Które reprezentacje po raz pierwszy zagrają na MŚ? Mundial z trzema debiutantami?

Burkina Faso oraz Bośnia i Hercegowina mają spore szanse, aby w 2014 roku pojechać do Brazylii. Które inne mniej znane reprezentacje wciąż mogą liczyć na udział w mundialu?

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz
Reprezentanci Bośni i Hercegowiny do wielkiej imprezy bezskutecznie próbują dostać się od eliminacji MŚ 1998. Wraz z upływem lat zespołowi z Bałkanów wiedzie się jednak coraz lepiej i niewiele brakowało, a zagrałby on w finałach Euro 2012. Edin Dzeko i spółka zakwalifikowali się bowiem do barażów, w którym musieli uznać wyższość Portugalii.

W losowaniu kwalifikacji brazylijskiego mundialu Bośniakom sprzyjało szczęście, ponieważ trafili do grupy z Grecją i Słowacją. Ekipa Safeta Susicia najprawdopodobniej wykorzysta swoją szansę, ponieważ do bezpośredniego awansu brakuje jej tylko zwycięstw nad znacznie niżej notowanymi Liechtensteinem i Litwą.

W rywalizacji w strefie afrykańskiej na placu boju pozostało 10 drużyn, spośród których dwie nigdy nie grały w światowym czempionacie: Etiopia oraz Burkina Faso. Znacznie łatwiejsze zadanie czeka Prejuce'a Nakoulmę i spółkę, którzy w decydującym dwumeczu zmierzą się z Algierią. Ogiery od dłuższego czasu prezentują niezłą formę, czego dowodem było dotarcie do finału Pucharu Narodów Afryki w 2013 roku. Posiadający w składzie tylko jednego gracza występującego na co dzień w Europie Etiopczycy, którzy wyeliminowali RPA, to z kolei największa rewelacja eliminacji. Ich ostatnim rywalem będą Nigeryjczycy - aktualny mistrz kontynentu i faworyt rywalizacji.

Bośni i Hercegowinie, Burkina Faso i Etiopii do historycznego osiągnięcia wystarczą dwa dobre występy. W takim samym położeniu jest reprezentacja Jordanii, którą czeka jednakże arcytrudny dwumecz z 5. drużyną strefy CONMEBOL - najprawdopodobniej Urugwajem bądź Ekwadorem. W tej sytuacji zespołowi z Bliskiego Wschodu trudno dawać realne szanse na awans.

Które jeszcze drużyny narodowe mierzą w debiut na mistrzostwach świata? Szans nie należy odbierać Islandii, mającej w składzie kilku uznanych w Europie zawodników (Gylfi Sigurdsson, Kolbeinn Sigthorsson, Alfred Finnbogason) i której stosunkowo niewiele brakuje do barażów. Nadziei nie stracili jeszcze także Ormianie, Czarnogórcy i Albańczycy, a w strefie CONCACAF Panamczycy. Luis Henriquez i spółka toczą z Meksykiem zaciekły bój o miejsce, gwarantujące barażowy dwumecz z Australią.

Począwszy od 1930 roku w mundialu wystąpiło już ponad 70 drużyn narodowych, spośród których najbardziej egzotyczne to Haiti, Indonezja, Kuwejt, Irak, Honduras, Trynidad i Tobago, Togo czy Salwador. Najwięcej razy - 19 - w MŚ brali udział Brazylijczycy, podczas gdy Włosi mają koncie 18 występów, a Niemcy 17. W ostatnim turnieju finałowym zagrał tylko jeden debiutant - Słowacja.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Te reprezentacje grały już na mundialu:

Europa (32): Włochy, Niemcy, Anglia, Hiszpania, Francja, Belgia, Szwecja, Serbia (Jugosławia, Serbia i Czarnogóra), Holandia, Szwajcaria, Węgry, Polska, Czechosłowacja, Szkocja, Rosja (ZSSR), Austria, Bułgaria, Rumunia, Portugalia, Dania, Chorwacja, Irlandia, Irlandia Północna, Norwegia, Grecja, Turcja, Czechy, Słowacja, NRD, Słowenia, Ukraina, Walia.

Afryka (13):
Kamerun, Maroko, Nigeria, Tunezja, Algieria, RPA, Egipt, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Angola, DR Konga, Senegal, Togo.

Azja (11): Korea Południowa, Arabia Saudyjska, Japonia, Iran, Korea Północna, Chiny, Indonezja, Kuwejt, Irak, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ameryka Północna i Środkowa (10): Meksyk, USA, Kostaryka, Honduras, Salwador, Haiti, Jamajka, Kanada, Kuba, Trynidad i Tobago.

Ameryka Południowa (9): Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Chile, Paragwaj, Kolumbia, Peru, Boliwia, Ekwador.

Australia i Oceania (2): Australia, Nowa Zelandia.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×