LM: Chelsea rozbita i bliska odpadnięcia! Szachtar i Bayern z awansem

Broniąca Pucharu Europy Chelsea Londyn została rozbita w Turynie. The Blues przegrali z Juve aż 0:3. Porażki doznał również mający zapewniony awans Manchester United.

Konrad Kostorz
Niezwykle zdeterminowany Juventus od pierwszego gwizdka sędziego ruszył do zdecydowanych ataków i już w 4. minucie mógł objąć prowadzenie - Stephan Lichtsteiner otrzymał świetne podanie od Andrei Pirlo i oddał strzał z najbliższej odległości, po którym Petr Cech zbił piłkę na słupek! Kwadrans po rozpoczęciu gry golkiper The Blues znów stanął na wysokości zadania, broniąc "bombę" Claudio Marchisio. Bianconeri dopięli swego w 38. minucie, gdy niezbyt mocno na bramkę strzelił Pirlo, a tor lotu piłki zmienił Fabio Quagliarella. Chwilę później mogło być 2:0, a Chelsea uratowała tylko interwencja Ashleya Cole'a na linii bramkowej! Obrońcy tytułu również mieli swoją szansę: Juan Mata po podaniu Oscara znalazł się oko w oko z Gianluigi Buffonem, ale przegrał ten pojedynek.

Można było oczekiwać, że po zmianie stron zawodnicy Roberto Di Matteo rzucą się do odrabiania strat, ale stało się zupełnie inaczej - nadal atakowała Stara Dama! Dwóch sytuacji nie wykorzystał Quagliarella, jednak w 61. minucie na 2:0 zdołał podwyższyć Arturo Vidal. Chilijczyk, któremu piłkę wyłożył Kwadwo Asamoah, uderzył z 15 metrów, a lekki rykoszet zmylił Cecha. Końcówka nie dostarczyła większych emocji, ponieważ londyńczycy byli zupełnie bezradni. Bliski zdobycia trzeciej bramki był Juventus, ale Mirko Vucinić koszmarnie spudłował. Co nie powiodło się Czarnogórcowi, udało się reprezentantowi Włoch Sebastianowi Giovinco, który w doliczonym czasie gry zamienił na gola prostopadłe podanie Vidala.

Dzięki wygranej nad mistrzem Danii awans do 1/8 finału wywalczył Szachtar! Grający w tym sezonie jak z nut podopieczni Mircei Lucescu zwyciężyli bez większych trudności, ale gol Luiza Adriano na 1:1 wzbudził ogromne kontrowersje - po rzucie sędziowskim jeden z graczy gości zgodnie z zasadą fair-play chciał oddać futbolówkę rywalom, ale brazylijski napastnik przejął futbolówkę i pokonał zdezorientowanego Jespera Hansena! Po zmianie stron dominacja Szachtara nie podlegała już dyskusji, a przedniej urody gola zdobył, uderzając technicznie sprzed pola karnego, Willian. Szachtar ma już zapewniony awans z grupy E, podczas gdy o drugą pozycję wciąż walczą Juventus i Chelsea. Anglicy awansują tylko wtedy, gdy pokonają na Stamford Bridge Nordsjaelland, a Bianconeri polegną na Donbas Arena!

Bayern, podobnie jak w meczu 1. kolejki na Allianz Arena, uzyskał znaczną przewagę nad Valencią, jednak tym razem nie potrafił udokumentować jej golem. W pierwszej połowie najlepszą okazję miał Dante, którego strzał głową w świetnym stylu obronił Vicente Guaita. W 34. minucie z boiska za brutalne wejście w nogi Davida Alaby z boiska wyleciał obrońca Antonio Barragan, ale nie wpłynęło to niekorzystnie na postawę Nietoperzy, które nieoczekiwanie ruszyły do ataków! Po godzinie gry wymarzoną sytuację zmarnował Roberto Soldado, a kilka chwil później równie nieskuteczny okazał się Mario Mandzukić. Wynik otworzył wreszcie, w dużej mierze dzięki rykoszetowi od Dantego, Sofiane Feghouli. Riposta Bawarczyków była błyskawiczna - dośrodkowanie Xherdana Shaqiriego wykorzystał Thomas Mueller. Remis zagwarantował awans Bayernowi, który ukończy grupę w fotelu lidera, jeśli za dwa tygodnie pokona u siebie BATE.

Mający zapewniony awans z pierwszego miejsca Manchester United wybrał się do Stambułu w mocno rezerwowym składzie bez Wayne'a Rooneya i Robina van Persiego. Zmobilizowane Galatasaray przez wiele minut bezskutecznie nacierało na bramkę świetnie interweniującego Andersa Lindegaarda, ale wreszcie złamało opór Czerwonych Diabłów - Burak Yilmaz zdobył 5. bramkę w tej edycji LM, strzałem głową wykorzystując centrę Selcuka Inana. Z nadziejami na wyjście z grupy dość nieoczekiwanie pożegnali się piłkarze SC Braga, którzy w eliminacjach wyeliminowali Udinese Calcio. Katem Portugalczyków okazał się ich rodak i były zawodnik FC Porto, Rui Pedro. 24-letni napastnik już w 33. minucie skompletował hat-tricka, a goście nie zdołali odrobić strat. Rumuni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo, ale by awansować muszą zdobyć choć "oczko" na Old Trafford i liczyć na stratę punktów mistrza Turcji.

O dużą stawkę walczono w Lizbonie, gdzie bramkowy remis gwarantował awans Celtikowi. Jako pierwsi za sprawą potężnego strzału Oli Johna gola zdobyli gospodarze, ale Szkoci szybko wyrównali po "główce" Georgiosa Samarasa. Drużyna Neila Lennona była bliska osiągnięcia upragnionego wyniku, lecz w 71. minucie Ezequiel Garay oddał mocny strzał z woleja, nie dając żadnych szans Fraserowi Forsterowi. Celtowie polegli, ale zagrają w fazie pucharowej, jeśli zdobędą choć punkt w meczu z niewalczącym już o nic Spartakiem, a Portugalczycy ulegną na wyjeździe Barcelonie.