Primera Division: Valencia zdobyła Camp Nou! Barca spadnie na trzecie miejsce?

Pierwszy raz od 7 października 2012 roku punkty na własnym stadionie w rozgrywkach ligowych straciła FC Barcelona. Duma Katalonii poległa z Valencią 2:3 i w niedzielę zapewne spadnie z pozycji lidera.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Z wielkiej trójki Primera Division jako pierwsza w ramach 22. kolejki wystąpiła FC Barcelona, która przyjmowała na własnym boisku dopiero dziesiątą Valencię. - Wchodzimy w luty, a limit naszych błędów już się wyczerpał - przyznał przed pierwszym gwizdkiem trener Gerardo Martino, który w sobotnie popołudnie nie mógł skorzystać tylko z kontuzjowanego Neymara.

Gospodarze od początku ruszyli z wielkim animuszem na bramkę Diego Alvesa i już w 7. minucie płaskie zagranie Lionela Messiego kapitalnym lobem zakończył Alexis Sanchez. Duma Katalonii dalej szła za ciosem i wydawało się, że zgromadzeni kibice będą świadkami 26. z rzędu ligowego zwycięstwa swojej ekipy na Camp Nou.

Z minuty na minutę do głosu zaczęła jednak dochodzić Valencia, a po jednym z rzutów rożnych i koszmarnym błędzie Victora Valdesa z główki do pustej bramki nie trafił Ricardo Costa. Znacznie skuteczniejszy od środkowego defensora był kilka chwil później Dani Parejo. Pomocnik rozpoczął świetną akcję, zagrał na prawo do Sofiane Feghouli, a następnie wykorzystał celną asystę Algierczyka.

Tuż po zmianie stron fatalny błąd numer dwa popełnił golkiper Barcy, który niepotrzebnie wyszedł z linii bramkowej, co wykorzystał strzałem głową mierzący ledwie 163 cm Pablo Piatti. Odpowiedź Barcy była piorunująca, choć swoje "trzy grosze" do całej akcji dorzucił sędzia - Ricardo Costa zagrał piłkę barkiem we własnej "szesnastce", a z rzutu karnego nie pomylił się Messi. Dla Argentyńczyka był to pierwszy gol w Primera Division od... 28 września!

Wydawało się, że mistrzowie kraju szybko zdobędą trzeciego gola, a tymczasem kolejne niezdecydowanie linii defensywnej gospodarzy wykorzystał Feghouli, który wycofał futbolówkę do Paco Alcacera, a ten bez problemu po raz drugi wyprowadził Valencię na prowadzenie.

Podopieczni Martino mieli pół godziny na wielki powrót. Na placu gry pojawił się Andres Iniesta i Cristian Tello, ale groźnych akcji wciąż brakowało - dopiero w doliczonym czasie gry Messi po kapitalnej indywidualnej akcji uderzył tuż obok słupka. Wcześniej jeszcze kilka sytuacji mieli goście, a to głównie za sprawą drugiej żółtej kartki dla byłego piłkarza Valencii - Jordi Alby.

Barca poniosła drugą porażkę w tym sezonie i już w niedzielę może spaść na trzecie miejsce w tabeli. Duma Katalonii ma bowiem obecnie tyle samo oczek co Atletico Madryt i punkt więcej od Realu Madryt. Stołeczne drużyny jednak również czekają ciężkie mecze - Los Colchoneros przyjmą Real Sociedad, a Królewscy jadą na spotkanie z Athletic Bilbao.

FC Barcelona przerwała z kolei swoją rewelacyjną serię 25. ligowych zwycięstw z rzędu na Camp Nou. Poprzednio oczka z tego stadionu przywieźli piłkarze Realu Madryt, a miało to miejsce 7 października 2012 roku.