LE: Napoli uratowane, Lazio i Szachtar za burtą! Awans Porto po thrillerze

Ogromne emocje w rewanżowych meczach 1/16 finału Ligi Europejskiej! W dramatycznych okolicznościach awansowały Porto i Ludogorec. Dalej grają m.in. dwa kluby z Sewilli.

Znakomite spotkanie obejrzeli kibice na Commerzbank-Arena we Frankfurcie. Eintracht w pierwszej połowie głównie się bronił, ale zdołał zdobyć gola po podaniu Alexandra Meiera i strzale Stefana Aignera. Gdy krótko po zmianie stron na 2:0 podwyższył kapitan Orłów, Niemcy jeszcze bardziej zbliżyli się do awansu.

Smoki nie zamierzały się poddawać i w ciągu niespełna kwadransa po precyzyjnych "główkach" Eliaquima Mangali doprowadzili do wyrównania. Kolejny cios zadali podopieczni Armina Veha, jednak w 86. minucie celną dobitką z najbliższej odległości popisał się Nebil Ghilas i ostatni przedstawiciel Bundesligi pożegnał się z rozgrywkami!

Równie emocjonujący był rewanżowy pojedynek mistrza Bułgarii z Lazio. Rzymianie po trafieniach Balde Diao Keity i Bryana Perei objęli dwubramkowe prowadzenie i znaleźli się w komfortowej sytuacji. Ludogorec podobnie jak Porto zdołał strzelić jednak dwie bramki i ponownie postawił Włochów pod ścianą. Lazio na prowadzenie wyprowadził Miroslav Klose, lecz ostatnie słowo należało do ekipy Stojczo Stojewa - w 88. minucie trafił Juninho Quixada po podaniu Romana Bezjaka.

Przez ponad 40 minut poza najlepszą "16" Ligi Europejskiej był jeden z głównych faworytów - Napoli. Remis 1:1 dawał bowiem awans Łabędziom, które przed własną publicznością nie straciły gola. W 78. minucie dał o sobie znać niezawodny Gonzalo Higuain, który najlepiej odnalazł się w podbramkowym zamieszaniu, a rezultat w doliczonym czasie gry ustalił Gokhan Inler. Swansea bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę Azzurrim, a przy odrobinie szczęścia mogła zdobyć bramkę na 2:2.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

W 1/8 finału dojdzie do derbów Sewilli - zamykający tabelę Primera Division Betis zwyciężył bowiem z Rubinem Kazań (90 minut Damiena Perquisa na środku obrony), a ekipa Unaia Emery'ego dość pewnie poradziła sobie ze słoweńskim Mariborem. Red Bull Salzburg dwumecz z Ajaxem wygrał w stosunku 6:1, natomiast FC Basel rozbił przed własną publicznością Maccabi Tel-Awiw. Dwie bramki strzelił Marco Streller.

Za niespodziankę trzeba uznać odpadnięcie Szachtara. Ukraińcy wywieźli z Czech korzystny remis 1:1, ale w rewanżu nie sprzyjało im szczęście, ponieważ piłka po strzałach Daniela Kolara oraz Milana Petrzeli zrykoszetowała i Andrij Piatow nie był w stanie skutecznie interweniować. Gol Luiza Adriano na 1:2 niczego już nie zmienił.

Wyniki rewanżowych spotkań 1/16 finału Ligi Europejskiej:

Rubin Kazań - Betis Sewilla 0:2 (0:1) 0:1 - Nono 45' 0:2 - Castro 64'

Pierwszy mecz: 1:1, awans Betis Sewilla.

Szachtar Donieck - Viktoria Pilzno 1:2 (0:2) 0:1 - Kolar 29' 0:2 - Petrzela 33' 1:2 - Adriano 88'

Pierwszy mecz: 1:1, awans: Viktoria Pilzno.

Ludogorec Razgrad - Lazio Rzym 3:3 (0:1)

0:1 - Keita 1' 0:2 - Perea 54' 1:2 - Bezjak 67' 2:2 - Zlatinski 78'

2:3 - Klose 82'

3:3 - Quixada 88'

Pierwszy mecz: 1:0, awans: Ludogorec Razgrad.

FC Basel - Maccabi Tel Awiw 3:0 (1:0) 1:0 - Stocker 18' 2:0 - Streller 60' 3:0 - Streller 72'

Pierwszy mecz 0:0, awans: FC Basel.

Eintracht Frankfurt - FC Porto 3:3 (1:0)

1:0 - Aigner 37' 2:0 - Meier 52' 2:1 - Mangala 58' 2:2 - Mangala 71' 3:2 - Meier 76'

3:3 - Ghilas 86'

Pierwszy mecz 2:2, awans: FC Porto.

Red Bull Salzburg - Ajax Amsterdam 3:1 (0:0) 1:0 - van der Hoorn (sam.) 56' 2:0 - Mane 66' 3:0 - Soriano 77' 3:1 - Klaasen 82'

Pierwszy mecz 3:0, awans: Red Bull Salzburg.

Sevilla FC - NK Maribor 2:1 (1:0)

1:0 - Reyes 42' 2:0 - Gameiro 59'

2:1 - Vrsić 90+2'

Pierwszy mecz 2:2, awans: Sevilla FC.

SSC Napoli - Swansea City 3:1 (1:1)

1:0 - Insigne 17' 1:1 - de Guzman 30'

2:1 - Higuain 78' 3:1 - Inler 90+3'