Copa America: Kolejna niespodzianka! Wenezuela pokonała ćwierćfinalistę mundialu!

Ćwierćfinalista mundialu bez punktów na inaugurację Copa America! Reprezentacja Kolumbii uległa Wenezueli 0:1, a decydującego gola zdobył w 60. minucie Jose Salomon Rondon.

Szymon Mierzyński
Pierwsza połowa toczyła się raczej pod dyktando ekipy Jose Pekermana, tyle że była to przewaga w polu, która nie przekładała się na klarowne sytuacje. Bardzo aktywny w szeregach Kolumbijczyków był Juan Cuadrado, który w rundzie wiosennej w Chelsea miał spore kłopoty z pokazaniem pełni swoich możliwości.Mimo optycznej dominacji rywala, konkretniejsza w swoich poczynaniach była Wenezuela. W 27. minucie Ronald Vargas ruszył do prostopadłego podania Juana Arango i oddał bardzo groźny strzał z ostrego kąta. David Ospina uratował swój zespół instynktowną interwencją, a jeszcze lepszy refleks musiał pokazać kwadrans później, gdy bronił kąśliwe uderzenie Alejandro Guerry.
Po przerwie obraz gry był podobny, ale w 60. minucie zespół Noela Sanvicente zadał niespodziewany cios. Po akcji oskrzydlającej Guerra zgrał piłkę z boku pola karnego do Jose Salomona Rondona, a ten precyzyjną główką przy słupku pokonał Ospinę.

Kolumbijczycy próbowali odpowiedzieć, jednak klarownych sytuacji stworzyli niewiele. Alain Baroja miał kłopoty dopiero w 79. minucie, ale obronił zarówno soczysty strzał z dystansu Jamesa Rodrigueza, jak i dobitkę Edwina Cardony z ostrego kąta. Kilka chwil później efektownie do uderzenia przewrotką złożył się Cuadrado, lecz trafił w piłkę nieczysto i spudłował o kilka metrów.

Ćwierćfinalista mistrzostw świata nie zdołał ostatecznie trafić do siatki i na inaugurację Copa America doznał niespodziewanej porażki. Wenezuela natomiast znacznie zwiększyła swoje szanse na wyjście z grupy. O ten awans powalczą też Brazylia i Peru.

Kolumbia - Wenezuela 0:1 (0:0)
0:1 - Jose Salomon Rondon 60'

Kolumbia: David Ospina - Camilo Zuniga, Cristian Zapata, Jeison Murillo, Pablo Armero (82' Jackson Martinez), Carlos Sanchez (63' Edwin Cardona), Edwin Valencia, Juan Cuadrado, James Rodriguez, Carlos Bacca (72' Teofilo Gutierrez), Radamel Falcao.

Wenezuela: Alain Baroja - Roberto Rosales, Andres Tunez, Oswaldo Vizcarrondo, Fernando Amorebieta, Tomas Rincon, Luis Seijas (75' Franklin Lucena), Ronald Vargas (78' Cesar Gonzalez), Alejandro Guerra, Juan Arango (86' Gabriel Cichero), Jose Salomon Rondon.

Żółte kartki: Carlos Sanchez, Camilo Zuniga, James Rodriguez (Kolumbia) oraz Luis Seijas, Fernando Amorebieta, Franklin Lucena, Oswaldo Vizcarrondo (Wenezuela).

Sędzia: Andres Cunha (Urugwaj).

Zobacz bramkę Rondona Copa America 2015: Kolumbia - Wenezuela 0:1: gol Rondona