Eliminacje LM: Cypryjczycy i Serbowie wyeliminowani, znani pierwsi potencjalni rywale Legii

APOEL Nikozja, Partizan Belgrad i Maccabi Tel-Awiw odpadły z walki o fazę grupową Ligi Mistrzów. Dalej grają za to m.in. przedstawiciele Kazachstanu oraz Bułgarii.

Konrad Kostorz

Najciekawiej było we wtorek w Tel-Awiwie, gdzie zawitał półfinalista ostatniej edycji Ligi Europejskiej. Szwajcarzy szybko objęli prowadzenie 3:0 i... poczuli się zbyt pewnie. Waleczni gospodarze zdołali doprowadzić do wyrównania, ale do awansu wciąż potrzebne były im dwa gole. Podopieczni Murata Yakina nie pozwolili miejscowym na więcej i uniknęli nerwowej końcówki.

Zgodnie z przewidywaniami do kolejnego etapu rywalizacji przeszedł mistrz Rumunii. Steaua tym razem tylko zremisowała z Dinamem Tbilisi, ale jej awans nawet przez moment nie był zagrożony. Łukasz Szukała wystąpił tylko w pierwszej połowie i był pewnym punktem swojej drużyny.

Zaskoczeniem jest odpadnięcie APOEL-u Nikozja, który w sezonie 2011/2012 dotarł do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Chociaż arbiter przedłużył spotkanie aż o 7 minut, Cypryjczykom w Mariborze nie udało się strzelić ani jednej bramki i o awansie zadecydował gol strzelony przez Brazylijczyka Marcosa Tavaresa w pierwszym meczu. Za burtą znalazł się także Partizan Belgrad, który musiał uznać wyższość Ludogorca Razgrad.

Emocji nie brakowało w Tiranie, gdzie mistrz Albanii w ciągu pół godziny odrobił stratę trzech goli z pierwszego meczu! Kazachowie nie podłamali się, zwarli szyki i ostatecznie przegrali tylko 2:3. Szachtior Karaganda, podobnie jak Maribor i Ludogorec, dzięki awansowi do IV rundy eliminacji LM jest już pewny udziału co najmniej w fazie grupowej Ligi Europejskiej!

Jeśli Legia Warszawa wyeliminuje Molde FK, niemal na pewno przystąpi do losowania ostatniego dwumeczu w kwalifikacjach jako zespół nierozstawiony. W decydującym etapie rywalizacji są już FC Basel i Steaua Bukareszt, a tylko kataklizm mógłby odebrać awans Viktorii Pilzno. Jeśli w środę nie zawiodą Celtic Glasgow i Dinamo Zagrzeb, również te drużyny dołączą do pierwszego koszyka i będą mogły wpaść na zespół Jana Urbana.

Legia będzie rozstawiona tylko wtedy, jeśli już w III rundzie odpadną przynajmniej dwie spośród trzech następujących drużyn: Celtic, Dinamo, Austria Wiedeń. W takim wypadku mistrzowie Polski mogliby wylosować Szachtior Karaganda bądź Ludogorec Razgrad i być zdecydowani faworytami.

W grupie niemistrzowskiej obyło się bez niespodzianek, choć już w 4. minucie meczu w Stambule prowadzenie sensacyjnie objął Red Bull Salzburg. Austriacy przeprowadzili szybką akcję, którą pewnym strzałem wykończył Jonathan Soriano. Przyjezdni cieszyli się jednak tylko chwilę, ponieważ kapitalnym uderzeniem z woleja popisał się Raul Meireles. Niewiele później znakomita współpraca Moussy Sowa z Pierre'm Webo przyniosła Turkom dwie kolejne bramki i losy rywalizacji zostały rozstrzygnięte.

Olympique Lyon w mało efektownym stylu poradził sobie z Grasshoppers Zurych, ale, co najistotniejsze, wywalczył awans. W 82. minucie Szwajcarzy, którzy potrzebowali jednego gola do dogrywki, dali się skontrować - Lisandro Lopez jak na tacy wyłożył piłkę Clementowi Grenierowi, a ten nie zmarnował sytuacji sam na sam.