El. ME U-19: Była szansa na niespodziankę - relacja z meczu Polska - Holandia

Reprezentacji Polski U-19 nie udało się sprawić niespodzianki i przegrała z Holandią 1:3. Biało-czerwoni zakończyli pierwszy etap eliminacji mistrzostw Europy na 2. miejscu.

Szymon Mierzyński

Od pierwszego gwizdka sędziego większą kulturę gry prezentowali Oranje. Drużyna Wima Van Zwama długo utrzymywała się przy piłce, przeprowadzała akcje kombinacyjne i miała przewagę w polu. Podopieczni Janusza Białka nastawili się na kontrataki i kilka razy udało im się poważnie zagrozić bramce Mickey'a van der Harta. Szwankowało jednak ostatnie podanie lub wykończenie.

W 20. minucie Holendrzy nie wykorzystali wybornej okazji na objęcie prowadzenia. Jean-Paul Boetius idealnie obsłużył Brahima Darriego, a ten mając przed sobą tylko Oskara Rybickiego uderzył lobem nad poprzeczką. W tym fragmencie Oranje mieli coraz większą przewagę, a biało-czerwoni zostali zepchnięci do głębokiej defensywy.

37. minuta przyniosła otwarcie wyniku. Po kombinacyjnej akcji silny strzał z 12 metrów oddał Kyle Ebecilio. Rybicki zdołał obronić, ale odbił futbolówkę wprost pod nogi Anassa Achahbara. Jemu nie pozostało nic innego jak tylko dopełnić formalności. Tuż przed przerwą Holendrzy mogli skarcić nasz zespół po raz drugi, ale tym razem golkiper Hamburgera SV pokazał duży refleks, broniąc uderzenie głową Achahbara.

Druga połowa miała dziwny przebieg. Pomarańczowi nadal przeważali, mieli kilka okazji na podwyższenie prowadzenia, lecz zwlekali z kończeniem akcji strzałami i wdawali się w niepotrzebne dryblingi. Efekt? W 67. minucie nasza reprezentacja wyrównała. Mariusz Stępiński przebiegł z piłką spory fragment boiska, wykorzystał bierną postawę obrońców i pokonał van der Harta uderzeniem w kierunku bliższego słupka.

Od tego momentu mecz był bardzo otwarty. Jedni i drudzy porzucili kalkulację i dążyli do przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę. Wszystko co najważniejsze wydarzyło się natomiast w samej końcówce. Najpierw "piłkę meczową" mieli biało-czerwoni. W 89. minucie Martin Kobylański miał sporo miejsca w polu karnym, przymierzył płasko w długi róg, ale chybił celu.

To pudło okazało się niestety brzemienne w skutkach. Już po chwili lewym skrzydłem popędził Nick de Bondt i zdecydował się na mocny strzał pod poprzeczkę. Wyszło idealnie, bo futbolówka przeleciała nad bezradnym Rybickim i ugrzęzła w siatce. Jakby tego było mało, w doliczonym czasie rezerwowy Oranje powtórzył swój wyczyn. Tym razem huknął w krótki róg i polski bramkarz znów nie zdążył z interwencją.

Holendrzy wyszarpnęli zwycięstwo w ostatnich fragmentach, choć trzeba przyznać, że w przekroju całego pojedynku na nie zasłużyli. Mimo to zespół Janusza Białka ma czego żałować. Gdyby wykorzystał idealną okazję przy stanie 1:1, pewnie cieszyłby się z trzech oczek i wygrania pierwszej fazy turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy U-19. Porażka z Oranje nie odebrała nam wprawdzie awansu, ale podczas losowania kolejnego etapu nie będziemy rozstawieni.

Polska U-19 - Holandia U-19 1:3 (0:1)
0:1 - Anass Achahbar 37'
1:1 - Mariusz Stępiński 67'
1:2 - Nick de Bondt 90'
1:3 - Nick de Bondt 90+1'

Polska U-19: Oskar Rybicki - Robert Sulewski, Gracjan Horoszkiewicz, Tomasz Kędziora, Patryk Stępiński, Łukasz Wroński (46' Radosław Robakowski), Karol Linetty (90+1' Bartosz Biel), Martin Kobylański, Kamil Włodyka, Mariusz Stępiński, Piotr Zieliński.

Holandia U-19: Mickey van der Haart - Daan Disveld, Menno Koch, Terence Kongolo, Lucas Woudenberg (67' Jorrit Hendrix), Nathan Ake, Jean-Paul Boetius, Kyle Ebecilio, Abdel Malek El Hasnaoui (84' Nick de Bondt), Brahim Darri, Anass Achahbar.

Żółte kartki: Robert Sulewski, Karol Linetty (Polska U-19) oraz Nick de Bondt (Holandia U-19).