LM: Wielka sensacja na San Siro, Inter przegrał z drużyną Głowackiego! Udany start Realu i Bayernu

Trabzonspor dzięki świetnej postawie defensywy i bramkarza pokonał na wyjeździe Inter! Zwycięstwa na inaugurację nie odniósł finalista poprzedniej edycji, Manchester United. Męczarnie w Zagrzebiu przeżywał Real, który mecz z Dinamem kończył w osłabieniu.

Konrad Kostorz

Od pierwszego gwizdka jak w ukropie musiała uwijać się defensywa Trabzonsporu na San Siro. Błędów nie ustrzegł się Arkadiusz Głowacki, ale 90-minutowy występ w Mediolanie może zaliczyć do bardzo udanych. Mimo to chwilami cudów w bramce Turków musiał dokonywać Tolga Zengin. Po przerwie ekipa Senola Gunesa zwarła szyki i broniła się niezwykle efektywnie, a dodatkowo, głównie za sprawą Paulo Henrique, wyprowadzała groźne kontry. Nerazzurri zdołali jednak przedrzeć się pod bramkę, gdzie dwie wyśmienite okazje zmarnował Diego Milito. W odpowiedzi Halil Altintop huknął w poprzeczkę, a dobitki 22-letniego Czecha Ondreja Celustki nie zdołał wybronić Julio Cesar! W końcówce Tolga uratował Trabzonspor po uderzeniu Philippe Coutinho i sensacja stała się faktem. Debiutu w Champions League nie doczekał się Paweł Brożek.

Doświadczonych piłkarzy desygnował do gry sir Alex Ferguson. Od 1. minuty na Estadio da Luz w środku pola zagrali Ryan Giggs, Michael Carrick i Darren Fletcher. Między słupkami nieoczekiwanie stanął natomiast Anders Lindegaard. Duńczyk musiał skapitulować po 24 minutach, gdy Nicolas Gaitan podał do Oscara Cardozo, a Paragwajczyk popisał się znakomitym uderzeniem. Czerwone Diabły wyrównały jeszcze przed przerwą dzięki błyskowi geniuszu Giggsa. 37-latek dostał piłkę od Antonio Valencii, popędził na bramkę i atomowym uderzeniem zza pola karnego nie dał szans Arturowi. Po przerwie więcej z gry niespodziewanie miały Orły i, gdyby nie rewelacyjne parady Lindegaarda, pokonałyby finalistę poprzedniej edycji. W 88. minucie "piłkę meczową" zmarnował Nolito.

Piękny gol Giggsa na 1:1:

Real bez Jose Mourinho na ławce szybko przejął inicjatywę w Zagrzebiu. Już w 10. minucie poprzeczkę bramki Dinama obił Karim Benzema. Świetnie między słupkami spisywał się golkiper Chorwatów, Ivan Kelava, broniąc groźne uderzenia Angela di Marii i Mesuta Oezila. Jednak najlepszą okazję w pierwszej połowie zmarnował w 32. minucie napastnik gospodarzy, Ante Rukavina, który z najbliższej odległości uderzył wprost w Ikera Casillasa. Po zmianie stron Królewscy wreszcie dopięli swego po ładnej akcji Benzemy i Marcelo, którą wykończył di Maria. Nie najlepsze zawody rozegrał wyjątkowo nieskuteczny Cristiano Ronaldo. Od 73. minuty wicemistrzowie Hiszpanii musieli grać w "10" po drugiej żółtej kartce Marcelo.

Z wysokiego "C" pojedynek na El Madrigal rozpoczął Bayern. Już w 7. minucie indywidualną akcję przeprowadził Franck Ribery i wystawił piłkę Toniemu Kroosowi, który mocnym strzałem pokonał Diego Lopeza. Mimo straty bramki Villarreal nie rzucił się do odrabiania strat, dzięki czemu Niemcy mogli kontrolować przebieg meczu. Bliscy podwyższenia na 2:0 byli Ribery i Nils Petersen. Sztuka ta udała się kwadrans przed końcem rezerwowemu Rafinhy.

W wyjściowej "jedenastce" w ataku Les Dogues wyszedł Ludovic Obraniak. Mistrzowie Francji byli stroną zdecydowanie przeważającą w starciu z wicemistrzem Rosji. Reprezentant Polski miał swój udział w golu Moussy Sowa. Akcja rozpoczęła się od świetnej centry z kornera 26-latka, po której Senegalczyk najpierw trafił w słupek, a po chwili do siatki. Drugą część zainaugurował strzał Zorana Tosicia w słupek i... gol Benoit Pedrettiego. Również tę akcję zainicjował "Ludo", a asystę zapisał na swoim koncie Florent Balmont. Rosjan stać było jednak i na gola kontaktowego, i wyrównującego za sprawą 23-letniego reprezentanta WKS, Seydou Doumbii. Obraniaka w 76. minucie zmienił Joe Cole. Cały mecz na ławce przesiedział Ireneusz Jeleń.

W konfrontacji debiutantów w Lidze Mistrzów padł remis. W ataku gospodarzy szalał Sergio Aguero, ale na listę strzelców wpisał się Edinson Cavani. Punkt dla The Citizens uratował Aleksandar Kolarov.