WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W młodości siła! Sandecja Nowy Sącz tworzy specjalną akademię

Coraz więcej klubów swoją przyszłość chce opierać na szkoleniu młodzieży. Nie inaczej jest i w Sandecji Nowy Sącz, która tworzy specjalną akademię. Czy będzie ona gwarancją sukcesów?
Artur Długosz
Artur Długosz

Całkiem niedawno w Nowym Sączu doszło do spotkania przedstawicieli Sandecji z rodzicami zawodników grup młodzieżowych. Pierwszoligowca reprezentowali między innymi pełnomocnik zarządu ds. szkolenia Jano Frohlich oraz trenerzy zajmujący się młodymi adeptami piłki nożnej. Celem spotkania miało być wypracowanie wspólnego frontu dotyczącego stworzenia Akademii Piłkarskiej Sandecja.

- Nie obyło się bez różnicy zdań. Te związane były głównie z kompetencjami istniejących obecnie stowarzyszeń oraz sposobem połączenia kilku podmiotów w jeden twór. W wielu sprawach udało się jednak dojść do konsensusu, a w niektórych zasiać ziarno porozumienia w niedalekiej przyszłości. Spotkanie zainicjowane przez klub miało właśnie służyć takiemu dialogowi, aby poważna inicjatywa jaką jest stworzenie szkółki piłkarskiej przebiegało przy współpracy rodziców z przedstawicielami Sandecji. Pozytywnym akcentem była na pewno zgoda wszystkich obecnych, że zmiany są potrzebne. Na usprawnieniu obecnego modelu szkolenia skorzystają przede wszystkim dzieci, zyskają także rodzice oraz pierwsza drużyna mająca zagwarantowane na przyszłość zaplecze zawodników - powiedział portalowi SportoweFakty.pl Michał Śmierciak, rzecznik prasowy Sandecji.

Następnie, przez kolejne tygodnie, trwały intensywne prace związane z powstaniem w Sandecji szkółki piłkarskiej. Nad samym przedsięwzięciu pracowano pod wieloma aspektami. Odbyło się wiele spotkań w gronie władz klubu, przedstawicieli Urzędu Miasta Nowego Sącza, trenerów grup młodzieżowych, sponsorów, a także rodziców, co zaowocowało obraniem strategii działania w zakresie utworzenia Akademii Sandecja.

Młodzi piłkarze dostarczą Sandecji wiele radości? Młodzi piłkarze dostarczą Sandecji wiele radości?
Akademia Sandecja posiadać będzie oddzielny budżet oraz własne konto bankowe, co gwarantuje przejrzystość finansowania tej struktury. Dzięki temu szkółka piłkarska będzie miała pełną autonomię budżetową. Złożą się na to środki przekazane przez zarząd klubu z dotacji Urzędu Miasta, środki od sponsorów oraz składki członkowskie opłacane przez rodziców. Do tego poważnym wsparciem, jakim jest udostępnienie własnych obiektów, wykazał się nowosądecki MOSiR.

Zarządzaniem Akademią będzie zajmować się specjalnie powołany organ - Rada Akademii, zbudowany z przedstawicieli poszczególnych roczników oraz reprezentantów klubu. - Będzie ona miała wpływ na podział środków z budżetu, strategię rozwoju, rozdysponowanie dostępnej bazy sportowej oraz współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Rada Akademii będzie działała w kooperacji z zarządem MKS Sandecja, mając jednocześnie spory zakres własnych zadań. Wszystko to, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał Akademii Sandecja - opisuje Śmierciak.

Adepci nowo powstałej Akademii mają już grafik treningów w okresie zimowym, a ramach rozrywki udali się także na mecz Sandecji z Cracovią, który rozgrywany był w stolicy Małopolski. - Na trybunach zasiadło niemal dwustu zawodników, którzy byli wspierani przez pięćdziesięcioosobową reprezentację ze słowackiego klubu FK Plavnica. Stało się tak za sprawą Jano Frohlicha, byłego kapitana biało-czarnych, a obecnie koordynatora Akademii Sandecja, dbającego o zacieśnienie tej międzynarodowej kooperacji. Oczywiście opiekę nad uczestnikami tej liczącej pięć autokarów wycieczki sprawowali trenerzy oraz delegacja rodziców - zaznaczył Śmierciak.

Akademia działa już prężnie. Wszyscy zrzeszeni dotąd w stowarzyszeniach piłkarskich chłopcy już do niej przeszli. Rada Akademi została wybrana i ma za sobą pierwsze działania, pojawiło się kilku sponsorów. - Prężnie działamy w dobrej atmosferze, zażegnując wszystkie konflikty i komplikacje z lat poprzednich. idzie książkowo - podsumował Śmierciak.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że całe przedsięwzięcie przyniesie wymierne owoce i w Nowym Sączu za kilka lat doczekają tak obiecujących piłkarzy jak choćby Arkadiusz Milik czy Paweł Wszołek.

Piłkarze Sandecji Nowy Sącz Piłkarze Sandecji Nowy Sącz

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • sączers 0
  Młodzi w Sandecji jeszcze bardzo wiele się muszą uczyć, bo widać po nich jeszcze sporo braków. Szczególnie Zinyak i Młynarczyk są zagubieni na boisku, popełnili kilka poważnych błędów nawet kosztujących straty bramek. Szczepański był rzucany na różne pozycje i chyba najlepiej czuje się w środku, jako defensywny, ale mało tak grał. Najlepszy jest Szeliga. Asystuje, strzela bramki i wprowadza sporo zamętu na skrzydle, choć zdarzają mu się duże wahania dyspozycji w kolejnych meczach.
  syriusz Brawo za takie inicjatywy. Sandecja pokazuje, że można stawiać na młodzież wystawiając do składu Szeligę, Szczepańskiego, Młynarczyka, Zinyaka, Kalisza czy Mrozinskiego. Wszyscy poniżej 20 roku życia. Trzymam kciuki za tę Akademię :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • syriusz 0
  Brawo za takie inicjatywy. Sandecja pokazuje, że można stawiać na młodzież wystawiając do składu Szeligę, Szczepańskiego, Młynarczyka, Zinyaka, Kalisza czy Mrozinskiego. Wszyscy poniżej 20 roku życia. Trzymam kciuki za tę Akademię :)
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Amadeusz 0
  Z jednej strony wygląda to dobrze, ale jak zawsze są dwie strony :) Kiedyś (i teraz zresztą też), każdy klub miał grupy młodzieżowe. Wydaje mi się, że teraz to wygląda tak, że szkółki po prostu zmieniają nazwy i teraz stają się akademiami. Jest jakaś różnica w sensie merytorycznym pomiędzy szkółką, a akademią?
  Sawczenkos Widać że kryzys coś uzmysłowił wszystkim naszym futbolowym szejkom. Zamiast wywalać pieniądze za jakichś 40 letników grajków z Afryki, teraz będziemy tworzyć szkołki. Pokazała Legia czy Lech co to znaczy wychować sobie młodego piłkarza. Minie kilka lat i w końcu wszyscy odczują tego pozytywy - od klubów zaczynając, a miejmy nadzieję na reprezentacji kończąc. I wtedy nie będą grały jakieś Perkisy czy Obraniaki.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×