PP: W derbach górą gospodarze - relacja z meczu GKS Katowice - Rozwój Katowice

W I rundzie pucharowych rozgrywek doszło do derbów Katowic, w których nie zabrakło momentów twardej gry. Jednak na przestrzeni całego spotkania lepiej prezentowali się piłkarze GKS-u.

Olga Krzysztofik
W poprzedniej rundzie Pucharu Polski piłkarze Rozwoju pokonali 2:0 Stal Mielec, z kolei dla graczy GKS-u derbowa konfrontacja była pierwszą odsłoną pucharowych rozgrywek. W najbliższym sezonie obie drużyny będą występować w I lidze, więc derbowych emocji nie zabraknie - w 10. kolejce gospodarzem spotkania będzie GKS, a przy Zgody zespoły zagrają w 27. kolejce.
Gospodarze mocno otworzyli pojedynek, z lewego skrzydła dośrodkowywał Rafał Pietrzak, w polu karnym do piłki dopadł Filip Burkhardt, który otworzył wynik. Była to dopiero 2. minuta, a GKS w dobrym stylu objął prowadzenie. Piłkarze Piotra Piekarczyka mieli wiele okazji do podwyższenia wyniku, ale mylili się Mateusz Kamiński, Rafał Pietrzak i Filip Burkhardt. Gospodarze byli stroną przeważającą, w pierwszej połowie mieli sześć rzutów rożnych, ale żadnego nie byli w stanie wykorzystać - nawet blisko stuprocentowej sytuacji z 23. minuty, gdy strzał oddał Kamiński.

W pierwszej części meczu gracze Rozwoju wypadli na tle przeciwnika nie najlepiej. Ponadto drugą połowę mogli rozpocząć równie źle, co poprzednią. Najpierw Łukasz Kopczyk mógł strzelić samobójczego gola, a chwilę później Maciej Bębenek choć uderzył głową niedokładnie, to był bliski zaskoczenia Bartosza Solińskiego. Po tych akcjach tempo spotkania spadło aż do 69. minuty, gdy ponownie świetnie zachował się Soliński, broniąc strzał Adriana Frańczaka, sytuację sam na sam z Grzegorza Goncerza, a kilka minut później także Pietrzaka.

Mimo wszystko Soliński nie uchronił Rozwoju przed stratą drugiej bramki. Na murawie pojawił się Krzysztof Wołkowicz, który zaliczył prawdziwe wejście smoka. Bramkarz odbił piłkę po uderzeniu Goncerza, a dobitkę wykorzystał właśnie Wołkowicz. To trafienie przesądziło losy pojedynku. Lepiej na boisku prezentowali się piłkarze GKS-u, którzy wywalczyli awans do kolejnej rundy Pucharu Polski. GKS Katowice - Rozwój Katowice 2:0 (1:0) 1:0 Filip Burkhardt 2' 2:0 Krzysztof Wołkowicz 80'

GKS Katowice: Rafał Dobroliński - Rafał Pietrzak, Adrian Jurkowski, Mateusz Kamiński, Alan Czerwiński, Povilas Leimonas, Łukasz Pielorz, Adrian Frańczak, Filip Burkhardt (74' Wojciech Trochim), Maciej Bębenek (79' Krzysztof Wołkowicz), Grzegorz Goncerz (87' Paweł Szołtys).

Rozwój Katowice: Bartosz Soliński - Szymon Kapias, Przemysław Gałecki, Łukasz Kopczyk, Łukasz Winiarczyk, Robert Menzel (57' Sebastian Gielza), Kamil Cholerzyński, Tomasz Wróbel, Robert Tkocz, Patryk Kun (71' Adam Żak), Filip Kozłowski (64' Wojciech Król).

Żółte kartki: Frańczak, Czerwiński (GKS) oraz Winiarczyk, Gałecki, Kozłowski, Król (Rozwój).

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa).