Puchar Niemiec: Awans Borussii dopiero po karnych, "Kuba" nie zawiódł! Bayern wygrał po golu w doliczonym czasie

O krok od odpadnięcia z DFB-Pokal była Borussia, która blisko 90 minut grała z Fortuną w "10"! Ogromne kłopoty z VfL Bochum miał Bayern. Faworyci przez 26 minut przegrywali z drugoligowcem.

Pojedynek na rewirpower-Stadion stał na niezwykle wysokim poziomie. Z zaprezentowaną we wtorek formą Bochum bez trudu walczyłoby o czołowe lokaty w Bundeslidze! Nic więc dziwnego, że Christoph Dabrowski i spółka sprawili ogromne kłopoty faworytom rozgrywek. W 26. minucie po akcji Mirkana Aydina do pustej bramki trafił Giovanni Federico.

Bawarczycy długo sprawiali wrażenie oszołomionych i, choć Jupp Heynckes posłał do boju najsilniejszy skład (w przerwie Ivicę Olicia zastąpił Mario Gomez), z ich prób długo nic nie wynikało. Dopiero po zmianie stron popis umiejętności dał Toni Kroos. Reprezentant Niemiec wymienił piłkę na jeden kontakt z Gomezem i trafił w długi róg. Trener VfL wpuścił na murawę m.in. pochodzącego z Polski Daniela Ginczka, który sprawił sporo kłopotów Manuelowi Neuerowi. Ostatnie słowo należało jednak do Bayernu. Najlepszy na boisku Franck Ribery pociągnął lewą flanką i wyłożył piłkę jak na tacy Arjenowi Robbenowi, a Holender wreszcie się nie pomylił.

Juergen Klopp z powodu licznych kontuzji od 1. minuty mógł wystawić zaledwie 5 piłkarzy, którzy są zawodnikami podstawowego składu. Robert Lewandowski wystąpił tym razem jako ofensywny pomocnik za plecami rozgrywającego prawdopodobnie ostatni mecz w BVB Lucasa Barriosa. Liderzy 2. Bundesligi postawili mistrzom kraju twarde warunki. W pierwszej części Roman Weidenfeller musiał dwukrotnie wspiąć się na wyżyny umiejętności, by zatrzymać strzały graczy Fortuny.

W 25. minucie "Lewy" zdecydował się zaskakujący strzał z blisko 40 metrów. Golkiper miejscowych Michael Ratajczak z największym trudem odbił piłka na rzut rożny. W 34. drugie i jak najbardziej zasłużone "żółtko" zobaczył Patrick Owomoyela, którego spóźniony wślizg powalił Maximiliana Beistera.

Pojedynek na wypełnionej po brzegi Esprit Arena nie stał na najwyższym poziomie. Spośród biało-czerwonych najlepiej prezentował się Jakub Błaszczykowski. Delikatną przewagę miała Fortuna i kto wie ile goli puściłby Weidenfeller gdyby nie fantastyczna postawa Matsa Hummelsa. Zupełnie bezbarwnie wypadł Barrios, którego zmienił Ivan Perisić. W 98. minucie szczupakiem na własną bramkę strzelał Łukasz Piszczek i BVB uratował tylko słupek! W 117. golkiper gości musiał zbijać futbolówkę na korner po uderzeniu z ostrego kąta Thomasa Broekera.

Seria rzutów karnych wzbudziła ogromne kontrowersje. Arbiter Manuel Graefe nakazał powtórzyć wykonanie "jedenastki" Błaszczykowskiemu oraz Andreasowi Lambertzowi. Kapitan Fortuny najpierw strzelił wysoko nad poprzeczką, ale zdaniem sędziego Weidenfeller zbyt szybko wyszedł przed linię. W powtórce pomocnik gospodarzy już się nie pomylił. W 4. kolejce golkiper Borussii obronił nogami uderzenie Broekera, co okazało się decydujące. Tym samym zespół Kloppa nie powtórzył scenariusza z poprzedniego sezonu, gdy odpadł już w 1/16 finału po porażce w karnych z Kickers Offenbach.

Do najlepszej "8" awansowali dość nieoczekiwanie piłkarze Greuther Fuerth. Wicelider 2. Bundesligi w derbach Bawarii, które obserwował komplet ponad 48 tysięcy widzów, pokonał Norymbergę. Zespół Dietera Heckinga w końcówce miał sporo pecha, m.in. Knut Kirchen w kontrowersyjnych okolicznościach nie uznał gola Daniela Didaviego. Dalej grają również przeżywające kryzys Wieśniaki. Bohaterem Hoffe został Sejad Salihović, który zdobył gola i zaliczył asystę.

Wyniki wtorkowych spotkań 1/8 finału Pucharu Niemiec:

Fortuna Duesseldorf (II) - Borussia Dortmund 0:0, k. 4:5

Rzuty karne: 1:0 - Jovanović 1:1 - Hummels 2:1 - Langeneke 2:2 - Błaszczykowski 3:2 - Lambertz 3:3 - Kehl X - Broeker (Weidenfeller obronił) 3:4 - Gundogan 4:4 - Roesler 4:5 - Perisić

Skład Borussii: Weidenfeller - Piszczek, Owomoyela, Hummels, Loewe (80' Kringe) - Gundogan, Kehl - Błaszczykowski, Lewandowski, Grosskreutz - Barrios (74' Perisić).

Czerwona kartka: Owomoyela /34' za drugą żółtą/ (Borussia).

VfL Bochum (II) - Bayern Monachium 1:2 (1:0) 1:0 - Federico 26' 1:1 - Kroos 52' 1:2 - Robben 90+1'

Skład Bayernu: Neuer - Boateng (68' Rafinha), van Buyten, Badstuber, Lahm - Gustavo (46' Alaba), Tymoszczuk - Robben, Kroos, Ribery - Olić (46' Gomez).

1899 Hoffenheim - FC Augsburg 2:1 (2:1) 1:0 - Salihović 23' 1:1 - Oehrl 36' 2:1 - Ibisević 49'

FC Nuernberg - SpVgg Greuther Fuerth (II) 0:1 (0:1) 0:1 - Prib 15'

Czerwona kartka: Nehrig 66' /za drugą żółtą/ (Greuther Fuerth).