Liga Europejska UEFA: Awans Sportingu i Romy

Sporting Lizbona i AS Roma są kolejnymi zespołami, które zagrają w 1/16 finału Ligi Europejskiej UEFA. Portugalczycy szczęśliwie zremisowali z SC Heerenveen, a Włosi z problemami, ale wygrali z FC Basel. Cenne zwycięstwo odniosła Hertha Berlin, a na placu gry nie zabrakło Artura Wichniarka i Łukasza Piszczka.

Adam Kiołbasa

Grupa D:

Bardzo szczęśliwy remis wywalczył Sporting Lizbona, który do 90. minuty przegrywał 0:1 z SC Heerenveen, przez co awans Portugalczyków mógł być zagrożony. Gol Grimiego zmienił wszystko. Gospodarze nie tylko przebrnęli fazę grupową, ale i zapewnili sobie pierwsze miejsce. Niezwykle cenne zwycięstwo odniosła Hertha Berlin, dzięki czemu zbliżyła się do zajęcia drugiego miejsca w zestawieniu D. Cały mecz w barwach drużyny z Bundesligi rozegrali Łukasz Piszczek i Artur Wichniarek. Ten drugi zobaczył żółtą kartkę. Warto odnotować, że Raffael, który zadecydował o sukcesie Niemców w końcówce zobaczył czerwoną kartkę.

Sporting Lizbona - SC Heerenveen 1:1 (0:0)

4 FK Ventspils 5 3 3:5

Grupa E: AS Roma wygrała i awansowała do dalszych gier. Chociaż Rzymianie przegrywali z FC Basel po trafieniu Huggela, to jeszcze przed przerwą z rzutu karnego do wyrównania doprowadził Francesco Totti. Ostatecznie Włosi wymęczyli zwycięstwo, bo po zmianie stron trafił jeszcze Mirko Vucinić. Szwajcarom w kilku sytuacjach zabrakło szczęścia. Wygrało także Fulham i tym samym Anglicy zachowali szanse na wywalczenie promocji. AS Roma - FC Basel 2:1 (1:1) 0:1 - Huggel 19' 1:1 - Totti (k.) 33' 2:1 - Vucinić 58' FC Fulham - CSKA Sofia 1:0 (1:0) 1:0 - Gera 15' Inne wydarzenia: Murphy (Fulham) w 9. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.

Tabela

1 AS Roma 5 10 7:5
2 FC Basel 5 9 8:4
3 FC Fulham 5 8 5:4
4 CSKA Sofia 5 1 2:9

Grupa F: Panathinaikos nie wykorzystał okazji na wywalczenie awansu i uległ na wyjeździe Galatasaray. Warto mieć na uwadze, że drużyna z Turcji już po 4. kolejce przebrnęła fazę grupową. Z walki o awans nie rezygnuje Dinamo Bukareszt i chociaż przez ponad połowę rywalizacji ze Sturmem Graz Rumunii grali w dziesiątkę, to udało im się rozstrzygnąć losy pojedynku na swoją korzyść w liczebnym osłabieniu. Bohaterem tego meczu został Niculae. Dinamo Bukareszt - Sturm Graz 2:1 (1:1) 0:1 - Sonnleitner 5' 1:1 - Niculae 41' 2:1 - Niculae 57' Inne wydarzenia: Muratović (Sturm) w 4. minucie nie wykorzystał rzutu karnego. Czerwona kartka: Rus 43' (Dinamo). Galatasaray Stambuł - Panathinaikos Ateny 1:0 (0:0) 1:0 - Sarp 50' Tabela

1 Galatasaray Stambuł 5 13 12:3
2 Panathinaikos Ateny 5 9 4:4
3 Dinamo Bukareszt 5 6 4:9
4 Sturm Graz 5 1 2:6