Stranieri z T-Mobile Ekstraklasy: Pech legionistów, bramki Guerriera i Friesenbichlera

W ostatniej przerwie reprezentacyjnej swój dorobek w drużynie narodowej powiększyło 13 obcokrajowców grających na co dzień w Polsce. Trzech innych w meczach reprezentacji nie poderwało się z ławki.

Maciej Kmita
Najmilej wyjazd na zgrupowanie reprezentacji wspominać będzie Donald Guerrier z Wisły Kraków, który poprowadził swoje Haiti do awansu na Puchar Karaibów. 25-letni skrzydłowy w ciągu tygodnia wystąpił w meczach z Gujaną Francuską, Barbadosem (gol i asysta) oraz Saint Kitts i Nevis. Na boisku spędził 273 minuty - to o 56 minut więcej niż udało mu się do tej pory rozegrać w T-Mobile Ekstraklasie. Turniej finałowy Pucharu Karaibów odbędzie się w dniach 10-17 listopada.
Udanie też na arenie międzynarodowej zaprezentował się Kevin Friesenbichler z Lechii Gdańsk. 20-letni Austriak wpisał się na listę strzelców w towarzyskim meczu młodzieżowej reprezentacji Austrii z Demokratyczną Republiką Konga (3:0).

Przerwa reprezentacyjna okazała się pechowa dla dwóch graczy Legii Warszawa: Dossy Juniora i Ondreja Dudy. Ten pierwszy wrócił ze zgrupowania kadry Cypru z kontuzją łydki, przez którą straci 5-6 tygodni. Duda natomiast nie pomógł młodzieżówce Słowacji w awansie na MME 2015. W pierwszym barażowym spotkaniu z Włochami (1:1) nie mógł zagrać z powodu kartek, a w rewanżu (1:3) opuścił plac gry już w 35. minucie z uwagi na dwa"żółtka".

Spośród obcokrajowców grających na co dzień w Polsce, w meczu el. Euro 2016 jedyne zwycięstwa odnieśli Fiodor Cernych (Górnik Łęczna), Vytautas Cerniauskas (Korona Kielce) i Emilijus Zubas (PGE GKS Bełchatów), których Litwa pokonała Estonię 1:0, oraz Gergo Lovrencsics, którego Węgry ograły Wyspy Owcze także 1:0. Na boisku w tych meczach przebywał jednak tylko Cernych.

Warto odnotować jeszcze powrót po ponad rocznej przerwie do kadry Łotwy Denissa Rakelsa z Cracovii.

Przypomnijmy jeszcze, że powołania do szerokich kadr Finlandii, Portugalii i Słowacji otrzymali odpowiednio Paulus Arajuuri (Lech Poznań), Orlando Sa i Dusan Kuciak (obaj Legia Warszawa), ale ostatecznie zostali w Polsce. Z kolei powołany do kadry Haiti na wspomniane mecze el. Pucharu Karaibów Kevin Lafrance również nie udał się na zgrupowanie.