KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Decyzja FIFA w sprawie Dawida Nowaka

Komisja Dyscyplinarna FIFA (FIFA Diciplinary Committee) podjęła decyzję w sprawie dyskwalifikacji nałożonej na Dawida Nowaka przez Komisję Dyscyplinarną PZPN.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
"Komisja Dyscyplinarna FIFA podjęła decyzję o rozszerzeniu na cały świat skutków prawnych decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN z dnia 12 lutego 2015 roku, dotyczącej nałożenia na zawodnika Dawida Nowaka kary dwóch lat (liczonej od 30 października 2014 roku) zakazu startu w rozgrywkach piłkarskich" - czytamy w komunikacie PZPN.
Decyzja FIFA oznacza, że Nowak nie może brać udziału w żadnych rozgrywkach piłkarskich w kraju i zagranicą. Sankcja dotyczy wszystkich rozgrywek: zarówno meczów oficjalnych jak i towarzyskich.

Nowak został zdyskwalifikowany po tym, jak w październiku ubiegłego roku Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie stwierdziła w jego organizmie obecność stanozololu, czyli sterydu anaboliczno-androgennego wpływającego przede wszystkim na poprawę siły. Postępowanie przeciwko Nowakowi zostało wszczęte 30 października i już od tego czasu był tymczasowo zawieszony w prawach zawodnika w ramach środka zapobiegawczego i ten czas zalicza się już na poczet dwuletniej dyskwalifikacji. Ośmiokrotny reprezentant Polski nie przyznał się do stosowania stanozololu.

W momencie dyskwalifikacji Nowak był zawodnikiem Cracovii. Z Pasami był związany od od czerwca 2013 roku. Wcześniej w latach 2006-2013 występował w PGE GKS Bełchatów. W polskiej ekstraklasie rozegrał w sumie 169 spotkań i zdobył 50 bramek. Nowak ma na koncie osiem występów w reprezentacji Polski. Po raz ostatni w narodowych barwach zagrał 6 lutego 2011 roku w meczu towarzyskim z Mołdawią.

Nowak jest pierwszym w historii piłkarzem polskiej ekstraklasy, którego PZPN ukarał za obecność substancji niedozwolonej w organizmie.

Kalendarium sprawy Dawida Nowaka:
26 września 2014 - Komisja do Zwalczaniu Dopingu pobiera od Dawida Nowaka próbki moczu "A" i B" do analizy
16 października 2014 - Komisja zawiadamia Cracovię o wykryciu obecności stanozololu w próbce "A" Nowaka
21 października 2014 - rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski wszczyna postępowanie wyjaśniające
23 października 2014 - Nowak zwraca się do Komisji z prośbą o zbadanie próbki "B"
29 października 2014 - analiza próbki "B" potwierdza obecność stanozololu w organizmie Nowaka
30 października 2014 - Komisja Dyscyplinarna PZPN wszczyna postępowanie dyscyplinarne przeciwko Nowakowi i zawiesza go w prawach zawodnika do czasu zakończenia postępowania właściwego
8 grudnia 2014 - dochodzi do rozwiązania za porozumieniem stron mającego obowiązywać do czerwca 2015 roku kontraktu Nowaka z Cracovią
12 lutego 2015 - KD PZPN podejmuje decyzję o zdyskwalifikowaniu Nowaka na dwa lata
21 kwietnia 2015 - KD FIFA rozszerza na cały świat skutki prawne decyzji KD PZPN z 12 lutego

Guardiola naraził się UEFA:

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×