Potężna afera korupcyjna. 43 osoby dostały "dożywocie"

Getty Images / Chung Sung-Jun / Na zdjęciu: Son Jun-ho, jeden ze skazanych na dożywotnią dyskwalifikację
Getty Images / Chung Sung-Jun / Na zdjęciu: Son Jun-ho, jeden ze skazanych na dożywotnią dyskwalifikację

43 dożywotnie zawieszenia i 34 wyroki skazujące na pobyt w więzieniu - to bilans ogromnej afery korupcyjnej w Chinach. Wśród ukaranych znalazł reprezentant Korei Południowej Son Jun-ho, który grał na mistrzostwach świata w 2022 roku.

Ogłoszony we wtorek wyrok to efekt śledztwa prowadzonego od 2022 roku. Jak informuje chińska agencja Xinhua, w tym czasie aresztowano 128 potencjalnych przestępców, a także zlikwidowano 12 gangów prowadzących internetowe kasyna. Chińskie służby twierdzą, że ustawionych mogło zostać ponad 120 meczów.

Skalę procederu najlepiej pokazuje to, że w rozprawie toczącej się przed chińskim sądem znaleźli się piłkarze, trenerzy i działacze aż 41 klubów. Chiński Związek Piłki Nożnej (CFA) informuje, że 43 osoby zostały ukarane dożywotnim zawieszeniem.

W tej grupie znajduje się m.in. 20-krotny reprezentant Korei Południowej i uczestnik mistrzostw świata 2022 Son Jun-ho, który w latach 2021-2023 występował w chińskim Shandong Taishan. Obecnie gra w swojej ojczyźnie, w klubie Suwon FC. 32-latek w maju ubiegłego roku został aresztowany podczas próby opuszczenia Chin. Oskarżono go o hazard i ustawianie meczów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Każdy piłkarz marzy o takim golu. Potężne uderzenie w samo okno

Na wolność wyszedł po 10 miesiącach. Koreańczyk zaprzecza oskarżeniom i zapowiedział zwołanie specjalnej konferencji prasowej. Dożywotnim zakazem ukarano też wielu byłych i obecnych reprezentantów Chin, a także piłkarzy drużyn młodzieżowych tego kraju.

17 zawodników zostało zawieszonych na pięć lat. Wśród nich jest  m.in. Donovan Ewolo. 28-letni Kameruńczyk gra obecnie w Kuwejcie, a konkretnie w klubie Khaitan SC. W Chinach występował w latach 2020-2024. Taką samą karę otrzymał 40-letni Wang Song - były reprezentant Chin i rekordzista w liczbie występów występów w Chinese Super League, w której rozegrał 573 mecze.

Do wyroku ogłoszonego przez CFA nie odniosły się jeszcze FIFA ani związki piłkarskie krajów, w których występuje część skazanych zawodników. Obecnie nie wiadomo więc, czy zasądzone im zawieszenia będą również obowiązywały poza terenem Chin.

W wyniku zakończonego niedawno procesu sądowego 34 osoby zostały skazane na pobyt w więzieniu. O skali korupcji w chińskim futbolu świadczy też to, że wyroki usłyszeli wysoko postawieni działacze.

W sierpniu br. były wiceprezes Chińskiego Związku Piłki Nożnej Li Yuyi został uznany za winnego przyjęcia łapówek o łącznej wysokości 12 mln juanów (ponad 6,5 miliona złotych). Usłyszał za to wyrok 11 lat pozbawienia wolności.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty