Barca i Man City zwycięzcami? Fabregas spełnił marzenie, sensacyjny Eto'o - podsumowanie sezonu transferowego w Europie

Choć za jednego piłkarza najwięcej zapłacono "zaledwie" 45 mln euro, letnie okno transferowe przyniosło multum emocji. Tradycyjnie najwięcej wydały kluby Premier League. Najpoważniejsze ubytki poniosła Bundesliga. Jaki był sezon transferowy 2011?

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz

Najlepsza drużyna Europy sezonu 2010/2011 pozyskała dokładnie tych piłkarzy, których chciała. Świadomy siły swoich podopiecznych Pep Guardiola był zdecydowany kupić jedynie przebojowego gwiazdora z Chile Alexisa Sancheza oraz Cesca Fabregasa, o którego zabiegał już przed rokiem, a którego marzeniem był transfer na Camp Nou. - Granie u boku Messiego jest wspaniałe - już przyznaje hiszpański mistrz świata. Ponadto na stałe do pierwszej drużyny włączony został wielki talent, Thiago Alcantara. Co jednak najistotniejsze, Dumy Katalonii nie opuścił żaden kluczowy zawodnik. Niemieszczący się w pierwszym składzie Bojan Krkić został niemal siłą wypchnięty do AS Roma.

Równie efektywni na rynku transferowym byli włodarze Manchesteru City, którzy tym razem dali Roberto Manciniemu nie plejadę zawodników uznanych, ale niegwarantujących sukcesów, lecz dwie gwiazdy światowego formatu: Sergio Aguero i Samira Nasriego. - Wreszcie chcę zdobywać trofea - mówi Francuz. - Cieszę się z przybycia do Anglii, nie lubię gorącej pogody, więc myślę, że się przyzwyczaję - zapowiada z kolei Argentyńczyk. Poza tym istotnym wzmocnieniem może okazać się obrońca Gael Clichy, który będzie występował na pozycji Jerome'a Boatenga, oraz pozyskany za darmo Owen Hargreaves.

Solidnych, choć nie błyskotliwych nabytków dokonano na Old Trafford i Stamford Bridge. Sir Alex Ferguson pozyskał trójkę młodych piłkarzy: David de Gea, Ashley Young i Phil Jones za blisko 60 mln euro, ale największym wzmocnieniem Czerwonych Diabłów może okazać się odważne wprowadzenie do drużyny Toma Cleverley'a i Danny'ego Welbecka. Nowy trener Chelsea Andre Villas-Boas zatrudnił Juana Matę oraz Raula Meirelesa i kilku wielce utalentowanych nastolatków, z których na pierwszy plan wybija się Romelu Lukaku. Obaj angielscy potentaci celów transferów nr 1 jednak nie zrealizowali - Wesley Sneijder pozostał w Interze, Luka Modrić w Tottenhamie.

Gwiazd światowego formatu próżno szukać wśród nowych piłkarzy Królewskich. Trudno przypuszczać, by Nuri Sahin, Jose Callejon, Raphael Varane czy nawet Fabio Coentrao mieli decydujący wpływ na grę Realu. Byłoby inaczej, gdyby do Madrytu już teraz udało się ściągnąć Neymara z Santosu. Wszystko wskazuje jednak na to, że brazylijski gwiazdor wzmocni zespół Jose Mourinho dopiero zimą.

Po fatalnym sezonie na poważne zakupy wybrali się działacze Juventusu. Najważniejsze wzmocnienia to Arturo Vidal i Mirko Vucinić. Zachowawczy byli za to potentaci z Mediolanu. Rossoneri za darmo ściągnęli Alberto Aquilaniego, Taye Taiwo i Philippe'a Mexesa, a Nerazzurri wydali zaledwie 5 mln na gwiazdę ostatniego mundialu Diego Forlana. 3 mln więcej kosztował ich Ricardo Alvarez, ale 23-letni Argentyńczyk raczej nieprędko zacznie odgrywać kluczową rolę. Na rynku transferowym szarżowali za to Giallorossi, choć nie zagrają w europejskich pucharach. Marteen Stekelenburg, Erik Lamela, Bojan Krkić, Miralem Pjanić, Fernando Gago, Gabriel Heinze - to tylko niektóre wzmocnienia Romy. Z kolei Bayern pozbył się Miroslava Klose, ale pozyskał uznawanego za najlepszego bramkarza świata Manuela Neuera i solidnych defensorów: Boatenga oraz Rafinhę.

