LE: Przestrzelony karny "Wasyla", klęski Anderlechtu i Besiktasu Stambuł

Po pierwszych spotkaniach 1/16 finału Ligi Europejskiej niemal pewni awansu do kolejnej rundy mogą być już gracze Bayeru Leverkusen, Dynama Kijów i Ajaxu Amsterdam, którzy wysoko wygrali swoje mecze wyjazdowe i są w znakomitym położeniu przed przyszłotygodniowymi rewanżami. Tej ostatniej drużynie szyki w pojedynku z Anderlechtem mógł pokrzyżować reprezentant Polski, Marcin Wasilewski, ale przy stanie 0:1 nie wykorzystał rzutu karnego.

Maciej Kmita

Ajax objął prowadzenie po pół godzinie za sprawą Toby'ego Alderweirelda. Pozostawiony bez opieki w polu karnym Fiołków obrońca gości nie miał problemów z dojściem do piłki dośrodkowanej przez niesamowitego nastolatka, Christiana Eriksena i skierowaniem jej do bramki gospodarzy. 10 minut po przerwie przed szansą doprowadzenia do wyrównania stanął "Wasyl". We własnym polu karnym Eyong Enoh sfaulował Mbarka Boussoufę i sędzia Gianluca Rocchi wskazał na wapno. Polski obrońca uderzył jednak wysoko nad poprzeczką. Kibice Anderlechtu jeszcze przeżywali przestrzeloną "11" Wasilewskiego, a Ajax już prowadził 2:0. Siem De Jong diagonalnym podaniem uruchomił Eriksen, który w polu karnym minął Silvio Proto i strzelił do pustej bramki. Zwycięstwo Ajaxu przypieczętował w 68. minucie Mounir El Hamdaoui, wykorzystując prostopadłe podanie od Eriksena i pokonując Proto w sytuacji sam na sam. Wasilewski rozegrał pełne 90 minut na prawej obronie.

Trwa kryzys Besiktasu Stambuł. Czarne Orły, które nie wygrały trzech ostatnich spotkań w Super Lig i praktycznie pożegnały się z możliwością wywalczenia awansu do kolejnej edycji Ligi Mistrzów, tym razem uległy na własnym terenie Dynamu Kijów 1:3. Wynik meczu w 27. minucie otworzył Ognjen Vukojević, który po rzucie rożnym zachował się najprzytomniej w polu karnym Besiktasu i z bliska pokonał Hakana Arikana. Po 10 minutach do wyrównania strzałem z linii "16" doprowadził Ricardo Quaresma, ale w pierwszym kwadransie drugiej części gry podopieczni Jurija Siomina zadali decydujące ciosy. Najpierw w 50. minucie po dośrodkowaniu Ołeha Husiewa z rzutu rożnego do tureckiej siatki trafił Szewczenko, a w 57. minucie po strzale Husiewa w poprzeczkę, skuteczną dobitką popisał się Ayiila Yussuf. Wynik na 4:1 dla Dynamo ustalił Husiew, a w 94. minucie czerwoną kartką ukarany został Quaresma.

Od straty bramki przed własną publicznością zaczęli spotkanie z VfB Stuttgart piłkarze Benfiki Lizbona. W 21. minucie świetnie zachował się napastnik gości, Martin Harnik. Najpierw wykonał ruch bez piłki, który dostrzegł Tamas Hajnal, a kiedy znalazł się sam przed Roberto Jimenezem, z dużą swobodą posłał piłkę nad golkiperem Benfiki. Gospodarze losy meczu na własną korzyść odwrócili dopiero w końcówce. W 70. minucie wyrównującą bramkę zdobył Oscar Cardozo, a w 81. zwycięstwo mistrzom Portugalii strzałem z ok. 25 metrów zapewnił Franco Jara. Sztuka zapewnienia sobie wygranej w ostatnich minutach nie udała się natomiast graczom BATE Borysów. Mistrzowie Białorusi prowadzili od 16. minuty po golu Renana Bressana. PSG odpowiedziało po pół godzinie gry trafieniem Mervuta Erdinga. Na dziesięć minut przed końcowym gwizdkiem drugą bramkę dla BATE zdobył Michaił Gordejczuk, ale w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry celną główką popisał się Peguy Luyindula.

Ciekawie zapowiadające się spotkanie Napoli z Villarreal zakończyło się bezbramkowym remisem. Bliżej strzelenia zwycięskiego gola byli Włosi, ale sytuacje sam na sam z bramkarzem Żółtej łodzi podwodnej, Diego Lopezem zmarnowali Edinson Cavani oraz Ezequiel Lavezzi. Neapolitańczycy kończyli mecz w "10" po tym, jak dwie żółte i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył w 95. minucie Salvatore Aronica.