Eredivisie: Heerenveen deklasuje AZ, 16 minut Matusiaka

Zespół SC Heerenveen nadspodziewanie łatwo poradził sobie z AZ Alkmaar, pokonując podopiecznych Luisa van Gaala na Abe Lenstra aż 4:0. W pozostałych trzech spotkaniach obyło się bez niespodzianek, a komplety punktów do swoich dotychczasowych dorobków dopisali gospodarze: NAC Breda, FC Utrecht i Vitesse Arnhem.

Daniel Rosół

Drużyna z Heerenveen, nawet bez brazylijskiego super-strzelca Afonso Alvesa, nie miała problemów z odprawieniem AZ Alkmaar. Fryzowie już przed przerwą rozstrzygnęli kwestię zwycięstwa na swoją korzyść dzięki bramkom Danijela Pranjicia, Jakoba Poulsena i Miralema Sulejmaniego. Dziesięć minut po zmianie stron końcowy wynik ustalił Michael Bradley. Dopiero w 74. minucie na boisku pojawił się Radosław Matusiak - reprezentant Polski zastąpił w ataku Geralda Sibona.

Z Przemysławem Tytoniem wśród graczy rezerwowych do Utrechtu przybyła Roda JC Kerkrade i w przeciągu sześciu minut przegrała spotkanie! Dwa gole Robina Nelisse i wykorzystana jedenastka przez Gregoora van Dijka w ostatnim kwadransie pierwszej połowy przesadziły o końcowym wyniku spotkania. Górnicy zdołali odpowiedzieć tylko honorowym trafieniem b>Andresa Opera. Na dodatek przyjezdni musieli kończyć spotkanie w dziesiątke, gdyż w 85. minucie czerwoną kartką ukarany został Marcel Meeuvis.

Walczący o utrzymanie w lidze Heracles Almelo nie zdołał przełamać złej serii spotkań na obcym boisku i już po raz siódmy w tym sezonie powrócił z wyjazdu na tarczy. Tym razem pogromcami podopiecznych Ruuda Brooda okazali się piłkarze Vitesse Arnhem.

Natomiast pierwsze od czterech spotkań zwycięstwo zanotował NAC Breda, który na własnym boisku pokonał skromnie 1:0 jednego z głwonych kandydatów do spadku ? Willem II Tilburg.