Raport SportoweFakty.pl: Debiutant Milik skuteczniejszy od Suareza i Ibrahimovicia

Za Arkadiuszem Milikiem premierowy sezon w barwach Ajaksu Amsterdam. Jak 21-latek wypadł na tle Zlatana Ibrahimovicia i Luisa Suareza, którzy trafili do Ajaksu na identycznym etapie swoich karier?

Maciej Kmita

Arkadiusz Milik jest zawodnikiem Ajaksu od czerwca minionego roku. Holenderski klub najpierw wypożyczył go z Bayeru Leverkusen, a 1 kwietnia skorzystał z prawa do wykupu reprezentanta Polski, przelewając na konto Aptekarzy ok. 2,5 mln euro. Sam Milik związał się z Ajaksem do czerwca 2019 roku.

Gdy sprawa przenosin 21-latka do Ajaksu ujrzała światło dzienne, była odbierana w kategoriach niespodzianki. W końcu Milik najpierw nie potrafił przebić się do składu Bayeru (sześć występów), a na wypożyczeniu do Augsburga radził sobie słabo (dwa gole w 18 meczach). Nadzieją dla Polaka był fakt, że w zespole Franka de Boera pozycja nr "9" nie była mocno obsadzona. Podstawowym napastnikiem Ajaksu w minionym sezonie był Kolbeinn Sigthorsson, który w 42 występach w poprzedniej kampanii zdobył tylko 12 bramek.
Milik rozpoczął sezon w wyjściowym składzie, sadzając Islandczyka na ławce, ale po dwóch bezbarwnych występach z PEC Zwolle w Superpucharze Holandii i w Eredivisie z Vitesse Arnhem, w których nie oddał nawet strzału w światło bramki rywali i schodził z boiska przed końcowym gwizdkiem, wylądował poza "11". Trener de Boer nie skorzystał z jego usług w kolejnych meczach z AZ Alkmaar, PSV Eindhoven i FC Groningen, choć w tych dwóch ostatnich Ajax musiał gonić wynik.

Jego sytuacja uległa zmianie po powrocie do klubu z wrześniowej przerwy na reprezentację. De Boer zaufał mu w meczu z Heraclesem Almelo, a ten odwdzięczył się dwoma trafieniami, a po 12 występach miał ich na koncie już 13 - więcej niż niż Sigthorsson w całym sezonie 2013/2014.

Milik zakończył premierowy sezon w Ajaksie jako najlepszy strzelec 33-krotnych mistrzów Holandii. W 34 występach zdobył 23 bramki, a do tego dołożył siedem asyst, mając udział przy golu Ajaksu średnio co 73 spędzone na boisku minuty.

Jak reprezentant Polski wypada w porównaniu ze Zlatanem Ibrahimoviciem i Luisem Suarezem, którzy trafili do Ajaksu na tym samym etapie karier? Wszyscy trzej związali się z Ajaksem w wieku 20 lat. Szwed przeniósł się do Amsterdamu z Malmoe FF za ok. 9 mln euro, a Urugwajczyka Ajax wykupił za ok. 7,5 mln euro z FC Groningen, podczas gdy Milik najpierw był tylko wypożyczony, a ostatecznie amsterdamczycy pozyskali go za ok. 2,5 mln euro.

Pod względem zdobyczy w Eredivisie Milik zostawił daleko w tyle Ibrahimovicia, który w 24 występach strzelił tylko sześć goli, a dorobek Milika to 11 trafień w 21 spotkaniach. Sześć goli więcej od Polaka zdobył Suarez, ale rozegrał zdecydowanie  większą liczbę meczów - 37.

Milik trafiał do siatki ligowych rywali co 115 rozegranych minut, podczas gdy Suarez na gola pracował średnio 162 minuty. Z drugiej strony Urugwajczyk zanotował aż 14 asyst, co z kolei oznacza, że miał udział przy golu Ajaksu średnio co 89 rozegranych minut. Milik zaliczył tylko trzy asysty, mając udział w bramce zespołu co 90 minut.
Polak za to o wiele lepiej zaprezentował się na arenie międzynarodowej. W dziewięciu meczach Ligi Mistrzów i Ligi Europy zdobył cztery bramki i zaliczył dwie asysty. Suarez w swoim premierowym sezonie w Ajaksie zdobył tylko jedną bramkę w trzech występach w rozgrywkach UEFA, a "Ibra" strzelił dwa gole w sześciu spotkaniach.

Milik nakrywa natomiast czapką i Suareza, i Ibrahimovicia, jeśli weźmiemy pod uwagę krajowe puchary. Z ośmioma golami Polak został królem strzelców KNVB Beker - aż sześć bramek zdobył w starciu z IV-ligowcem, ale jego słynnym poprzednikom to się nie udało, choć mieli na to takie same szanse.

21-letni reprezentant Polski już w swoim premierowym sezonie w barwach Ajaksu został najlepszym strzelcem zespołu. Suarez na takie wyróżnienie zapracował dopiero w drugim roku występów w Amsterdamie, a Ibrahimović nie był nim nigdy. Ponadto już w pierwszym sezonie w Ajaksie Milik zebrał pierwszy "skalp" w postaci tytułu króla strzelców Pucharu Holandii. Suarez czekał na to do drugiego roku, a szwedzki gwiazdor w barwach Ajaksu nie zdobył żadnego indywidualnego wyróżnienia.