Ligue 1: Olympique Lyon pokonał FC Sochaux, niespodziewana porażka Le Mans

Zgodnie z oczekiwaniami Olympique Lyon wygrał z FC Sochaux. Niespodziewanie punkty straciły natomiast Olympique Marsylia, podopieczni Erica Geretsa tylko zremisowali z FC Nantes, oraz Le Mans. Zespół ten przegrał na własnym stadionie z AJ Auxerre. W drużynie Jeana Fernandeza cały mecz rozegrał Dariusz Dudka.

Piotr Robaczyński

Olympique Lyon musiał pokonać na wyjeździe FC Sochaux, aby powrócić na pozycję lidera w tabeli Ligue 1. Wydawało się, że nie będzie to trudne zadanie, podopieczni Francisa Gillota nie wygrali bowiem w tym sezonie ani jednego spotkania i aktualnie zajmują ostatnią lokatę. Niespodziewanie od początku meczu postawili oni jednak rywalowi trudne warunki. Żadna ze stron nie uzyskała wyraźnej przewagi, a przy piłce dłużej utrzymywali się nawet gospodarze. Piłkarze FC Sochaux nie potrafili jednak wykorzystać kilku dogodnych okazji do zdobycia gola, chociażby po stałych fragmentach gry. Prowadzenie objęli natomiast goście, w 66. minucie golkipera FC Sochaux pokonał niezawodny Karim Benzema. Później piłkarze OL nastawili się już na grę z kontrataku i w 90. minucie zdobyli drugiego gola, który ostatecznie pozbawił gospodarzy nadziei na korzystny rezultat. Na listę strzelców wpisał się rezerwowy Cesar Delgado. Lyon wygrał 2:0 i ponownie znajduje się na czele tabeli.

Już cztery punkty do lidera traci Olympique Marsylia. Zespół Erica Geretsa zaledwie zremisował w środę na wyjeździe z FC Nantes. Nie jest to sprawiedliwy rezultat, goście przez praktycznie całe spotkanie mieli miażdżącą przewagę, ale tuż przed przerwą pechowo stracili gola po uderzeniu z dystansu Remi'ego Marevala. Piłkarze OM do wyrównania doprowadzili dopiero w 77. minucie po bramce Bakari'ego Kone. FC Nantes od 80. minuty grało w osłabieniu, czerwoną kartką ukarany został Christian Bekamenga, ale drużynie gości nie udało się już rozstrzygnąć tego pojedynku na swoją korzyść. Z podziału punktów zadowoleni mogą być tylko podopieczni Elie Baupa, którzy mimo nieustannego naporu rywala, szczęśliwie utrzymali wynik 1:1 do końcowego gwizdka sędziego.

Osłabiona brakiem kilku podstawowych zawodników drużyna AJ Auxerre zmierzyła się na wyjeździe z Le Mans. Zdecydowanym faworytem przed tym pojedynkiem byli gospodarze, ale niespodziewanie musieli oni uznać wyższość niżej notowanego przeciwnika. W wyjściowym składzie AJA kontuzjowanego Ireneusza Jelenia zastąpił Dennis Oliech i to właśnie reprezentant Kenii został bohaterem spotkania. Zdobył on dwie bramki, które zapewniły podopiecznym Jeana Fernandeza cenne trzy punkty. Przez pełne 90 minut na boisku przebywał Dariusz Dudka, który odzyskał ostatnio zaufanie szkoleniowca.

Ciekawie zapowiadał się także mecz Paris Saint Germain - Toulouse FC. Zawodnicy PSG przystąpili do tej konfrontacji podbudowani prestiżowym zwycięstwem w spotkaniu z Olympique Marsylia, ale nie udało im się przedłużyć zwycięskiej serii. Na Parc des Princes kibice oglądali ciekawy, wyrównany pojedynek, który gospodarze pechowo przegrali, po samobójczym golu Zoumany Camary.

Drugie z rzędu zwycięstwo zanotował zespół FC Lorient. Podopieczni Christiana Gourcuffa wygrali na wyjeździe z przeżywającym kryzys AS Saint Etienne 4:1. Duży wkład w ten sukces miał Bertrand Robert. 24-letni pomocnik pojawił się na boisku dopiero na początku drugiej połowy, a udało mu się dwukrotnie skierować piłkę do siatki. Po jednym trafieniu dołożyli Andre Ayew oraz Jérémy Morel, gospodarze odpowiedzieli jedynie golem Bafetimbi Gomisa. Po kolejnej porażce St Etienne znalazło się blisko strefy spadkowej, od której systematycznie oddala się natomiast drużyna FC Lorient.

W środę trzy punkty wywalczyli także piłkarze AS Monaco, którzy przerwali serię pięciu spotkań bez zwycięstwa, pokonując AS Nancy 3:1. Mecze Grenoble Foot - Lille OSC oraz Valenciennes - Stade Rennes zakończyły się bezbramkowym remisem.