Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) oraz Marcin Robak (Konyaspor). Ponadto czerwoną kartką ukarany został Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 20 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Ludovic Obraniak strzelił bramkę w meczu z Toulouse 2:0 (2:0). Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 40. minucie strzelając bramkę z rzutu wolnego. Dla Polaka było to pierwsze ligowe trafienie w barwach Żyrondystów. Obraniak otrzymał też w tym meczu żółtą kartkę w 42. minucie.

Marcin Robak strzelił gola w meczu z Tavsanlı Linyitspor 2:1 (2:1). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 6. minucie. Dla byłego zawodnika Widzewa Łódź było to piąte trafienie ligowe w obecnym sezonie. Oprócz Robaka, w pierwszej połowie w bramce Konyasporu stał Mariusz Pawełek.

Ariel Borysiuk zadebiutował w barwach 1.FC Kaiserslautern w meczu z 1.FC Koeln 0:1 (0:0). Jednak 20-latek nie zaliczy tego debiutu do udanych . Były pomocnik Legii Warszawa już w 40. minucie musiał opuścić boisko po otrzymaniu drugiej żółtej kartki za faul na Sławomirze Peszce.  Peszko grał do 70. minuty, kiedy został zmieniony przez Odise Roshiego. Natomiast Jakub Świerczok wszedł na boisko w 78. minucie, kiedy zmienił Nicolaia Jørgensena.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Blackburn Rovers (7:1)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Blackburn Rovers (7:1)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Chelsea (3:3)

The Championship
Tomasz Cywka (Reading) - spotkanie z Doncaster Rovers zostało przełożone ze względu na zamarznięte boisko.
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - spotkanie z Derby County zostało przełożone ze względów bezpieczeństwa.
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Birmingham City (0:0)

Belgia

Jupiter League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z KRC Genk (4:2)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Adam Stachowiak (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z Arisem (0:1)
Łukasz Sosin (Aris Lemessou) - poza kadrą w meczu ligowym z Anorhossisem (1:0)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - 90 minut, bramka i żółta kartka w meczu ligowym z Toulouse (2:0)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - mecz z Sochaux został przełożony ze względu na zły stan murawy.
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - spotkanie z Caen zostało przełożone ze względu na obfite opady śniegu.
Damian Perquis (Sochaux) - mecz z Lille został przełożony ze względu na zły stan murawy.

Grecja

Alpha Ethniki
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Olympiakosem (0:2)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - rezerwowy w meczu ligowym z Panioniosem (1:0)
Michał Stasiak (AO Xanthi) - rezerwowy w meczu ligowym z Arisem Saloniki (do 90. minuty utrzymywał się wynik 0:2, ale spotkanie zostało przerwane)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - rezerwowy w meczu ligowym z Heraclesem (1:1)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Heerenveen (3:4)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Heerenveen (3:4)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Heerenveen (3:4)
Euzebiusz Smolarek (ADO Den Haag) - spotkanie z AZ Alkmaar zostało przełożone z powodu złego stanu boiska.

Eerste divisie
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - spotkanie z Telstar zostało przełożone ze względu na złe warunki atmosferyczne.
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - spotkanie z Eindhoven zostało przełożone ze względu na zły stan boiska.

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ do 88. minuty w meczu ligowym z Norymbergą (2:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta w meczu ligowym z Norymbergą (2:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - występ do 72. minuty w meczu ligowym z Norymbergą (2:0)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - występ do 70. minuty w meczu ligowym z Kaiserlautern (1:0)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Borussia M'gladbach (0:0)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - rezerwowy w meczu ligowym z Freiburgiem (2:2)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - występ do 76. minuty w meczu ligowym z Schalke 04 (1:1)
Artur Sobiech (Hannover 96) - występ od 89. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Herthą Berlin (1:0)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - występ od 78. minuty w meczu ligowym z Koeln (0:1)
Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern) - występ do 40. minuty i czerwona kartka (za dwie żółte) w meczu ligowym z Koeln (0:1)

2. Bundesliga
Marcus Piossek (Karlsruher SC) - poza kadrą w meczu ligowym z Erzgebirge Aue (2:1)
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Fürth) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Dynamem Drezno (1:3)
Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf) - występ od 80. minuty w meczu ligowym z Ingolstadt 04 (1:1)

III liga
David Blacha (SV Sandhausen) - rezerwowy w meczu ligowym z Arminią Bielefeld (3:1)

Szkocja

Scottish Premier League (SPL)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu Pucharu Szkocji z Inverness (2:0)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - poza kadrą w meczu Pucharu Szkocji z Inverness (2:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu Pucharu Szkocji z Saint Johnstone (1:1)

Turcja

Superliga
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Antalyasporem (1:2)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Antalyasporem (1:2)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ od 46. minuty w meczu ligowym z Antalyasporem (1:2)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z Mersin İdmanyurdu (5:1)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Tavsanlı Linyitspoem (2:1)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z Tavsanlı Linyitsporem (2:1)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Udinese (3:2)

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - 90 minut w meczu ligowym z AS Cittadellą (1:4)