Są pierwsze konkrety w sprawie modernizacji stadionu Warty Poznań. Podano koszty

WP SportoweFakty / Szymon Mierzyński / Na zdjęciu: stadion przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu
WP SportoweFakty / Szymon Mierzyński / Na zdjęciu: stadion przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu

Coraz więcej konkretów w kwestii rozbudowy stadionu Warty Poznań. I-ligowiec przedstawił koncepcję, a także szacowany koszt inwestycji.

"Zieloni" postanowili, że cyklicznie będą informować opinię publiczną o postępach w sprawie modernizacji "Ogródka", do którego chcą wrócić najpóźniej na początku sezonu 2025/2026.

W sprawę już jakiś czas temu zaangażowali się radni miejscy, a także parlamentarzyści. We wtorek poinformowano natomiast o liście poparcia, pod którym podpisało się 23 posłów na Sejm RP. Część z nich pojawiła się na briefingu zorganizowanym przez klub z Drogi Dębińskiej.

Pierwsze konkrety

- To jest chyba pierwsza w dziejach poznańskiego samorządu petycja, która niezależnie od regionu Wielkopolski czy dyscypliny sportowej, umożliwia wsparcie Warty Poznań oraz uznanie jej renomy w mieście. Najważniejszą rzeczą jest to, że kiedy zostaną opracowane dokumentacje techniczne, będziemy jako posłowie wspierać działania, również na szczeblu centralnym, aby środki na przebudowę "Ogródka" się znalazły - powiedział Bartosz Zawieja z Koalicji Obywatelskiej, który pochodzi ze stolicy Wielkopolski.

Najważniejsze konkrety to szacowany koszt doprowadzenia stadionu "Zielonych" do stanu, w którym spełni on wymogi licencyjne Betclic I ligi. Potrzeba na to ok. 15 mln zł.

Plan w dużej części zakłada modernizację istniejącej infrastruktury przy Drodze Dębińskiej. Prace mają objąć m. in. wykonanie dróg pożarowych, parkingów oraz dróg dojazdowych. Pod jedną z trybun ma też powstać budynek modułowy z pełnym zapleczem szatniowo-socjalnym, salą konferencyjną, pokojem sędziów oraz przestrzenią dla gości VIP.

- Ta koncepcja została już przedstawiona w Poznańskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, przede wszystkim jeżeli chodzi o czas, w jakim wykonaliśmy projekt. Ważne jest, że nie mówimy tutaj o olbrzymich kwotach - setkach czy dziesiątkach milionów złotych. Wierzymy, że wsparcie będziemy w stanie pozyskać z kilku źródeł i będziemy mogli tę inwestycję zrealizować na czas. Część tych środków próbujemy pozyskać z programów ministerialnych, część zaangażować własnych oraz pozyskanych od naszych partnerów biznesowych - oznajmił członek zarządu Warty, Maciej Wojdyło.

Czasu nie ma zbyt wiele

Komisja Licencyjna udzieliła poznaniakom zgody na dalszą grę w Grodzisku Wlkp., lecz jednocześnie zobowiązała klub do cyklicznego składania raportów z postępu działań związanych z modernizacją. Ponadto nałożyła na "Zielonych" karę za każdy domowy mecz rozegrany w Grodzisku Wlkp. Wynosi ona 10 tys. zł.

- Chcemy zapewnić dalsze funkcjonowanie sekcji piłkarskiej Warty i do tego niezbędny jest powrót do Poznania. Mamy świadomość tego, że siódmy sezon poza miastem już nie wchodzi w grę i jestem przekonany, że radni miejscy oraz poznańscy parlamentarzyści też mają tego świadomość - dodał Wojdyło.

- Żeby przyspieszyć prace, wzięliśmy na siebie ciężar zaprojektowania nowego obiektu. Przez ostatni miesiąc wypracowaliśmy koncepcję projektu zamiennego, który umożliwi nam grę w I lidze. Nadal wierzymy, że w długoterminowej perspektywie na Drodze Dębińskiej będzie mógł stanąć stadion z prawdziwego zdarzenia, jednak dziś kładziemy nacisk na to, aby powstała infrastruktura wymagająca jak najmniejszego zaangażowania kosztów i czasu, a spełniająca wymogi licencyjne PZPN - zaznaczył.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zabawa Lewandowskiego na treningu. Co za technika!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty