Polacy we Francji: Obraniak i Jeleń kontra Perquis

Pozycja Damien Perquisa w Sochaux jest niepodważalna. - Jego brak na boisku destabilizuje drużynę - mówi trener Les Lionceaux. W sobotę formę stopera polskiej kadry sprawdzi LOSC. Pierwszy raz w Ligue 1 w kadrze mistrza Francji znajdzie się Ireneusz Jeleń.

Konrad Kostorz

Damien Perquis - przed tygodniem 27-latek musiał opuścić boisko z powodu urazu w meczu z Lorient (1:1) w 67. minucie. Trener Mecha Bażdarević uznał, że nieobecność reprezentanta Polski zdestabilizowała drużynę. - Nie sądzę, by tak było - śmieje się piłkarz. - Odpocząłem przez trzy, cztery dni. Na mecz z mistrzami będę gotowy - zapewnia. Przeciwko LOSC Perquis zagra na środku obrony z Mathieu Peybernesem. - Nasza współpraca układa się dobrze. On słucha porad i jest zmotywowany - komplementuje 20-latka starszy kolega. - Zawodnicy Lille po spotkaniu w Lidze Mistrzów będą trochę zmęczeni. Mają jednak na tyle szeroka kadrę, że mogą wystawić nawet drugi równorzędny skład. My nie jesteśmy faworytami i nie czujemy presji. Będziemy cieszyć się grą - prognozuje stoper przed meczem na Stadium Nord Lille Metropole.

Ludovic Obraniak - nominalny pomocnik Les Dogues w meczu Champions League zagrał, w ustawieniu 4-3-3, w ataku. W wyjściowym składzie zastąpił Dimitri Payeta. Trener Rudi Garcia nie ma powodu, by być z Polaka niezadowolonym, ponieważ ten zainicjował obie akcje, po których padły gole. W Ligue 1 "Ludo" zazwyczaj rozpoczyna mecze na ławce, ale tym razem może być inaczej, ponieważ Payet wciąż jest niezdolny do gry. Poważne aspiracje do podstawowego składu zaczął zgłaszać jednak Joe Cole.

Ireneusz Jeleń - absencje Payeta i Tulio de Melo są szansą także dla nowego napastnika Lille. "Jelonek" po raz pierwszy w Ligue 1 znalazł się w meczowej kadrze Les Dogues. Oprócz niego spośród klasycznych snajperów Garcia powołał tylko Moussę Sowa i Ronny'ego Rodelina. Przeciwko CSKA Francuz zmienił Senegalczyka w 86. minucie. Być może w sobotę szansę otrzyma Polak, który jest stopniowo wprowadzany do drużyny.

Dariusz Dudka - kadrowicz Franciszka Smudy zagra od 1. minuty w domowym meczu z Caen. 27-latek zbiera całkiem niezłe recenzje. "6.5" i "5.5" w 10-stopniowej skali to noty otrzymane przez piłkarza AJA za ostatnie spotkania od portalu football.fr. Dudka, podobnie jak dotychczas w tym sezonie, wystąpi na prawym boku obrony.

Grzegorz Krychowiak - sytuacja 21-latka nie ulega zmianie. Ponownie znalazł się w meczowej "18", ale prawdopodobnie znów nie doczeka się debiutu. Tym razem nadzieje defensywnego pomocnika mogą wynikać z kontuzji Fahida Ben Khalfallaha. Pierwszym wyborem Francisa Gillota pozostają jednak Jaroslav Plasil i Landry N'Guemo. Żyrondyści na wyjeździe zmierzą się z Toulouse FC.