Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski (obaj Borussia Dortmund), Eugen Polański (1.FSV Mainz 05), Dariusz Dudka (AJ Auxerre) oraz Euzebiusz Smolarek (Al Khor). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 24 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Robert Lewandowski Jakub Błaszczykowski strzelili po dwa gole w meczu z HSV 5:1 (2:0) . Polacy rozegrali całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 37. oraz 83. minucie - Lewandowski oraz w 58. i 76. minucie - Błaszczykowski, z czego drugą swoją bramkę kapitan reprezentacji Polski strzelił z karnego. Ponadto Polacy zaliczyli także asysty - Błaszczykowski podał Lewandowskiemu przy jego pierwszym trafieniu, a 23-letni napastnik odwdzięczył się koledze przy bramce na 3:0. Dla byłego zawodnika Lecha Poznań było to trzynaste oraz czternaste trafienie ligowe w obecnym sezonie, natomiast dla prawego pomocnika Borussii były to pierwsze oraz drugie trafienie ligowe w obecnym sezonie. Inny z Polaków - Łukasz Piszczek rozegrał 90 minut w barwach dortmundczyków.

Eugen Polanski zdobył bramkę w meczu z Bayerem 04 Leverkusen 2:3 (0:2). Polak grał do 77. minuty, kiedy został zmieniony przez Yunusa Malliego, wpisując się na listę strzelców w 50. minucie. Dla 25-letniego reprezentanta Polski było to pierwsze trafienie ligowe w obecnym sezonie.

Dariusz Dudka strzelił bramkę w meczu 1/16 finału Pucharu Francji z La Berrichonne de Chateauroux 1:2 (0:2). Spotkanie zakończyło się porażką drużyny Polaka z drugoligowcem. Reprezentant rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 78. minucie, co dla niego było czwartym trafienie w obecnym sezonie.

Euzebiusz Smolarek zdobył gola w meczu ligowym z Al Gharafa 2:0 (0:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 74. minucie. Dla byłego zawodnika Polonii Warszawa było to czwarte trafienie w obecnym sezonie.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Manchesterem United (1:2)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Manchesterem United (1:2)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Arsenalem (2:1)

The Championship
Tomasz Cywka (Derby County) - poza kadrą w meczu ligowym z Burnley (0:0)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - poza kadrą w meczu ligowym z West Ham United (1:2)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Oldham Athletic (0:0)

Belgia

Jupiter League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - 90 minut w meczu ligowym z KV Kortrijk (1:0)
Grzegorz Sandomierski (KRC Genk) - rezerwowy w meczu ligowym z Sint Truidense VV (2:1)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Adam Stachowiak (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z Omonią Nikozja (1:0)
Radosław Cierzniak (AS Alki Larnaka) - poza kadrą w meczu ligowym z AEL (1:2)
Łukasz Sosin (Aris Lemessou) - rezerwowy w meczu ligowym z APOEL-em Nikozja (0:1)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - występ do 81. minuty i asysta w Pucharu Francji z US Creteil Lusitanos (2:2 k. 4:3)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - występ do 85. minuty w meczu Pucharu Francji z Compiegne (1:0 po dogrywce)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut i bramka w meczu Pucharu Francji z Berrichonne Chateauroux (1:2)

Grecja

Alpha Ethniki
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - poza kadrą w meczu ligowym z Panioniosem Ateny (1:0)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - poza kadrą w meczu ligowym z AEK Ateny (1:1)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ od 46. minuty w meczu ligowym z Ergotelisem (1:1)
Michał Stasiak (AO Xanthi) - rezerwowy w meczu ligowym z Olympiakosem Pireus (1:0)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - rezerwowy w meczu ligowym z Utrechtem (1:1)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - poza kadrą w meczu ligowym z ADO Den Haag (3:3)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - występ od 80. minuty w meczu ligowym z ADO Den Haag (3:3)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z ADO Den Haag (3:3)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - 90 minut w meczu ligowym z Cambuur Leeuward (1:1)

Katar

Qatar Stars League
Euzebiusz Smolarek (Al Khor) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Al Gharafa (2:0)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - 90 minut, dwie bramki oraz asysta w meczu ligowym z HSV (5:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z HSV (5:1)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut, dwie bramki oraz asysta w meczu ligowym z HSV (5:1)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - występ do 63. minuty w meczu ligowym z VfL Wolfsburg (0:1)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Koeln (1:0)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - poza kadrą w meczu ligowym z Kaiserslautern (0:0)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - występ do 77. minuty i bramka w meczu ligowym z Bayerem Leverkusen (2:3)
Artur Sobiech (Hannover 96) - rezerwowy w meczu ligowym z Hoffenheim (0:0)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Werderem Brema (0:0)

III liga
David Blacha (SV Sandhausen) - występ od 85. minuty w meczu ligowym z SV Darmstadt 98 (1:4)

Szkocja

Scottish Premier League
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Saint Mirren (2:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Inverness (0:1)

Turcja

Superliga
Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Kardemir DC Karabuksporem (1:2)
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Kardemir DC Karabuksporem (1:2)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - ze względu na kontuzję nie wystąpił w meczu ligowym z Kardemir DC Karabuksporem (1:2)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Kardemir DC Karabuksporem (1:2)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - poza kadrą w meczu ligowym z Manisasporem (3:2)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - 90 minut, asysta i żółta kartka w meczu ligowym z Bursasporem (2:1)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Kasimpasa (1:3)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Kasimpasa (1:3)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Cagliari (0:0)

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - 90 minut w meczu ligowym z Sassuolo Calcio (2:4)
Kamil Glik (Torino) - rezerwowy w meczu ligowym z AS Cittadellą (1:1)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Noceriną (2:0)