Niby beniaminek, a udzielił lekcji Pogoni Szczecin

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Michał Meissner / Mecz PKO Ekstraklasy: GKS Katowice - Pogoń Szczecin
PAP/EPA / Michał Meissner / Mecz PKO Ekstraklasy: GKS Katowice - Pogoń Szczecin

Duża radość przy Bukowej. GKS Katowice wygrał i zrobił to w pełni zasłużenie. Beniaminek PKO Ekstraklasy zwyciężył 3:1 z Pogonią Szczecin, która zagrała w kompromitujący sposób.

W tym artykule dowiesz się o:

Kolejka w PKO Ekstraklasie rozpoczęła się w Katowicach. GKS zmierzył się z Pogonią Szczecin, która od początku sezonu nie umie zdobyć kompletu punktów na wyjeździe. Oba zespoły zagrały i zwyciężyły w tym tygodniu w Pucharze Polski. Podopieczni Rafała Góraka byli lepsi niż Bruk-Bet Termalica Nieciecza, a Pogoń odniosła wygraną z innym pierwszoligowcem Stalą Rzeszów.

W 7. minucie Mateusz Kowalczyk mógł zadać cios Pogoni, która w niedalekiej przeszłości interesowała się jego sprowadzeniem do siebie. Piłka powędrowała do niego przed pole karne po podaniach Alana Czerwińskiego oraz Adama Zrelaka. Uderzenie z dystansu było niebezpieczne, ale Valentin Cojocaru zaprezentował robinsonadę i sparował piłkę na korner.

Generalnie najgroźniejsze były uderzenia z dystansu, brakowało prób z bliżej odległości. Ze strony mocno ospałej Pogoni uderzali Wahan Biczachczjan i Rafał Kurzawa. W 26. minucie piłka, po strzale Wahana Biczachczjana, została strącona głową na poprzeczkę przez Fredrika Ulvestada.

W 33. minucie GKS przebudził kibiców przy Bukowej po sennym fragmencie. Arkadiusz Jędrych pokonał Valentina Cojocaru strzałem z kilkunastu metrów. W polu karnym Pogoni znalazł się przy okazji wrzutu z autu i słusznie pozostał w nim jeszcze na kilkanaście sekund. GKS objął prowadzenie 1:0, a asystował Marten Kuusk. Bramkarz Pogoni bił wściekle dłonią w boisko, jej trener oblał się wodą, ale pozostały im tylko teatralne gesty.

Przed przerwą mocniej zapachniało drugim golem beniaminka niż pierwszym Pogoni. Ponownie podniosła się temperatura po dalekim wrzucie z autu. Zagranie Lukasa Klemenza zostało przedłużone przez Oskara Repkę, a Adamowi Zrelakowi zabrakło niewiele do wepchnięcia piłki do siatki.

Krótko po przerwie można było odnieść wrażenie, że Pogoń przebudziła się, ale w 60. minucie GKS przypomniał o sobie w ofensywie. Mateusz Kowalczyk trafił do bramki, ale gol nie został uznany z powodu wcześniejszego spalonego Adama Zrelaka.

Trener Robert Kolendowicz postanowił w 70. minucie dokonać trzech zmian, a jednym ze ściągniętych zawodników był totalnie bezradny Kamil Grosicki. Czy to z Grosickim, czy to bez niego, Pogoń grała kompromitująco i do końca spotkania przyjemne było oglądanie tylko gry beniaminka. Potwierdzeniem jego wyższości była bramka na 2:0 Sebastiana Bergiera w 90. minucie.

Pogoń zdołała w doliczonych minutach przypudrować wynik na 1:2 uderzeniem Alexandra Gorgona. Wykonał on dobitkę nieudanych strzałów Patryka Paryzka i Efthymisa Koulourisa. To jednak GKS powiedział ostatnie słowo i ustalił rezultat na 3:1 uderzeniem Mateusza Marca między nogami Valentina Cojocaru.

GKS zagra przed przerwą reprezentacyjną z Puszczą Niepołomice, a Pogoń podejmie Piasta Gliwice.

GKS Katowice - Pogoń Szczecin 3:1 (1:0) 1:0 - Arkadiusz Jędrych 33' 2:0 - Sebastian Bergier 90' 2:1 - Alexander Gorgon 90' 3:1 - Mateusz Marzec 90'

GKS: Dawid Kudła - Marten Kuusk, Arkadiusz Jędrych, Lukas Klemenz - Alan Czerwiński (72' Mateusz Marzec), Mateusz Kowalczyk, Oskar Repka, Marcin Wasielewski (89' Bartosz Jaroszek) - Adrian Błąd, Bartosz Nowak - Adam Zrelak (79' Sebastian Bergier)

Pogoń: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist (70' Jakub Lis), Benedikt Zech, Leonardo Borges, Leonardo Koutris (70' Wojciech Lisowski) - Rafał Kurzawa - Wahan Biczachczjan (79' Patryk Paryzek), Kacper Łukasiak (61' Alexander Gorgon), Fredrik Ulvestad, Kamil Grosicki (70' Olaf Korczakowski) - Efthymis Koulouris

Żółte kartki: Błąd, Bergier (GKS) oraz Cojocaru, Korczakowski, Borges (Pogoń)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)