W nocy z wtorku na środę w Zurychu doszło do aresztowań siedmiu działaczy FIFA, którzy zjawili się w Szwajcarii, by wziąć udział w zaplanowanych na piątek wyborach na prezydenta FIFA. W środę popołudniu natomiast amerykański Departament Sprawiedliwości zabrał głos w sprawie prowadzonego śledztwa dotyczącego korupcji w FIFA.
Spośród 14 oskarżonych osób dziewięć to przedstawiciele FIFA, a pozostałych pięciu pochodzi z kadry kierowniczej partnerów światowej federacji. Cztery osoby, w tym były wieloletni sekretarz generalny CONCACAF Charlez Blazzer (zgromadził 11 mln dolarów nieudokumentowanych dochodów) oraz dwie korporacje przyznały się do winy - ogłosił Departament Sprawiedliwości USA.
[ad=rectangle]
Ujawniono nazwiska siedmiu osób, które zostały aresztowane w środę rano przez szwajcarską policję w Zurychu, która działała na wniosek USA. To wiceprezydenci FIFA Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo. Pozostali zatrzymani to Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin. W środę oprócz zatrzymań działaczy w Zurychy doszło także do przeszukania siedziby CONCACAF w Miami.
Zarzuty mają dotyczyć korupcji w FIFA, przede wszystkim w zakresie starań o organizację mistrzostwa świata, praw marketingowych i telewizyjnych. Mowa o kwocie 150 mln dolarów łapówek.
- Oskarżeni wzbogacali się w nieuczciwy sposób i skorumpowali biznes światowego futbolu. Szkodzili piłce nożnej, załatwiając własne interesy. Oskarżenia dotyczą przekupstw, okupów i haraczy. Ci oskarżeni, którzy przyznali się do winy, zgodzili się zrzec 150 milionów dolarów, jakie przyjęli z nielegalnych transakcji. Wszyscy oskarżeni nadużywali systemu USA i łamali amerykańskie prawo. Pociągniemy ich do odpowiedzialności - mówiła na konferencji prasowej prokurator Loretta Lynch.
Korupcja była obecna między innymi przy wyborach prezydenta FIFA w 2011 roku, przy wyborze gospodarza MŚ 2010 (RPA), przy umowach marketingowych związanych z MŚ 2014 w Brazylii i firmą Nike. Badany jest także proces wyboru państw-gospodarzy MŚ 2018 (Rosja) i MŚ 2022 (Katar).
- To jest mistrzostwo świata w oszustwie - dajemy FIFA czerwoną kartkę - stwierdził obrazowo Richard Weber z zajmującej się przestępstwami podatkowymi agencji rządowej IRS, dodając: - To dopiero pierwszy rozdział naszego śledztwa.
Murawski o zatrzymaniach w FIFA: To smutne