El. LM: NK Maribor wraca na tarczy z Kazachstanu, twarde boje z Wyspiarzami

Mistrz Słowenii poszedł śladem Ludogorca Razgrad i zaskakująco wcześnie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów. Twarde warunki swoim faworyzowanym przeciwnikom postawili Wyspiarze.

Oczy kibiców w Polsce były skierowane przede wszystkim na Poznań, gdzie Lech nie tylko utrzymał przewagę z pierwszego spotkania z FK Sarajewo, ale nawet ją powiększył. Do bramki trafił w swoim stylu Barry Douglas. Szkot otworzył oraz ustalił wynik rewanżu na 1:0 technicznym strzałem z rzutu wolnego. Teraz przed mistrzem Polski bardzo trudne zadanie. Zagra w następnej rundzie z renomowanym FC Basel i z pewnością nie jest faworytem.
Niespodzianką wtorku była porażka Ludogorca Razgrad z mistrzem Mołdawii. W środę śladem Bułgarów podążył inny uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu - NK Maribor. Przegrał bowiem dwumecz z FK Astaną. Słoweńcy zwyciężyli w pierwszym spotkaniu 1:0 po trafieniu ex-Legionisty Marko Sulera. W rewanżu roztrwonili skromną zaliczkę, przegrywając 1:3. Gola, który zdecydował o awansie zespołu z Kazachstanu, zdobył w 58. minucie strzałem z dystansu Patrick Twumasi.

Wpadek uniknęli piłkarze Dinama Zagrzeb i Steauy Bukareszt. Środowe mecze z udziałem tych drużyn miały różny przebieg. Chorwaci wyciągnęli wnioski z pierwszego, ledwie zremisowanego z CS Fola Esch starcia i tym razem pewnie pokonali ekipę z Luksemburga 3:0. Dwubramkowe prowadzenie dał im w pierwszej części Marko Placa i w zasadzie było po zawodach.

W Bukareszcie dramaturgia była znacznie większa. Steaua po wygranej na wyjeździe 2:0 rozprężyła się i pozwoliła zdobyć AS-owi Trencin dwa gole na swoim terenie. Zrobiło się arcyciekawie, a w szatni Rumunów musiało być gorąco. Narada pomogła, po przerwie zdobyli także swoje gole i porażka 2:3 nie była dla nich zbyt brzemienna w skutki. W dwumeczu zatriumfowali.

Twarde warunki postawili swoim faworyzowanym rywalom Wyspiarze. Dundalk FC do końca nie pozwolił BATE Borysów złapać oddechu i choć Białorusini byli drużyną lepszą piłkarską, to drżeli o swoją skromną zaliczkę 2:1 do ostatnich minut. Ostatecznie zacięte i pełne walki starcie zakończyło się zwycięskim dla BATE remisem 0:0. New Saints FC doprowadził do dogrywki na Węgrzech. Dopiero w 107. minucie Videoton Szekesfehervar zdobył "złotego" gola na wagę awansu.

FK Astana - NK Maribor 3:1 (2:1)
1:0 - Bauyrzhan Dzholchiev 12'
1:1 - Aleksander Rajcević 40'
2:1 - Roger Canas 44'
3:1 - Patrick Twumasi 58'

Wynik dwumeczu: 3:2. Awans: FK Astana.

CS Fola Esch - Dinamo Zagrzeb 0:3 (0:2)
0:1 - Marko Pjaca 29'