Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) oraz Artur Sobiech (Hannover 96). Ponadto czerwoną kartką ukarany został Błażej Augustyn (Vicenza Calcio). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 26 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Ludovic Obraniak strzelił dwie bramki i zaliczył asystę w meczu z LOSC Lille Metropole 5:4 (2:1). Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 17. oraz 90. minucie pojedynku, zapewniając swojemu zespołowi zwycięstwo. Dla Obraniaka było to drugie oraz trzecie trafienie ligowe w obecnym sezonie w barwach Żyrondystów. Ireneusz Jeleń całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Artur Sobiech zdobył bramkę w meczu z 1.FSV Mainz 05 1:1 (0:1). Polak pojawił się na boisku w 85. minucie, kiedy to zastąpił on Konstantina Rauscha. Były zawodnik Polonii Warszawa wpisał się na listę strzelców w 89. minucie, co dla niego było pierwszym trafieniem ligowym w obecnym sezonie. Inny z Polaków - Eugen Polanski rozegrał całe spotkanie, asystując przy bramce Mohameda Zidana.

Błażej Augustyn zobaczył czerwoną kartkę w meczu z Livorno (1:1). Polak grał od pierwszej minuty spotkania, ale w 89. minucie był zmuszony do opuszczenia boiska.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Sunderlandem (2:1)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Sunderlandem (2:1)
Tomasz Kuszczak (Manchester United) - poza kadrą w meczu ligowym z Liverpoolem (2:1)

The Championship
Tomasz Cywka (Reading) - występ od 76. minuty w meczu ligowym z Coventry City (2:0)
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - poza kadrą w meczu ligowym z Watfordem (1:1)
Bartosz Białkowski (Southampton) - poza kadrą w meczu ligowym z Burnley (2:0)

League One
Artur Krysiak (Exeter City) - 90 minut w meczu ligowym z Sheffield Wednesday (2:1)

Belgia

Jupiter League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - pauzował w meczu ligowym z Standard Liege (2:1)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Adam Stachowiak (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z AEL (0:1)
Paweł Kapsa (Alki Larnaka) - 90 minut w meczu ligowym Anagennissi (2:1)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - 90 minut, dwie bramki oraz asysta w meczu ligowym z Lille (5:4)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - rezerwowy w meczu ligowym z Bordeaux (4:5)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Lorient (1:1)
Damian Perquis (Sochaux) - 90 minut w meczu ligowym z Stade Rennes (0:1)

Ligue 2
Grzegorz Krychowiak (Football Club de Nantes Atlantique) - poza kadrą w meczu ligowym z Berrichonne Chateauroux (3:0)

Grecja

Alpha Ethniki
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - 90 minut w meczu ligowym z OFI Heraklion (2:0)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ od 82. minuty w meczu ligowym z Olympiakosem Pireus (0:2)
Michał Stasiak (AO Xanthi) - 90 minut i żółta karta w meczu ligowym z Panathinaikosem (0:3)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - rezerwowy w meczu ligowym z De Graafschap (4:1)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z NEC Nijmegen (1:0)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z NEC Nijmegen (1:0)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z NEC Nijmegen (1:0)
Euzebiusz Smolarek (ADO Den Haag) - występ od 82. minuty w meczu ligowym z Utrechtem (1:1)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - rezerwowy w meczu ligowym z FC Zwolle (0:0)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ do 86. minuty i asysta w meczu ligowym z Bayerem (1:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Bayerem (1:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - występ do 77. minuty w meczu ligowym z Bayerem (1:0)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - 90 minut w meczu ligowym z HSV (0:1)
Mateusz Klich (VfL Wolfsburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Freiburgiem (3:2)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - rezerwowy w meczu ligowym z Hoffenheim (1:1)
Eugen Polański (1.FSV Mainz 05) - 90 minut i asysta w meczu ligowym z Hannoverem (1:1)
Artur Sobiech (Hannover 96) - występ od 85. minuty i bramka w meczu ligowym z Mainz (1:1)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - rezerwowy w meczu ligowym z Bayernem (0:2)
Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern) - pauzował w meczu ligowym z Bayernem (0:2)

2. Bundesliga
Marcus Piossek (Karlsruher SC) - poza kadrą w meczu ligowym z Eintracht Braunschwieg (0:0)
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Fürth) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Paderborn 07 (5:1)
Martin Kobylański (Energie Cottbus) - rezerwowy w meczu ligowym z Alemannią Aachen (1:1)
Tomasz Zahorski (MSV 02 Duisburg) - występ do 79. minuty w meczu ligowym z Hansą Rostock (2:4)

Szkocja

Scottish Premier League (SPL)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Inverness (1:0)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Inverness (1:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - występ do 83. minuty w meczu ligowym z Kilmarnock (1:1)

Turcja

Superliga
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Gaziantepsporem (4:1)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Gaziantepsporem (4:1)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - rezerwowy w meczu ligowym z Gaziantepsporem (4:1)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ do 82. minuty w meczu ligowym z Besiktasem (1:1)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - 90 minut w meczu ligowym z MKE Ankaragucu (3:0)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Bucasporem (1:0)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut w meczu ligowym z Bucasporem (1:0)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - spotkanie z Parmą przełożone z powodu zaśnieżonego boiska.

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - występ do 89. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Livorno (1:1)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - rezerwowy w meczu ligowym z Cittadellą (2:0)
Kamil Glik (Torino Calcio) - 90 minut w meczu ligowym z Noceriną (3:1)