LM: "Lewy" trafił dwa razy, Borussia wygrała grupę! Awans Realu, Milanu i Arsenalu

Robert Lewandowski w trzecim meczu Borussii z rzędu dwukrotnie wpisał się na listę strzelców! Wojciech Szczęsny w pojedynku z Montpellier HSC zdołał zachować czyste konto.

Konrad Kostorz
Juergen Klopp, wbrew temu co zapowiadały niemieckie media, nie wystawił w podstawowym składzie Jakuba Błaszczykowskiego, w miejsce którego zagrał Kevin Grosskreutz. Zabrakło także narzekającego na uraz kapitana Sebastiana Kehla. Osłabienia nie przeszkodziły BVB w rozegraniu znakomitej pierwszej połowy. Dortmundczycy utrzymywali się z dala od własnego pola karnego i byli zabójczo skuteczni. Pierwszą bramkę zdobył Marco Reus, który wykorzystał precyzyjne podanie Mario Goetzego. Na 2:0 podwyższył 20-latek po tym, jak dostał dalekie podanie od Nevena Suboticia, zwiódł obrońców i uderzył nie do obrony przy krótkim słupku. Losy rywalizacji rozstrzygnął Robert Lewandowski, strzelając swojego trzeciego gola w tej edycji Champions League. Polak wykorzystał nie najlepszą interwencję Kennetha Vermeera przy strzale Goetzego i po rękach bramkarza dobił piłkę z kilku metrów.Po zmianie stron Holendrzy prezentowali się już nieco lepiej i potrafili zagrozić Borussii - w 53. minucie Christian Eriksen był bliski pokonania Romana Weidenfellera. Gola zdobyli jednak piłkarze z Bundesligi, a konkretnie Lewandowski, który otrzymał podanie od niesamowitego Goetzego i uderzeniem z ostrego kąta zaskoczył Vermeera. 20 minut przed końcem Klopp posłał do boju Błaszczykowskiego, ale tempo gry wyraźnie spadło i kapitan polskiej kadry nie miał okazji, by się wykazać. Ekipie Franka de Boera udało się zdobyć gola honorowego po tym, jak strzał Danny'ego Schone odbił się od Nevena Suboticia i zmylił Weidenfellera. Borussia bez względu na wynik meczu z Manchesterem City będzie rozstawiona w losowaniu par 1/8 finału!

Królewscy w pierwszych minutach spotkania z mistrzami Anglii osiągnęli zdecydowaną przewagę i szybko udokumentowali ją golem. W roli asystenta wystąpił Angel di Maria, który idealnie dośrodkował do Karima Benzemy. Bliski strzelenia bramki na 2:0 był Cristiano Ronaldo. Portugalczyk zdołał przelobować Joe Harta, ale zmierzającą do siatki piłkę sprzed linii wybili obrońcy. W drugiej połowie drużyna Roberto Manciniego zaatakowała nieco śmielej, jednak długo raziła nieskutecznością - dwie wymarzone okazje zmarnował Sergio Aguero. Argentyńczyk zrehabilitował się w 73. minucie, gdy wywalczył i wykorzystał jedenastkę. Grający w "10" Real został zepchnięty do głębokiej defensywy, ale zdołał dowieźć korzystny rezultat do końcowego gwizdka. Arbiter doliczył aż 5 minut, w trakcie których Citizens wściekle atakowali, jednak bez skutku. Manchester ponownie żegna się z walką o Puchar Europy już po fazie grupowej.

Pierwszy mecz w bieżącej edycji Ligi Mistrzów rozegrał Wojciech Szczęsny, którego Arsenal gościł najsłabszą drużynę w grupie, Montpellier HSC. Polak nie miał sporo pracy (interweniował tylko przy dośrodkowaniach i na przedpolu), ponieważ stroną atakującą byli Kanonierzy. Zespół Arsene'a Wengera długo nie mógł zdobyć gola, a niemoc przełamał dopiero Jack Wilshere, zamykając akcję Thomasa Vermaelena i Oliviera Giroud. Dla 20-latka było to pierwsze trafienie od czasu poważnej kontuzji. Wynik ustalił po wymianie piłki z Giroud Lukas Podolski. Anglicy zapewnili sobie awans podobnie jak prowadzące w tabeli grupy Schalke. Niemcy niespodziewanie męczyli się z Olympiakosem i wygrali dopiero po strzale Christiana Fuchsa z dystansu.

Przepustki do najlepszej "16" zagwarantowali sobie zawodnicy Massimiliano Allegriego, którzy pokonali na wyjeździe Anderlecht. W pierwszej części meczu więcej z gry mieli jednak Belgowie, którzy stworzyli sobie kilka sytuacji. Milan przed stratą bramek uratowali Christian Abbiati oraz obrońca Kevin Constant. W 47. minucie dał o sobie znać rewelacyjny Stephan El Shaarawy, który dostał piłkę od Mattii De Sciglio, ograł Cheikhou Kouyate i nie dał szans Silvio Proto. W 69. minucie z murawy wyleciał za faul taktyczny na Alexandrze Pato stoper Bram Nuytinck, a po chwili przepięknego gola przewrotką strzelił Philippe Mexes. Zespół Johna van den Broma dzięki trafieniu rezerwowego Toma De Suttera złapał kontakt, ale ostatnie słowo należało do duetu El Shaarawy - Pato. Anderlecht stracił szanse na wyjście z grupy, a Marcin Wasilewski cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

W 1/8 finału zagra naszpikowane gwiazdami Paris Saint-Germain. Francuski zespół bez większych kłopotów uporał się w Kijowie z Dynamem, a dwie bramki zdobył Ezequiel Lavezzi. Argentyńczyk najpierw zamienił na gola perfekcyjne podanie Zlatana Ibrahimovicia, a następnie skorzystał z katastrofalnego błędu obrońcy Jewhena Chaczeridi.