finale! Na szczęście jej wybaczyli

Konflikt na Bliskim Wschodzie przybrał na silę w październiku 2023 roku. Palestyńska organizacja Hamas przeprowadziła w sobotę atak rakietowy na Jerozolimę i Tel Awiw. Zaatakowane zostały również inne miejscowości. Wiele osób został zostały zabitych, rannych lub porwanych. Rząd Izraela wziął surowy odwet, przystępując do blokady Strefy Gazy. W tym konflikcie zbrojnym obie strony mają krew na rękach.

Protesty przeciwko polityce Izraela nie są niczym nowym. Odbywały się one choćby podczas meczów z udziałem izraelskich klubów piłkarskich w europejskich pucharach. Zazwyczaj jednak ograniczały się do wspierania Palestyny, np. poprzez wywieszanie flag.

foto: Ewan Bootman/Anadolu via Getty Images
foto: Ewan Bootman/Anadolu via Getty Images

Czytaj także: Urodzinowy koncert Igi Świątek Znają się już z czasów juniorskich. Oto kolejna rywalka Świątek w Roland Garros

Źródło artykułu: WP SportoweFakty