Paweł Brożek nie trafił od 12 godzin. Przełamie się z ulubionym rywalem?

725 - tyle minut na kolejnego gola czeka Paweł Brożek. Napastnik Wisły Kraków po raz ostatni ze zdobycia bramki cieszył się 9 maja w meczu 31. kolejki minionego sezonu z Górnikiem Zabrze (4:1).

Maciej Kmita
Gol strzelony w meczu z zabrzanami był 15. Brożka w minionym sezonie i po 31. kolejce snajper Białej Gwiazdy był najskuteczniejszym graczem Ekstraklasy. - W czołówce strzelców jest taki sam ścisk, jak w grupie mistrzowskiej. Rywalizacja o koronę króla strzelców będzie się toczyła do ostatniej kolejki. Ja podejmuję rękawicę - chcę zostać królem strzelców. Zdobycie korony po raz trzeci byłoby dla mnie wielką sprawą - mówił wówczas były reprezentant Polski.
Brożek zapowiedział walkę o koronę, ale do końca ubiegłego sezonu nie strzelił już ani jednego gola i na liście najskuteczniejszych zawodników wyprzedzili go Kamil Wilczek (20) i Flavio Paixao (19), a na podium dołączył do niego Patryk Tuszyński. 32-letni napastnik Wisły nie zdobył bramki też w żadnym z trzech pierwszych meczów sezonu 2015/2016 i jego passa bez gola trwa już 725 minut, czyli prawie 12 godzin! Trudno jednak mówić o nieskuteczności Brożka, bowiem w dwóch pierwszych spotkaniach z Górnikiem Zabrze (1:1) i Cracovią (1:1) nie oddał ani jednego uderzenia w kierunku bramki rywali, a jedyny jego strzał w meczu z Lechem Poznań (2:0) został zablokowany przez Karola Linettego.Tylko jeden nominalny napastnik czeka dłużej na ligowe trafienie - to Marek Saganowski. Doświadczony snajper Legii po raz ostatni zdobył bramkę w Ekstraklasie 24 sierpnia minionego roku, a od tego czasu rozegrał w lidze 1365 minut. "Sagan" jednak w międzyczasie trafiał w meczach Ligi Europy, Pucharu Polski i Superpucharu Polski. Co ciekawe, Brożek i Saganowski to jedyni aktywni dziś członkowie elitarnego Klubu 100. Brożek zdobył w Ekstraklasie już 118 bramek, a licznik Saganowskiego zatrzymał się na 100. trafieniu.
Brożek czeka na ligową bramkę już niespełna 12 godzin, ale to nie najdłuższa seria dwukrotnego króla strzelców polskiej ligi bez gola. W sezonie 2009/2010 "Brozio' nie potrafił zdobyć bramki przez 876 rozegranych minut, a w sezonie 2013/2014 zaciął się aż na 977 minut. Drugą serię przełamał jednak w świetnym stylu, kompletując hat-trick w spotkaniu z Pogonią Szczecin, a trzecia bramka była jego 100. w Ekstraklasie.

Co ciekawe, aż 12 ze 118 ligowych bramek Brożek zdobył w starciach z Legią Warszawa, z którą Biała Gwiazda zmierzy się w niedzielnym hicie 4. kolejki Ekstraklasy. Wojskowi to ulubiony rywal Brożka - żadnej innej drużynie 32-latek nie strzelił tyle goli, co właśnie aktualnym wicemistrzom Polski. Mało tego, aż osiem bramek zdobył przy Łazienkowskiej 3 - częściej na listę strzelców wpisywał się tylko w meczach rozegranych przy Reymonta 22.