Paryż. Demolka w meczu Francja - USA

PAP/EPA / Teresa Suarez / Mecz turnieju olimpijskiego w piłce nożnej

W pierwszym dniu turnieju olimpijskiego w piłce nożnej mężczyzn zwyciężali między innymi Marokańczycy, Francuzi oraz Hiszpanie. Gospodarze igrzysk Paryż 2024 potrzebowali ponad godziny na strzelenie pierwszego gola USA w wygranym 3:0 meczu.

Nie minął nawet dzień turnieju olimpijskiego, a już zrobiło się o nim głośno za sprawą dokańczanego w nietypowych okolicznościach meczu Argentyny z Marokiem. Piłkarze wrócili na boisko po około dwóch godzinach, już bez awanturujących się widzów na trybunach i po anulowaniu wyrównującego gola dla Argentyny. Ostatecznie doszło do niespodzianki, ponieważ piłkarze z Ameryki Południowej ponieśli porażkę 1:2.

Nie zawiedli gospodarze, choć przebicie się przez defensywę USA zajęło im sporo czasu. Zrobił to doświadczony Alexandre Lacazette, który strzelił gola na 1:0 w 61. minucie. Dobrze znany napastnik dorzucił do niego asystę przy bramce Michaela Olise, a w końcówce podstawowego czasu wynik na efektowne 3:0 dla Francji ustalił Loic Bade.

Hiszpania znalazła się na prowadzeniu w grupie po pokonaniu 2:1 Uzbekistanu. Na pierwszego jej gola przeciwnik jeszcze odpowiedział wyrównaniem dobrze znanego z włoskich stadionów Eldora Szomurodowa. W 62. minucie padła decydująca bramka dla Hiszpanii, a zdobył ją Sergio Gomez, który zrehabilitował się za zmarnowanie rzutu karnego niewiele wcześniej.

Z najwyższego zwycięstwa w środę cieszyli się Japończycy, którzy głównie po przerwie rozbili 5:0 Paragwaj. Po dwa gole w tym meczu zdobywali Sunsuke Mito i Shota Fujio, a jednego dołożył Rihito Jamamoto. Było też jedno bezbramkowe spotkanie, w którym podzielili się punktami Egipt z Dominikaną.