Hitem letniego okienka były przenosiny Samuela Eto'o do dalekiego Dagestanu. Dzięki transferowi do Anzhi Machaczkała, gdzie występują także m.in. Roberto Carlos i Jurij Żyrkow, Kameruńczyk stał się najlepiej opłacanym piłkarzem świata - zarobi 20 mln euro miesięcznie. Nowe potęgi za ogromne pieniądze próbują również zbudować arabscy właściciele Paris-Saint Germain i Malagi. Ci pierwsi sprowadzili m.in. Javiera Pastore, Jeremy Meneza, Kevina Gameiro i Diego Lugano. Drudzy byli jeszcze aktywniejsi, dzięki czemu w Andaluzji już występują Ruud van Nistelrooy, Jeremy Toulalan, Santi Cazorla i Joaquin. Głośno było też o transferze na linii Porto - Atletico. Środki pozyskane ze sprzedaży "Kuna" Los Rojiblancos (na pozbyciu się piłkarzy zarobili ponad 81 mln euro - najwięcej w Europie) natychmiast przeznaczyli na Radamela Falcao, autora 18 goli w poprzednim sezonie w LE.

Królami polowania na pewno nie zostali natomiast Kanonierzy. Ubytki w postaci Nasriego i Fabregasa poskutkowały klęską 2:8 z Man Utd. W ostatnich dniach okienka Arsene Wenger zaczął więc na gwałt poszukiwać wzmocnień i pozyskał Pera Mertesackera, Park Chu-Younga, Andre Santosa, Mikela Artetę oraz Yossi Benayouna. Wcześniej na Emirates Stadium przybyli Gervinho oraz dość anonimowi Alex Chamberlain i Carl Jenkinson. Trudno spodziewać się, by nieopierzeni juniorzy wraz z zawodnikami kupionymi last minute pozwoliły utrzymać Arsenalowi dotychczasową pozycję.

Kluby, które wydały najwięcej (w euro):

1. Manchester City - 92.25 mln
2. Paris-Saint Germain - 89.5 mln
3. Juventus Turyn - 85.8 mln
4. Chelsea Londyn - 85.7 mln
5. AS Roma - 78.4 mln
6. Atletico Madryt - 68 mln
7. FC Liverpool - 65.2 mln
8. SSC Napoli - 61.4 mln
9. Anzhi Machaczkała - 60.7 mln
10. Malaga - 58 mln
11. Manchester United - 57.3 mln
12. FC Barcelona - 55 mln
-. Real Madryt - 55 mln
14. Arsenal Londyn - 50 mln
15. Bayern Monachium - 44.1 mln

Ligi, których przedstawiciele wydali najwięcej:

1. Premier League - 557.6 mln
2. Serie A - 499.8 mln
3. Primera Division - 345.9 mln
4. Ligue 1 - 195 mln
5. Bundesliga - 152.8 mln

Najgłośniejsze transfery lata 2011:

1. Cesc Fabregas (Arsenal -> Barcelona, 29 mln)
2. Samuel Eto'o (Inter -> Anzhi, 26 mln)
3. Sergio Aguero (Atletico -> Manchester City, 45 mln)
4. Samir Nasri (Arsenal -> Manchester City, 27.5 mln)
5. Alexis Sanchez (Udinese -> Barcelona, 26 mln)
6. Javier Pastore (Palermo -> PSG, 43 mln)
7. Radamel Falcao (Porto -> Atletico, 40 mln)
8. Diego Forlan (Atletico -> Inter, 5 mln)
9. Manuel Neuer (Schalke -> Bayern, 22 mln)
10. Fabio Coentrao (Benfica -> Real, 30 mln)
11. David de Gea (Atletico -> Manchester United, 20 mln)
12. Ashley Young (Aston Villa -> Manchester United, 18 mln)
13. Juan Mata (Valencia -> Chelsea, 22 mln)
14. Romelu Lukaku (Anderlecht -> Chelsea, 26 mln)
15. Miroslav Klose (Bayern -> Lazio, za darmo)
16. Gael Clichy (Arsenal -> Manchester City, 7.5 mln)
17. Nuri Sahin (Borussia -> Real Madryt, 10 mln)
18. Per Mertesacker (Werder -> Arsenal, 11 mln)
19. Bojan Krkić (Barcelona -> Roma, 12 mln)
20. Gervinho (Lille -> Arsenal, 12 mln)
21. Stewart Downing (Aston Villa -> Liverpool, 22.8 mln)
22. Arturo Vidal (Bayer -> Juventus, 10.5 mln)
23. Mirko Vucinić (Roma -> Juventus, 15 mln)
24. Marteen Stekelenburg (Ajax -> Roma, 6.25 mln)
25. Mikel Arteta (Everton -> Arsenal, 11.5 mln)
26. Miralem Pjanić (Lyon -> Roma, 11 mln)
27. Raul Meireles (Liverpool -> Chelsea, 13.5 mln)
28. Kevin Gameiro (Lorient -> PSG, 11 mln)
29. Santi Cazorla (Villarreal -> Malaga, 21 mln)
30. Peter Crouch (Tottenham -> Stoke, 13.5 mln)

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×