Bundesliga: Bayern długo męczył się z Mainz, wygrane Borussii i Schalke przed derbami

Bawarczycy aż do 83. minuty nie potrafili strzelić gola w wyjazdowym meczu ligowym z FSV Mainz. VfB Stuttgart przełamał koszmarną serię, odniósł zwycięstwo i opuścił strefę spadkową.

Fani BVB po porażkach z Gladbach (1:2) i Zenitem (1:2) mieli prawo obawiać się wyjazdowego spotkania z Hannoverem. I rzeczywiście, przed przerwą gra dortmundczyków nie kleiła się, a lepsze okazje stwarzali gospodarze. Najbliższy szczęścia był Andre Hoffmann, który w 18. minucie miał mnóstwo miejsca w polu karnym i oddał strzał w słupek!

Gdy pierwsza połowa zmierzała do końca, Borussia nieoczekiwanie objęła prowadzenie. W roli głównej wystąpili obrońcy: Sokratis Papastathopoulos po dośrodkowaniu w pole karne zgrał piłkę głowę, a na 5. metrze do siatki wpakował ją Mats Hummels.

Po zmianie stron błysnął Robert Lewandowski, który otrzymawszy podanie od Henricha Mchitarjana pomknął na bramkę Rona-Roberta Zielera, minął kilku przeciwników i precyzyjnym uderzeniem wpisał się na listę strzelców. Dla naszego rodaka był to 16. gol w tym sezonie ligowym, pozwalający zbliżyć się w klasyfikacji strzelców do Mario Mandzukicia na dystans jednego trafienia.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Hanowerczycy nie poddali się i nadal próbowali atakować. Dobrze radzili sobie jednak tylko do linii pola karnego, a liczne strzały najaktywniejszego Larsa Stindla nie mogły zaskoczyć Romana Weidenfellera. W doliczonym czasie gry gospodarzy pogrążył Marco Reus, wykorzystując doskonałe podanie świetnie dysponowanego Mchitarjana.

Bayern miał ogromne kłopoty ze sforsowaniem formacji obronnej zespołu z Moguncji. Podopieczni Pepa Guardioli długo nie potrafili stworzyć sobie klarownej sytuacji, tymczasem pod bramką Manuela Neuera kilka razy było gorąco. Gdyby skutecznością zaimponował Eric-Maxim Choupo-Moting, Bawarczycy musieliby odrabiać straty.

W ostatnich 25 minutach meczu gospodarze opadli nieco z sił i liderzy rozgrywek mogli przystąpić do bardziej zdecydowanych ataków. Wreszcie w 82. minucie Xherdan Shaqiri dośrodkował w pole karne, gdzie Bastian Schweinsteiger "główką" zmusił do kapitulacji Lorisa Kariusa. Pomocnik Bayernu w trzecim meczu z rzędu zdobył gola i odegrał kluczową rolę w osiągnięciu korzystnego rezultatu.

Waleczną drużynę z Mainz pogrążył Mario Goetze, który dopełnił formalności po błędzie Stefana Bella i podaniu Francka Ribery'ego. Monachijczycy utrzymali 23-punktową przewagę nad BVB i zapewnią sobie mistrzostwo w przypadku zwycięstwa nad Herthą Berlin we wtorkowy wieczór.

Schalke nie miało większych problemów z pokonaniem outsidera. Przedniej urody gola zdobył Leon Goretzka, natomiast po zmianie stron do bramki Eintrachtu piłkę posłał Klaas-Jan Huntelaar. Koenigsblauen nadal tracą do Borussii tylko "oczko" i przesuną się na pozycję wicelidera, jeśli wygrają w Dortmundzie derby Zagłębia Ruhry.

Stuttgart po 8 porażkach i 2 remisach wreszcie zwycięski! Die Schwaben prowadzeni przez Huuba Stevensa po wyrównanym boju pokonali HSV w meczu "o 6 punktów" w kontekście walki o utrzymanie. W drugiej połowie z boiska wyleciał lider gości Hakan Calhanoglu, a decydującego gola zdobył Alexandru Maxim po podaniu Ibrahimy Traore.

Arkadiusz Milik cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych, a jego koledzy wywieźli cenny remis z Wolfsburga. W 43. minucie Augsburg wyszedł na prowadzenie po akcji Halila Altintopa i uderzeniu Tobiasa Wernera, ale w końcówce Ivica Olić wygrał pojedynek powietrzny z Matthiasem Ostrzolkiem i strzałem głową pokonał Marwina Hitza. Obie drużyny wciąż mają spore szanse na awans do europejskich pucharów.