Kielecka wymiana oświadczeń. Klub odpowiada kibicom

Korona Kielce wydała specjalne oświadczenie w którym wyjaśnia sporne kwestie, które stanęły na drodze do porozumienia ws. współpracy między klubem i Stowarzyszeniem Kibiców "Złocisto-Krwiści".

W tym artykule dowiesz się o:

Po wtorkowym oświadczeniu Stowarzyszenia Kibiców Korony Kielce "Złocisto-Krwiści" w którym poinformowano m.in. o nieprowadzeniu dopingu podczas domowych spotkań kieleckiej drużyny, Zarząd klubu ze Ściegiennego postanowił zakończyć dyskusję na łamach mediów wyjaśniając sporne kwestie oraz prezentując własną ocenę dotychczasowej współpracy.
[ad=rectangle]
W wydanym komunikacie czytamy:

1. Klub jako organizator meczu zobowiązany jest do przestrzegania prawa. Każdy mecz na Kolporter Arenie jest imprezą masową, w związku z czym wykładnikiem obowiązków nakładanych na organizatora meczu jest Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z prawem na stadionie musi być określona liczba służb porządkowych i informacyjnych, wśród nich określona liczba kobiet. Wybrane mecze są tzw. meczami podwyższonego ryzyka, na którym prawo jest jeszcze bardziej wobec organizatora rygorystyczne. Zgodnie z tym samym prawem, każdy sektor na stadionie jest traktowany identycznie. Sektor VIP, sektor rodzinny, wszystkie pozostałe sektory oraz sektor „Młyn”. Służby porządkowe i informacyjne na stadionie pełnią funkcję zgodną z ich nazewnictwem. Stowarzyszenie Kibiców nie zgadzało się na to, aby w sektorze Młyn znajdowały się wyżej wymienione służby, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie drożności ciągów komunikacyjnych (schodów). Jest to jedno z najważniejszych zadań z zakresu bezpieczeństwa na stadionie. W związku z odrzuceniem takiego rozwiązania przez przedstawicieli Stowarzyszenia, klub Korona zaproponował, aby służby porządkowe zostały wyłonione spośród członków Stowarzyszenia lub innych kibiców, co spowoduje, że pozostali kibice będę mieć do nich zaufanie i nie będzie dochodziło do niepotrzebnych scysji. Władze Stowarzyszenia taka propozycję odrzuciły. W związku z takim stanowiskiem SKKK na sektorze „Młyn” zostali umieszczeni pracownicy firmy ochroniarskiej współpracującej z klubem.

2. Klub jako organizator meczu zobowiązany jest do dbania o przestrzeganie prawa, a w momencie jego złamania musi liczyć się z nałożeniem sankcji. Kary mogą być nakładane na Klub przez wiele instytucji, począwszy od Komisji Ligi Ekstraklasy S.A, poprzez sądy, policję, przedstawicieli urzędu miasta oraz urzędu wojewódzkiego. Kary te mogą mieć wymiar finansowy oraz decyzyjny (np. zamknięcie sektora, stadionu). W związku z tym, klub w pewnym sensie oddając we władanie (bilety na Młyn kupowane na podstawie list tworzonych przez Stowarzyszenie) sektor Młyn wymaga, aby Stowarzyszenie, a także osoby tam przebywające oraz grupy działające w ramach Stowarzyszenia ponosiły odpowiedzialność finansową za ewentualne złamanie prawa. Czyli potocznie rzecz ujmując, aby ewentualne kary finansowe były płacone przez Stowarzyszenie Kibiców Korony Kielce „Złocisto-Krwiści”.

Dodajmy, że w sezonie 2013/2014 klub Korona S.A (a nie Stowarzyszenie Kibiców Korony Kielce) zapłacił kary nałożone przez Komisję Ligi w wysokości: 6 tysięcy złotych w rundzie jesiennej i 30 tysięcy złotych w rundzie wiosennej. Co daje łączną kwotę 36 tysięcy złotych. Kary powyższe nałożone zostały w związku z niewłaściwym zachowaniem kibiców na sektorze Młyn, m.in. używanie nieodpowiedniego słownictwa, odpalanie środków pirotechnicznych oraz doprowadzenie do przerwania meczu poprzez używanie środków pirotechnicznych. Aktualna sytuacja finansowa klubu nie pozwala na dalsze płacenie kar finansowych za zachowanie kibiców z sektora Młyn.

3. Nie jest prawdą, iż Klub nie godzi się na prezentację opraw meczowych przez kibiców stowarzyszenia. Wielkoformatowa oprawa nie może być wykorzystywana do ukrycia osób odpowiedzialnych za odpalenie środków pirotechnicznych lub w inny sposób łamiących prawo. Treść oprawy również nie może łamać prawa. Podsumowując jednym zdaniem: Oprawy na Kolporter Arenie będą mogły być prezentowane pod warunkiem wzięcia odpowiedzialności finansowej przez SKKK.

4. W przypadku porozumienia się w spornych kwestiach Zarząd Klubu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami anuluje zakazy klubowe nałożone na kibiców odpowiedzialnych za spowodowanie przerwania meczu ligowego z Pogonią Szczecin.

Zarząd klubu Korona S.A. jest przekonany, że każde spotkanie na Kolporter Arenie będzie wspaniałym widowiskiem nie tylko pod względem sportowym, ale także kibicowskim. Jesteśmy przekonani, że kibice Korony Kielce, zarówno Ci zasiadający na Młynie, oraz w każdym innym sektorze stadionu potrafią stworzyć niezapomnianą atmosferę zachęcającą do przyjścia na kolejne mecze. Jesteśmy przekonani, że można taką atmosferę stworzyć pozostając w granicach prawa, a jeśli już prawo zostanie złamane (czego oczywiście nie chcemy) to osoby odpowiedzialne za takie działanie nie będą uchylały się od odpowiedzialności.

Komentarze (7)
avatar
Kibic Obiektywny
24.07.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Każdy kto raz był " w młynie " trochę orientuje się w tym temacie wie jakie to zarąbiste przeżycie i ile daje wspólny doping na stadionie , a jeszcze bardziej klimatyczne są wyjazdy ..
Szkoda t
Czytaj całość
Majak85
23.07.2014
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Brawo dla klubu! Nie ma się co targować tylko trzeba robić swoje. Bez młyna też damy radę. 
DexterCK
23.07.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
To ja już nie wiem kto tutaj kłamie. Zastanawia mnie jeden fragment i czy nie jest on czasem złamaniem prawa o organizacji imprez masowych? Czytaj całość
avatar
janekcoo5
23.07.2014
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Bydgoszcz, Krakow, Kielce, tak trzymac- kto nastepny? 
Z1946B
23.07.2014
Zgłoś do moderacji
1
3
Odpowiedz
Proste i logiczne rozwiązania, ale niestety nie do przyjęcia przez kiboli!