LE: Napoli uratowane, Lazio i Szachtar za burtą! Awans Porto po thrillerze

Ogromne emocje w rewanżowych meczach 1/16 finału Ligi Europejskiej! W dramatycznych okolicznościach awansowały Porto i Ludogorec. Dalej grają m.in. dwa kluby z Sewilli.

Konrad Kostorz

Znakomite spotkanie obejrzeli kibice na Commerzbank-Arena we Frankfurcie. Eintracht w pierwszej połowie głównie się bronił, ale zdołał zdobyć gola po podaniu Alexandra Meiera i strzale Stefana Aignera. Gdy krótko po zmianie stron na 2:0 podwyższył kapitan Orłów, Niemcy jeszcze bardziej zbliżyli się do awansu.

Smoki nie zamierzały się poddawać i w ciągu niespełna kwadransa po precyzyjnych "główkach" Eliaquima Mangali doprowadzili do wyrównania. Kolejny cios zadali podopieczni Armina Veha, jednak w 86. minucie celną dobitką z najbliższej odległości popisał się Nebil Ghilas i ostatni przedstawiciel Bundesligi pożegnał się z rozgrywkami!

Równie emocjonujący był rewanżowy pojedynek mistrza Bułgarii z Lazio. Rzymianie po trafieniach Balde Diao Keity i Bryana Perei objęli dwubramkowe prowadzenie i znaleźli się w komfortowej sytuacji. Ludogorec podobnie jak Porto zdołał strzelić jednak dwie bramki i ponownie postawił Włochów pod ścianą. Lazio na prowadzenie wyprowadził Miroslav Klose, lecz ostatnie słowo należało do ekipy Stojczo Stojewa - w 88. minucie trafił Juninho Quixada po podaniu Romana Bezjaka.

Przez ponad 40 minut poza najlepszą "16" Ligi Europejskiej był jeden z głównych faworytów - Napoli. Remis 1:1 dawał bowiem awans Łabędziom, które przed własną publicznością nie straciły gola. W 78. minucie dał o sobie znać niezawodny Gonzalo Higuain, który najlepiej odnalazł się w podbramkowym zamieszaniu, a rezultat w doliczonym czasie gry ustalił Gokhan Inler. Swansea bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę Azzurrim, a przy odrobinie szczęścia mogła zdobyć bramkę na 2:2.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

W 1/8 finału dojdzie do derbów Sewilli - zamykający tabelę Primera Division Betis zwyciężył bowiem z Rubinem Kazań (90 minut Damiena Perquisa na środku obrony), a ekipa Unaia Emery'ego dość pewnie poradziła sobie ze słoweńskim Mariborem. Red Bull Salzburg dwumecz z Ajaxem wygrał w stosunku 6:1, natomiast FC Basel rozbił przed własną publicznością Maccabi Tel-Awiw. Dwie bramki strzelił Marco Streller.

Za niespodziankę trzeba uznać odpadnięcie Szachtara. Ukraińcy wywieźli z Czech korzystny remis 1:1, ale w rewanżu nie sprzyjało im szczęście, ponieważ piłka po strzałach Daniela Kolara oraz Milana Petrzeli zrykoszetowała i Andrij Piatow nie był w stanie skutecznie interweniować. Gol Luiza Adriano na 1:2 niczego już nie zmienił.