Derby Krakowa? Już tylko z nazwy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Wszystko wskazuje na to, że w 188. Wielkich Derbach Krakowa wystąpi tylko jeden rodowity krakus. Skąd więc pochodzą dziś zawodnicy Cracovii i Wisły?

Czasy, w których drużyny Cracovii i Wisły zbudowane były z zawodników wywodzących się z Krakowa i okolic odeszły bezpowrotnie. W XXI wieku najbardziej krakowską spośród Świętych Wojen była ta z 6 maja 2005 roku, gdy w barwach Pasów przeciwko Białej Gwieździe wystąpiło aż siedmiu krakowian: Marcin Cabaj, Krzysztof Radwański, Łukasz Skrzyński, Piotr Giza, Paweł Nowak, Krzysztof Przytuła i Piotr Bania. Co ciekawe, Radwański, Skrzyński i Nowak to wychowankowi Wisły, a kilkumiesięczny epizod w trampkarzach klubu z Reymonta 22 zaliczył też "Gizmo". [ad=rectangle]

W żadnych z późniejszych derbów Krakowa nie wystąpiło już tak wielu rodowitych krakusów, a w niedzielnym pojedynku Cracovii z Wisłą najprawdopodobniej wystąpi tylko jeden piłkarz z Krakowa: Alan Uryga. To 20-letni wychowanek Hutnika, który w Wiśle występuje jednak już od trampkarzy, a w tym sezonie ma pewne miejsce w składzie ekipy Franciszka Smudy.

Oczywiście w szerokich kadrach obu zespołów są krakowianie, ale ich udział w grze jest marginalny. W Cracovii po odejściu Sebastiana Stebleckiego nie ma już żadnego krakusa, który miałby realne szanse na występy, a tym bardziej na udział w derbach. Przy Kałuży 1 dawną stolicę Polski reprezentują tylko rezerwowy bramkarz Krystian Stępniowski (wychowanek Hutnika), Mariusz Panek i Mateusz Wdowiak (obaj są wychowankami Cracovii). Debiut w I drużynie Pasów zaliczył jednak tylko Stępniowski.

W Wiśle krakowska grupa jest liczniejsza i tworzą ją oprócz wspomnianego Urygi i Michała Czekaja nastoletni Mateusz ZającMichał Bierzało, Przemysław Lech, Damian Buras, Kamil Kuczak i Adrian Wójcik, ale Zając, Bierzało, Buras i Wójcik jeszcze nie doczekali się debiutu w I zespole.

Skąd więc pochodzą aktualni piłkarze Cracovii i Wisły?

Pochodzenie zawodników Cracovii i Wisły, którzy mają na koncie debiut w I zespole
Pochodzenie zawodników Cracovii i Wisły, którzy mają na koncie debiut w I zespole

Nie licząc samego z Krakowa, i w Pasach, i Wiśle jest po dwóch Małopolan. Przy Kałuży 1 to 18-letni Bartosz Kapustka i Krzysztof Szewczyk, a przy Reymonta są nimi Łukasz Burliga i Tomasz Zając.

Łącznie po czterech piłkarzy w krakowskich klubach mają też województwa śląskie (Łukasz Zejdler, Bartłomiej Dudzic, Maciej Sadlok i Michał Buchalik) i łódzkie (Krzysztof Nykiel, Adam Marciniak, Przemysław Kita i Mariusz Stępiński).

Trzech zawodników wywodzi się z Podkarpacia (Gerard BieszczadSławomir Szeliga i Mateusz Cetnarski), a po dwóch z województwa lubuskiego (Dariusz Dudka, Łukasz Garguła), dolnośląskiego (Mateusz Żytko , Damian Dąbrowski), wielkopolskiego (Bartosz Rymaniak, Arkadiusz Głowacki), lubelskiego (Paweł Jaroszyński, Dawid Nowak), mazowieckiego (Maciej Jankowski, Dariusz Zjawiński) i mazursko-warmińskiego (Marcin Budziński, Piotr Żemło). Aż trudno w to uwierzyć, ale mazurskie Giżycko jest drugim po Krakowie i Łodzi miastem, które ma najsilniejszą reprezentację w Cracovii i Wiśle, a tworzą ją Budziński i Żemło. Z Kujaw pochodzi Jakub Mrozik, z Podlasia jest Rafał Boguski, z opolskiego - Bartłomiej Kolanko, a z Pomorza - Krzysztof Pilarz. Żadnego swojego przedstawiciela w Krakowie nie ma za ta województwo zachodniopomorskie.

Również członkowie sztabów szkoleniowych Cracovii i Wisły nie są rdzennymi krakusami. Franciszek Smuda co prawda jest związany z Krakowem od 1998 roku, ale pochodzi z Górnego Śląska. Robert Podoliński natomiast wywodzi się z podlaskich Siemiatycz. Dopiero w gronie ich współpracowników można znaleźć ludzi mocno związanych z najstarszymi polskimi klubami: kierownikiem drużyny Cracovii jest Tomasz Siemieniec, który przy Kałuży spędził - z przerwami - prawie trzy dekady, a jednym z asystentów Smudy jest Kazimierz Kmiecik, czyli legendarny napastnik Białej Gwiazdy, choć pochodzący z podkrakowskich Węgrzc Wielkich.

Skąd pochodzą piłkarze Cracovii i Wisły Kraków?

WojewództwoCracoviaWisłaOgółem
Dolnośląskie202
Kujawsko-pomorskie101
Lubelskie202
Lubuskie022
Łódzkie314
Małopolskie369
- w tym Kraków145
Mazowieckie112
Opolskie011
Podkarpackie213
Podlaskie011
Pomorskie101
Śląskie224
Świętokrzyskie011
Warmińsko-mazurskie112
Wielkopolskie112
Zachodniopomorskie000
Kraj
Chorwacja202
Brazylia112
Serbia101
Senegal101
Łotwa101
Węgry011
Nigeria011
Haiti011
Bośnia i Hercegowina011
Macedonia011

(brani pod uwagę zawodnicy, którzy rozegrali choć jeden mecz w I zespole Cracovii albo Wisły)

Źródło artykułu: