Polacy w ligach zagranicznych

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) oraz Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol). Czerwoną kartkę otrzymał Mateusz Prus (Roda Kerkrade). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 33 Polaków.

Dariusz Dudka zdobył bramkę w spotkaniu z AS Saint-Etienne Loire 2:2 (1:1). Polak skutecznie egzekwował rzut karny w 80. minucie meczu podyktowany za faul na Ireneuszu Jeleniu. Dudka oraz Jeleń rozegrali całe spotkanie w barwach gospodarzy. Poza kadrą meczową znalazł się natomiast Mateusz Szczepaniak.

Jakub Błaszczykowski strzelił gola w meczu przeciwko Hamburger SV 1:1 (0:1). Reprezentant Polski wszedł na boisko w 62. minucie, zmieniając Roberta Lewandowskiego. Polak wpisał się na listę strzelców w doliczonym czasie gry, zapewniając Borussii remis. To trzeci gol Błaszczykowskiego w tym sezonie. Inny z Polaków Łukasz Piszczek rozegrał 90 minut.

Mariusz Lewandowski zdobył dwa gole w meczu z Wołyniem Łuck 4:1 (1:1). Polski pomocnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 56. oraz 87. minucie. Lewandowski dwukrotnie pokonywał bramkarza gości z rzutów karnych. Dla byłego reprezentanta Polski było to czwarte i piąte trafienie w lidze w obecnym sezonie.

Mateusz Prus został ukarany czerwoną kartką w meczu z Twente 1:1 (0:0). Polak opuścił boisko w 83. minucie za faul, a wcześniej - w 53. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Bryana Ruiza.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Blackpool (3:1)

Tomasz Kuszczak (Manchester United) - 90 minut w meczu ligowym z Fulham (2:0)

Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - ze względu na uraz nie wystąpił w meczu ligowym z Blackpool (3:1)

Championship

Tomasz Cywka (Derby County) - poza kadrą w meczu ligowym z Coventry (2:2)

Radosław Majewski (Nottingham Forest) - 90 minut w meczu ligowym z Reading (3:4)

League One

Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Leyton Orient (2:0)

Artur Krysiak (Exeter City) - poza kadrą w meczu ligowym z Bristol Rovers (2:0)

League Two

Bartosz Fogler (Crewe Alexandra) - poza kadrą w meczu ligowym z Barnet (1:2)

Belgia

Jupiler Pro League

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht Bruksela) - poza kadrą w meczu ligowym z Club Brugge (0:3)

Cypr

Protathlima A

Kamil Kosowski (FC Apollon) - do 72. minuty w meczu ligowym z Olympiakos Nikozja (5:1)

Arkadiusz Malarz (AEL Limassol) - rezerwowy w meczu ligowym z Paralimni (3:2)

Grzegorz Rasiak (AEL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z Paralimni (3:2)

Wojciech Kowalewski (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z AEK Larnaca (2:0)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Metropole) - od 83. minuty w meczu ligowym z Monaco (0:1)

Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z St Etienne (2:2)

Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z St Etienne (2:2)

Mateusz Szczepaniak (AJ Auxerre) - poza kadrą w meczu ligowym z St Etienne (2:2)

Ligue 2

Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims Champagne) - 90 minut w meczu ligowym z Grenoble (1:1)

Grecja

Alpha Ethniki

Norbert Witkowski (AO Iraklis Saloniki) - rezerwowy w meczu ligowym z PAOK (0:0)

Robert Szczot (AO Iraklis Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z PAOK (0:0)

Radosław Matusiak (Asteras Tripolis) - 90 minut w meczu ligowym z Panathinaikos (0:1)

Marcin Baszczyński (AO Atromitos Peristeríiu) - 90 minut w meczu ligowym z Olympiakos (3:1)

Marek Saganowski (AÓ Atrómitos Peristeríou) - z powodu urazu nie wystąpił w meczu ligowym z Olympiakos (3:1)

Roger Guerreiro (AEK Ateny) - od 46. minuty w meczu ligowym z Larissa (3:2)

Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - 90 minut w meczu ligowym z Iraklis (0:0)

Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - 90 minut w meczu ligowym z AO Kerkyra (0:1)

Hiszpania

Primera Division

Jerzy Dudek (Real Madryt) - rezerwowy w meczu ligowym z Athletic Bilbao (3:0)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Twente (1:1)

Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - do 83. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Twente (1:1)

Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Heracles (2:6)

Eerste Divisie

Michał Janota (Go Ahead Eagles) - nie wystąpił w meczu ligowym z RKC Waalwijk (0:0)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - od 62. minuty i bramka w meczu ligowym z HSV (1:1)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z HSV (1:1)

Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - do 62. minuty w meczu ligowym z HSV (1:1)

Adam Matuszczyk (FC Koln) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Moenchengladbach (1:5)

Sławomir Peszko (FC Koln) - do 70. minuty i asysta w meczu ligowym z Moenchengladbach (1:5)

Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - rezerwowy w meczu ligowym z St. Pauli (2:1)

Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na rehabilitację nie wystąpił w meczu ligowym z Frankfurt (1:1)

Alan Stulin (1.FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z VfB Stuttgart (4:2)

2. Bundesliga

Sebastian Tyrała (VfL Osnabruck) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Bielefeld (0:0)

Tomasz Zdebel (TSV Alemannia Aachen 1900) - poza kadrą w meczu ligowym z Duisburg (2:3)

Artur Wichniarek (FC Ingolstadt 04) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Paderborn (1:1)

Tomasz Kos (FC Erzgebirge Aue) - poza kadrą w meczu ligowym z Karlsruher (1:1)

3. Liga

Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen) - do 69. minuty w meczu ligowym z Bayern II (2:0)

David Blacha (Rot Weiss Ahlen) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayern II (2:0)

Portugalia

Liga Zon Sagres

Paweł Kieszek (FC Porto) - rezerwowy w meczu ligowym z Portimonense (3:2)

Rosja

Priemjer-Liga

Piotr Polczak (Terek Grozny) - rezerwowy w meczu ligowym z Spartak Moskwa (0:0)

Rumunia

Łukasz Szukała (Gloria Bistrita) - 90 minut w meczu ligowym z Brasov (1:0)

Szkocja

Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z Motherwell (0:0)

Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - rezerwowy w meczu ligowym z Motherwell (0:0)

Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z St. Mirren (1:0)

Turcja

Super Lig

Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Manisaspor (0:0)

Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Manisaspor (0:0)

Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir Belediyespor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Sivasspor (1:2)

Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - do 73. minuty w meczu ligowym z Buyuksehir (2:1)

Maciej Iwański (Manisaspor Kulubu) - do 67. minuty w meczu ligowym z Konyaspor (0:0)

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Galatasaray (1:0)

Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu) - od 86. minuty w meczu ligowym z Galatasaray (1:0)

Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Galatasaray (1:0)

Michał Żewłakow (MKE Ankaragucu SK) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Gaziantepspor (2:3)

Ukraina

Premier liha

Marcin Kowalczyk (Metałurh Donieck) - rezerwowy w meczu ligowym z Krywbas (0:1)

Piotr Klepczarek (Tawrija Symferopol) - poza kadrą w meczu ligowym z Arsenal Kijów (2:1)

Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Wołyń Łuck (4:1)