Puchar Niemiec: Świetny mecz tercetu z Borussii, megasensacja z udziałem Polaka

Jakub Błaszczykowski po podaniu Łukasza Piszczka zdobył gola dla Borussii w I rundzie DFB-Pokal. Kłopoty z wywalczeniem awansu miał półfinalista poprzedniej edycji, Borussia M'Gladbach.

Konrad Kostorz

Juergen Klopp w meczu z IV-ligowcem, który odbył się na Weserstadion w Bremie, posłał do boju niemal najsilniejszą jedenastkę (zabrakło tylko Matsa Hummelsa). Borussia Dortmund szybko osiągnęła przewagę, a w 11. minucie objęła prowadzenie - premierowego gola w nowym-starym klubie zdobył Marco Reus, który otrzymał precyzyjne podanie z pierwszej piłki od Roberta Lewandowskiego.

W 38. minucie świetną akcję przeprowadzili Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski, po której kapitan polskiej kadry umieścił futbolówkę w siatce. Jeszcze przed przerwą o krok od wpisania się na listę strzelców był "Lewy", ale zmierzającą do bramki piłkę wybił jeden z obrońców Oberneuland. Na 3:0 podwyższył Ivan Perisić, któremu asystował "Kuba", a w końcówce świetną okazję zmarnował Julian Schieber.

FC Oberneuland - Borussia Dortmund 0:3 (0:2)
0:1 - Reus 11'
0:2 - Błaszczykowski 39'
0:3 - Perisić 68'

Skład Borussii: Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Santana, Schmelzer - Gundogan, Kehl - Błaszczykowski (84' Grosskreutz), Reus (65' Goetze), Perisić - Lewandowski (69' Schieber).

Do sensacyjnego rozstrzygnięcia doszło w meczu IV-ligowego Berliner AK 07 z 1899 Hoffenheim. Poważnie wzmocnione w letnim oknie transferowym Wieśniaki poległy w stolicy aż 0:4 i pożegnały się z rozgrywkami. Kapitalnie w bramce gospodarzy spisywał się pozyskany przed kilkoma dniami z GKS-u Bełchatów mający na koncie 2 występy w polskiej ekstraklasie Dominik Kisiel, który obronił groźne strzały Erena Derdiyoka, Kevina Vollanda i Sejada Salihovicia.

Bez trudu dalej przeszły Bayer Leverkusen (debiutancka bramka Chilijczyka Juniora Fernandesa; w Carl Zeiss 85 minut rozegrał Przemysław Trytko), VfB Stuttgart i FC Koeln. W tym ostatnim zespole przez 64. minuty na murawie przebywał Kacper Przybyłko, dla którego był to debiut w oficjalnym meczu Koziołków. W Akwizgranie niemiłosiernie męczył się zespół Luciena Favre'a i dopiero trafienie Juana Arango po podaniu Luuka de Jonga pozwoliło Borussii M'gladbach wywalczyć awans do "32".

Z rozgrywkami nieoczekiwanie pożegnał się SpVgg Greuther Fuerth, który w poprzedniej edycji dotarł do półfinału. W podstawowym składzie beniaminka Bundesligi znalazł się Sebastian Tyrała, który rozegrał 79 minut. Po raz pierwszy w karierze na ławce rezerwowych pierwszej drużyny VfL Wolfsburg zasiadł Mateusz Klich, jednak trener Felix Magath nie dał szansy młodemu Polakowi. Wilki, które przed rokiem odpadły już w I rundzie, rozgromiły niżej notowanego rywala, a hat-trickiem popisał Ivica Olić.

Schalke 04 Gelsenkirchen rywalizację w DFB-Pokal rozpocznie w niedzielę, a Bayern Monachium w poniedziałek.

Wyniki sobotnich spotkań I rundy Pucharu Niemiec:

Alemannia Aachen - Borussia M'Gladbach 0:2 (0:0)
0:1 - Arango 70'
0:2 - Nordtveit 90'

Berliner AK 07 - 1899 Hoffenheim 4:0 (3:0)
1:0 - Cakmak 3'
2:0 - Gerlach 32'
3:0 - Kruschke 41'
4:0 - Cakmak 49'

SV Falkensee-Finkenkrug - VfB Stuttgart 0:5 (0:2)

0:1 - Sukalo 17' (k.)

FC Carl Zeiss Jena - Bayer Leverkusen 0:4 (0:2)
0:1 - Rolfes 2'
0:2 - Bellarabi 14'
0:3 - Kiessling 81'
0:4 - Fernandes 89'

Offenburger FV - FC Sankt Pauli 0:3 (0:1)

1:2 - Volgsammer 90'

Viktoria Hamburg - SC Freiburg 1:2 (1:1)
0:1 - Kruse 11'
1:1 - Sachs 12'
1:2 - Freis 80'

FC Heidenheim - VfL Bochum 0:2 (0:2)
0:1 - Dedić 5'
0:2 - Dedić 41'

Kickers Offenbach - SpVgg Greuther Fuerth 2:0 (1:0)
1:0 - Rathgeber 28' (k.)
2:0 - Bender 90'

Czerwona kartka: Prib /56' za drugą żółtą/, Rahman /88'/ (obaj SpVgg Greuther Fuerth)

Puchar Niemiec: Bezproblemowy awans faworytów na inaugurację

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)