W minioną środę zarząd PZPN uchwalił nową "Unifikację organizacji szkolenia i systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce".
– Dobrze wiemy, że jutrzejszy sukces naszej reprezentacji narodowej czy drużyn klubowych to dzisiejsza, uporczywa praca z młodymi ludźmi. Sukcesy nie wezmą się z niczego. Teraz, dzięki pracy wielu ludzi, głównie z Departamentu Szkolenia, Komisji Technicznej oraz Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Zawodowego, oddajemy w Państwa ręce "Unifikację organizacji szkolenia i systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce". Cieszę się z tego powodu niezmiernie i chciałbym wszystkim podziękować za pracę, jaką włożyli w ten projekt. Mam nadzieję, że ten dokument zbliży nas do tego, co jest stosowane w całej Europie, przez inne wielkie europejskie federacje piłkarskie - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek.
Cały dokument można pobrać, klikając TUTAJ. Dowiemy się stamtąd, jak powinien wyglądać każdy kolejny etap szkolenia młodego piłkarza. A na czym polegają największe zmiany w systemie szkolenia i rozgrywek młodzieżowych w Polsce?
Według PZPN dzieci powinny zacząć rywalizację 11 na 11 na pełnowymiarowym boisku dopiero w wieku 13 lat. Wcześniej federacja proponuje rywalizację na zmniejszonym polu gry w mniejszych składach osobowych, a dla najmłodszych organizację turniejów towarzyskich, a nie rywalizację w stałej lidze.
I tak dla dzieci w wieku do lat 7 (U-7) postulowaną formą współzawodnictwa w piłce nożnej jest gra 4 na 4 (bez bramkarzy).
Pierwszą małą grą, zgodnie z zasadą stopniowania trudności, w której zawierają się wszystkie zasadnicze aspekty piłki nożnej, jest gra 4 na 4 bez bramkarzy, na odpowiedniej wielkości boisku. Młody piłkarz ma do czynienia już nie z samą piłką czy współpartnerem, ale także z przeciwnikiem i określoną przestrzenią boiska.
Organizacja gry 4 na 4 umożliwia aktywność, a przede wszystkim częsty kontakt z piłką każdemu grającemu dziecku.
Dla dzieci w wieku 7–10 lat (U-11) podstawową formą współzawodnictwa w piłce nożnej powinna być gra 7 na 7 (z bramkarzami)
Jedną z gier pośrednich między małymi grami (2 na 2, 3 na 3, 4 na 4 czy 5 na 5) a grą właściwą jest gra 7 na 7 (z bramkarzami). Jej celem jest zapewnienie młodym piłkarzom gry z prostymi zadaniami taktycznymi, z możliwością zmian pozycji, z akcentem na zachowanie kreatywne i co bardzo ważne, bez wyciągania nadmiernych konsekwencji za popełniane błędy (dominacja atmosfery aprobaty, zabawy, przyjemności z gry).
W wieku 11/12 lat (U-13) współzawodnictwo w piłce nożnej powinno odbywać się w ustawieniu 9 na 9 (z bramkarzami), ale na zmniejszonym polu gry
Trudniejsze zadania stawiamy zawodnikom 11-, 12-letnim (U-13). Obowiązuje tutaj rywalizacja 9 na 9 (z bramkarzami), ale na pomniejszonym polu gry (od pola karnego do pola karnego). Celem tej formy współzawodnictwa jest nauczanie i wstępne doskonalenie wybranych (prostych) działań taktycznych każdego zawodnika, poszczególnych formacji oraz całego zespołu. Akcentujemy wybór działań grupowych i zespołowych, ale jednocześnie chwalimy za grę indywidualną, np. we fragmencie 1 na 1. Zachęcamy do wymienności pozycji podczas gry. Łączymy realizację zadań technicznych z działaniami taktyki indywidualnej. Wymagamy na boisku dobrej komunikacji i aktywności. Gra 9 na 9 zwiększa wymagania w zakresie zdolności kondycyjnych.
Wybrane elementy etapów szkolenia zaproponowanego przez PZPN: