Super Lig: Koniec serii Fenerbahce, polski Trabzonspor znów na czele, asysta "Grosika" (wideo)

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Po 27. serii spotkań na szczyt tureckiej Super Lig powrócił Trabzonspor Pawła i Piotra Brożków oraz Arkadiusza Głowackiego. Bordowo-niebiescy wykorzystali remis dotychczasowego lidera, Fenerbahce Stambuł w starciu z aktualnym mistrzem kraju, Bursasporem, który zakończył niesamowitą zwycięską serię Żółtych Kanarków. Kolejną asystę w zwycięskim meczu Sivassporu zanotował Kamil Grosicki.

Starcie Fenerbahce z Bursasporem było wydarzeniem weekendu w tureckiej ekstraklasie. Podopieczni Aykuta Kocamana przystępowali do meczu mając za sobą serię 10 kolejnych ligowych zwycięstw. Bursaspor natomiast już kilka tygodni temu pogodził się z tym, że nie obroni wywalczonego rok temu mistrzostwa, a start w Lidze Europejskiej ma zapewniony w 99 proc. Nie przeszkadza to jednak Zielonym Krokodylom w poważnej grze do samego końca rozgrywek. Dzięki temu potrafili wywieźć z Sucru Saracoglu bezbramkowy remis po meczu, chociaż wielkie słowa należą się również bramkarzowi Dimitarowi Iwankowowi, który dwukrotnie po strzałach Alexa skutecznie interweniował w wydawałoby się beznadziejnych sytuacjach.

Potknięcie stambulczyków skrzętnie wykorzystał Trabzonspor, który skromnie 1:0 pokonał Konyaspor Mariusza Pawełka oraz Marcina Robaka i po pięciu kolejkach przerwy wrócił na pozycję lidera. Z polskiej piątki od pierwszego gwizdka na boisku przebywali jedynie Piotr Brożek, Pawełek oraz Robak. Niespodziewanie miejsca w składzie zabrakło dla Głowackiego, którego zastąpił wracający po kontuzji Egemen Korkmaz. Pawełek robił w bramce Orłów Anatolii, co tylko mógł, ale do jego poziomu nie dostosowali się partnerzy z zespołu. Jedyną bramkę spotkania zdobył w 43. minucie Umut Bulut, który skierował piłkę do pustej bramki po podaniu Buraka Yilmaza. Osamotniony Pawełek nie mógł nic w tej sytuacji zrobić. W rundzie rewanżowej Trabzonspor wygrał sześć spotkań i za każdy razem sięgał po komplet punktów różnicą jednej bramki.

To już 11. z rzędu mecz Konyasporu bez zwycięstwa, po którym drużyna Yilmaza Vurala osunęła się na ostatnią pozycję w tabeli i do pierwszego niezagrożonego spadkiem z ligi miejsca traci już 11 punktów. Coraz bliżej utrzymania jest natomiast Sivasspor Kamila Grosickiego, który w sobotę pokonał przed własną publicznością Besiktas Stambuł. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 90. minucie Cihan Yilmaz po dośrodkowaniu "Grosika". To druga asysta polskiego skrzydłowego. Jeśli doliczyć do tego pięć zdobytych bramek, to wyraźnie widać wpływ 23-latka ze Szczecina na wydostanie się Yigidos ze strefy spadkowej.

Po dwóch meczach przerwy do pierwszej "11" Istanbul BB wrócił Marcin Kuś, a jego zespół wygrał pierwszy raz od czterech kolejek, pokonując 2:1 Bucaspor. Z miejscem w składzie pożegnał się natomiast Maciej Iwański. 30-letni rozgrywający całe spotkanie swojego Manisasporu z Genclerbirligi (0:3) oglądał z ławki rezerwowych. Z kolei w pojedynku z z Eskisehirsporem kontuzji mięśnia dwugłowego nabawił się obrońca Ankaragucu, Michał Żewłakow i będzie pauzował przez ok. dwa tygodnie.

Trwa już nawet nie kryzys, a zapaść Galatasaray Stambuł. Tuż przed przerwą na spotkania międzypaństwowe z posadą szkoleniowca Lwów pożegnał się Gheorghe Hagi, ale na Turk Telekom Arena nie zadziałał syndrom "nowej miotły" i pod wodzą Bulenta Undera stambulczycy w fatalnym stylu ulegli 0:3 Antalyasporowi.

Polacy w 27. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - od 90. minuty w meczu z Konyasporem

Piotr Brożek (Trabzonspor) - pełne 90 minut w meczu Konyasporem

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - na ławce rezerwowych w meczu z Konyasporem

Kamil Grosicki (Sivasspor) - pełne 90 minut w meczu z Besiktasem Stambuł (asysta)

Maciej Iwański (Manisaspor) - na ławce rezerwowych w meczu z Genclerbirligi Ankara

Marcin Kuś (Istanbul BB) - pełne 90 minut w meczu z Bucasporem

Mariusz Pawełek (Konyaspor) - pełne 90 minut w meczu z Trabzonsporem

Marcin Robak (Konyaspor) - pełne 90 minut w meczu z Trabzonsporem

Michał Żewłakow (Ankaragucu) - od 1. do 41. minuty w meczu z Eskisehirsporem (kontuzja).