• MŚ 2022

LM: Manchester United i Manchester City za burtą!!! Polacy z Trabzonsporu i Lille też odpadli

Do gigantycznej sensacji doszło w ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów. Czerwone Diabły uległy 1:2 FC Basel i nie powalczą wiosną o Puchar Europy. Ich los podzielili Citizens, choć pokonali Bayern. Rzutem na taśmę awans wywalczyły Lyon i CSKA.

Konrad Kostorz

Rezerwy Bayernu przez pierwsze półgodziny dzielnie stawiały czoła najsilniejszemu składowi Man City. Jednak w 36. minucie na znakomity strzał sprzed pola karnego zdecydował się David Silva, nie dając żadnych szans Hansowi-Joergowi Buttowi. O krok od podwyższenia na 2:0 był kilka sekund później Sergio Aguero, po akcji i strzale którego niemal z linii piłkę wybił Jerome Boateng. Czego nie dokonał Argentyńczyk, powiodło się Yaya Toure. Reprezentant WKS zagrał na jeden kontakt z Edinem Dzeko i wykorzystał sytuację sam na sam. Bawarczycy przegrali pierwsze spotkanie w obecnej edycji, ale mimo to awansowali z 1. miejsca.

3 punkty Citizens oznaczały, że Napoli do awansu potrzebowało zwycięstwa na El Madrigal. Włosi przeważali nad Żółtą Łodzią Podwodną, lecz długo nie stwarzali dogodnych okazji. Ich niemoc w ataku przełamał Gokhan Inler, który przepięknym strzałem z 25 metrów zaskoczył Diego Lopeza. O losach awansu przesądził Marek Hamsik, który zamknął dośrodkowanie Ezequiela Lavezziego. Neapolitańczycy, którzy debiutują w Lidze Mistrzów, nieoczekiwanie zagrają w 1/8 finału kosztem Man City!

Na murawę stadionu w Lille od początku wyszedł tylko jeden Polak - Arkadiusz Głowacki. Już w 33. minucie po tym, jak kontuzji doznał Ondrej Celustka zameldował się na niej Adrian Mierzejewski. Mistrzowie Francji mieli dużą przewagę, dwoił się i troił Eden Hazard, jednak bez efektu bramkowego. W 69. minucie w miejsce Joe Cole'a wszedł Ludovic Obraniak. Trabzonspor, myśląc, że remis wystarczy mu do awansu, bronił się mądrze. "Głowa", który pozostał na boisku do końcowego gwizdka, ustrzegł się błędów. W 80. minucie bardzo niecelny strzał oddał "Mierzej". Bezbramkowy remis utrzymał się do końca, tymczasem w Mediolanie doszło do sensacji - CSKA ograło Inter i zdystansowało "polskie" drużyny. Zwycięskiego gola na 3 minuty przed końcem zdobył Wasilij Berezucki.

Pierwszy gol dla FC Basel:

Sensacyjnie rozpoczął się pojedynek o awans na St. Jakob-Park w Bazylei. W 9. minucie po nieporozumieniu Chrisa Smallinga i Nemanji Vidicia z lewej flanki zacentrował Fabian Frei, a Davida de Geę pokonał Marco Streller. Czerwonym Diabłom pozbieranie się zajęło sporo czasu. Dopiero kwadrans przed przerwą do dogodnej pozycji doszedł Wayne Rooney, ale nie trafił w piłkę. o chwili po uderzeniu "Wazzy" dobrze spisał się Yann Sommer. W 50. minucie gwiazdor Man Utd znalazł się oko w oko z golkiperem Szwajcarów, jednak nie uderzył w światło bramki. Tymczasem po chwili de Geę do ogromnego wysiłku zmusił z rzutu wolnego Alexander Frei. Ekipa sir Alexa Fergusona zawodziła, mimo że starał się jej pomóc obrońca Bazylei, Markus Steinhofer, który trafił w poprzeczkę własnej bramki. "Boss", szukając ratunku wysłał na boisko Danny'ego Wellbecka i Federico Machedę, jednak na nic się to zdało. W 84. minucie zapachniało wielką sensacją. Po wrzutce Xherdana Shaqiriego Alexander Frei ładnym "szczupakiem" trafił na 2:0. Anglicy nie poddali się i za sprawą gola Phila Jonesa w podbramkowym zamieszaniu znów złapali kontakt. Na odrobienie strat zabrakło już czasu i wiceliderzy Premier League wiosną zagrają tylko w Lidze Europejskiej!

Awans z 1. miejsca: Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, APOEL Nikozja, FC Barcelona, Real Madryt, Inter Mediolan, Benfica Lizbona, Bayern Monachium.

Awans z 2. miejsca: Bayer Leverkusen, Olympique Marsylia, Zenit St. Petersburg, AC Milan, Olympique Lyon, SSC Napoli, FC Basel, CSKA Moskwa.

Awans do 1/16 LE: Valencia CF, Olympiakos Pireus, FC Porto, Viktoria Pilzno, Ajax Amsterdam, Manchester City, Manchester United, Trabzonspor.

Choć Jose Mourinho nie posłał do boju największych gwiazd, Real w 6. meczu odniósł 6. zwycięstwo. Pierwszego gola po pięknej akcji z Kaką zdobył Jose Callejon, a drugiego po jeszcze lepszej asyście Karima Benzemy Gonzalo Higuain. Wynik ustalił coraz bardziej rozkręcający się w klubie z Santiago Bernabeu Callejon. Ajax nerwowo oczekiwał na wieści z Zagrzebia, gdzie zwycięstwo Olympique różnicą 4 goli pozbawiało Holendrów awansu. Tymczasem Lyon od 45. minuty zaczął grać nieprawdopodobnie skutecznie. Aż 4 razy (!) na listę strzelców wpisał się Bafetimbi Gomis. W efekcie strata została przez Francuzów odrobiona z nawiązką i to, co wydawało się niemożliwe, stało się faktem!